کد خبر: 102731
A

تاکنون رئیسی در مقابل اصرارهای اصولگرایان مقاومت کرده و با پاسخی منفی تکلیف خود را روشن کرده اما واقعیت این است که هنوز معلوم نیست پس از این دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد. شاید اصرارها از مجلس خبرگان رهبری فراتر نرود و همین جا خاتمه پیدا کند و رئیسی هم به کار خود در قوه قضائیه ادامه دهد اما ممکن هم هست اصرارها ادامه یابد.

به گزارش دیده بان ایران؛ اصرار اصولگرایان برای کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ تشدید شده اما گویا رئیس قوه قضائیه عزمش را جزم کرده که قاضی‌القضات باقی بماند. تا چندی پیش تصور می‌شد رئیسی هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته و احتمالا در ماه‌های آینده برای کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات و محل نام‌نویسی کاندیداها شود اما اخبار دیروز از این حکایت داشت که تصمیمش برای ماندن راس قوه قضائیه جدی است؛ البته تا زمانی که بتواند مقابل فشارها مقاومت کند. فشارهایی که حالا نه‌تنها از جانب اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، ‌بلکه روحانیون بلندپایه عضو مجلس خبرگان رهبری نیز وارد می‌شود. این اصرارها اما فارغ از واکنش رئیسی، پیام مهم دیگری هم دارد؛ پیامی که نشان می‌دهد بخش وسیعی از اصولگرایان تمایل ندارند رئیسی را ترجیح دهند.

خبرگان و نمایندگان خواهان کاندیداتوری رئیسی 

دیروز فارس گزارش داد که سیدابراهیم رئیسی، نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری، دعوت اعضای مجلس خبرگان برای برگزاری جلسه درباره انتخابات ۱۴۰۰ را رد کرده است. این خبرگزاری به نقل از یکی از اعضای مجلس خبرگان در این باره نوشت حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر از اعضای مجلس خبرگان در حاشیه اجلاسیه روز دوشنبه این مجلس قصد برگزاری جلسه خصوصی با رئیسی درباره موضوع انتخابات ۱۴۰۰ را داشتند اما رئیسی به‌ دلیل اطلاع از موضوع جلسه -ضمن تشکر از ایشان- حاضر به حضور نشده است.


این خبر اما در حالی منتشر شده که نمایندگان مجلس نیز تلاش می‌کنند تا رئیسی را راضی کنند تا در انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری کاندیدا شود. حسین جلالی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری رفسنجان در مجلس در رابطه با نامه برخی نمایندگان به رئیس قوه قضائیه و دعوت از او برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری که پیش از این نیز خبرساز شده بود، به خبرگزاری برنا گفته است: «تعداد امضاها از مرز ۲۰۸ عبور کرده است. قرار شده نیکزاد به نمایندگی از اعضای مجلس نامه را خدمت او بدهد و از رئیسی دعوت به عمل آید.» این نماینده اصولگرای مجلس یازدهم ادامه داد: «ما کار خودمان را انجام داده‌ایم، قدرت انتخاب با او است اما تاکنون پاسخ مثبتی از رئیسی نشنیده‌ایم. امیدواریم پس از این دعوت، نظر رئیسی برای حضور در انتخابات مثبت باشد. مهم این است تاکنون هیچ‌کس مخالف حضور رئیسی در انتخابات نیست و هر جا از او حرفی به میان آمده، همگی اتفاق‌نظر داشتند و رئیسی اولویت جریان ما قرار دارد. یکدستی و اجماع همه احزاب و نمایندگان در مورد رئیسی بی‌سابقه است.» این اصرار اصولگرایان مجالس خبرگان و شورای اسلامی اما در حالی رقم خورده که طی ماه‌های اخیر احزاب و گروه‌های اصولگرا نیز بارها به رئیسی مراجعه کرده و هربار هم رئیسی دست رد به سینه آنان زده است. جالب آنکه سخنگوی قوه قضائیه نیز به ‌تازگی یک نوبت دیگر به ‌نیابت از رئیس دستگاه قضایی از رد احتمال کاندیداتوری رئیسی -دست‌کم در حال حاضر- خبر داده بود.

انگیزه اصرارکنندگان

با اینکه خیلی وقت است که رئیسی تنها یک پاسخ منفی به اصولگرایان می‌دهد اما اصولگرایان دست‌بردار نیستند. اصولگرایانی که بخشی از آنان می‌گویند این جریان سیاسی با تعدد کاندیدا مواجه شده و تنها حضور رئیسی می‌تواند اختلافات‌شان را مرتفع سازد. آنان معتقدند چنانچه رئیسی وارد میدان شود، همه گروه‌ها و احزاب اصولگرا تمام‌قد از او حمایت می‌کنند. احمد کریمی‌اصفهانی از جمله اصولگرایان منتسب به طیف سنتی این جریان سیاسی دیروز درباره تاثیر کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسی بر رفع اختلافات میان اصوگرایان به پایگاه خبری نامه‌نیوز گفته است: «۵۰ درصد وحدت، خود آقای رئیسی است که اکثر گروه‌های اصولگرا درباره کاندیداتوری او رضایت دارند ولی ۵۰ درصد دیگر آن است که طرف مقابل آمادگی برای این کار را داشته باشد. بعضی مواقع یک شخصیت سیاسی تصمیمی برای ورود به عرصه ندارد اما ما اصرار می‌کنیم تا به هدف‌مان برسیم.» او درباره دیدگاه رئیسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری گفته است: «بحث‌های متعددی مطرح شده و تماس‌های مختلفی برقرار شده؛ ایشان با این بخش قضیه که بیایند و وحدت اصولگرایان را پیوند بزند، مشکلی ندارد اما اینکه به عنوان مصداق کاندیداتوری بیایند تا [کاندیداتوری ایشان] ابزار وحدت شود، تاکنون چنین چیزی را پذیرا نبودند.» منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان نیز به تازگی از کاندیداتوری رئیسی دفاع کرده و گفته بود که چنانچه او حاضر شود در انتخابات شرکت کند، همه ما از او حمایت می‌کنیم و او را به هر کسی ترجیح می‌دهیم. همه این اصرارها به رئیسی در حالی صورت می‌گیردکه اوظاهرا تمایلی به کاندیداتوری ندارد. هرچند می‌توان گفت که بخش وسیعی از اصولگرایان همچنان برخواست خود پافشاری می‌کنند؛چنان که در صورت صحت ادعای نماینده عضو جبهه پایداری رفسنجان، دست‌کم در مجلس شورای اسلامی، ۲۰۸ نفر از نمایندگان (بیش از دوسوم) رئیسی را برای کاندیداتوری ریاست‌جمهوری مطلوب می‌دانند؛ آن‌ هم با وجود اینکه می‌دانند استعفا از قوه قضائیه و نام‌نویسی در انتخابات به ‌هر حال دشواری‌هایی برای رئیسی به‌ همراه دارد. هرچند بعید نیست بخشی از این اصرارها ناشی از خیال آسوده اصرارکنندگان به انکار رئیسی باشد!


تاکنون رئیسی در مقابل اصرارهای اصولگرایان مقاومت کرده و با پاسخی منفی تکلیف خود را روشن کرده اما واقعیت این است که هنوز معلوم نیست پس از این دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد. شاید اصرارها از مجلس خبرگان رهبری فراتر نرود و همین جا خاتمه پیدا کند و رئیسی هم به کار خود در قوه قضائیه ادامه دهد اما ممکن هم هست اصرارها ادامه یابد و حتی چهره‌های شاخص‌تر نیز از رئیسی بخواهند که با کناره‌گیری از قوه قضائیه، خود را برای حضور در جایگاه ریاست‌جمهوری آماده کند؛ آن هنگام است که شرایط تفاوت خواهد کرد و ممکن است رئیسی ناگزیر از پذیرش اصرارها، وارد گود شود.

 

 

منبع: روزنامه اعتماد

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر