کد خبر: 104165
A

یک منبع خبری نزدیک به شورای وحدت به دیده بان ایران خبر داد که: «سردار سعید محمد، سردار دهقان و سعید جلیلی در واکنش به درخواست دو مجمع اصول گرایی (شورای ائتلاف و شورای وحدت) برای همراهی با این دو جریان تا کنون پاسخ منفی داده اند. جبهه پایداری و سعید جلیلی تنها شرط خود را برای حضور در ائتلاف حضور رئیسی اعلام کرده اند. اما همچنان رایزنی ها با افراد نامبرده ادامه دارد. این در حالی است که محسن رضایی، قالیباف، و رئیسی تا کنون هماهنگی خود را با دو مجمع اصولگرایی اعلام و صحبت هایی را انجام داده اند.»

به گزارش سایت دیده بان ایران، به نظر می رسد در این دوره انتخابات ریاست جمهوری شاهد حضور تعداد زیادی از کاندیدا ها باشیم. اما این سوال مطرح است که کدام کاندیدا انصراف نخواهد داد و تا رقابت بر سر صندوق ها خواهد ایستاد. 

در روزها و ماه های گذشته در میان اصول گرایان سردار دهقان، سردار محمد به صورت علنی و محسن رضایی هم با اقدامات و اظهارنظرهایش، تلویحاً حضورش را در انتخابات ریاست جمهوری تایید کرده است.  طی روزهای اخیر این سردار سعید محمد بود که بلافاصله بعد از استعفا از ریاست قرارگاه خاتم الانبیاء کاندیداتوری خود را اعلام کرد تا مُهر پایان بر همه گمانه ها درباره آمدن یا نیامدنش بزند. او تاکید دارد راه سخت است و سفت و سخت ایستاده است.

مخالفت اصولگرایان با سعید محمد

اما سعید محمد درحالی از این تصمیم خود رونمایی کرد که برخلاف انتظاراتان، اصولگرایان به استقبال این تصمیم او نرفتند و از قضا آغازگر مخالفت ها با این تصمیم سردار شدند. «سعید محمد از چهره های ناشناخته عرصه سیاست است»، « سعید محمد به‌ خاطر تخلفات مالی برکنار شده است»، «کاندیداتوری سردار محمد، شائبه استفاده از امکانات سپاه را ایجاد می کند»، «سعید محمد باید از سپاه استعفا دهد نه قرارگاه خاتم الانبیاء» و... از جمله گزاره هایی هستند که برخی چهره های سیاسی اصولگرا پس از جدی شدن کاندیداتوری فرمانده پیشین قرارگاه خاتم به زبان آورده و تا رسما اعلام کنند که این خبر چندان به مذاقشان خوش نیامده است.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه که پیش از این در مخالفت با کاندیدای نظامی اظهارنظراتی را مطرح کرده، به می گویدـ؛« کاندیداتوری سردار محمد، شائبه استفاده از امکانات سپاه را ایجاد می کند و او باید ابتدا از مشاور فرماندهی کل سپاه استعفا دهد.»

کمال الدین سجادی، سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص کاندیداتوری سردار سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء و با اشاره به حضور افرادی ناشناخته یا کمتر شناخته شده برای جامعه در انتخابات ریاست جمهوری، بیان داشت: این‌گونه افراد چندان در انتخابات جدی نیستند. هم در تایید آن‌ها اما و اگر فراوان است و هم اینه بعید است که وارد رقابت جدی شوند.

مهدی چمران از چهره های سیاسی اصولگرا ضمن رد تلویحی حمایت اصولگرایان از کاندیداتوری سعید محمد، تصریح کرد:  برداشت من این است که شناخت جامعه نسبت به او کم است و تا شناخت ایجاد شود زمان می‌برد.

علاوه بر چمران، حجت‌الاسلام سیدمحمدصادق کاظمی، سخنگوی جمعیت رهپویان نیز در خصوص ناشناخته بودن سردار محمد، گفت: نباید فرمان اداره کشور علی‌الخصوص نظام جمهوری اسلامی را به دست افرادی که خودشان، سوابقشان، تیم‌شان، اطرافیان‌شان و مواضع‌شان مشخص و شناخته شده نیست، بدهیم.

علت رفتن از قرارگاه خاتم چه بود؟

در متن نامه استعفای سردار سعید محمد از ریاست قرارگاه خاتم الانبیاء حضور در انتخابات ریاست جمهوری عنوان شده بود. اما برخی اصولگرایان در این کنار رفتن اما و اگرهایی را مطرح کرده اند. برخی آن را برکناری و برخی استعفا می دادند. ماجرا آنجا جالبتر می شود که حتی برخی پای تخلفات اقتصادی را به این تصمیم سعید محمد باز می کنند.

آنچنان که حمیدرضا ترقی از اعضای موتلفه،  رفتن سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیا را به خاطر اتهامات مالی دانسته بود. سخنان ترقی اما بی پاسخ نماند  و با واکنش فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیا روبرو شد. سعید محمد  ضمن رد هر گونه تخلف، عزل و برکناری اش از فرماندهی قرارگاه خاتم را تکذیب کرد. گرچه ترقی به فاصله چند ساعت، اظهاراتش را تکذیب کرد اما ابهامات درباره سردار سعید محمد را باقی گذاشت.

پاسخ منفی سردار به ائتلاف

خبرآنلاین نوشته است؛ اما حواشی پیرامون کاندیداتوری سعید محمد فقط به این جنس واکنش ها ختم نشد. آنچنان که برخی خبرها در هفته جاری حکایت از ائتلاف بین محسن رضایی و سردار سعید محمد داشت. برخی اما این زمزمه پشت پرده را رد می کنند. حسین کنعانی مقدم گفته است  قرار شد آقای محمد پیش از اینکه حضورش را به‌طور رسمی اعلام کند، با آقای رضایی صحبتی را انجام دهد، اما با این اقدام اخیر، عملا او پیشنهاد ائتلاف را نپذیرفت و قصد حضور مستقل را دارد.»

محسن رضایی اما وقتی در مقابل سوالی درباره احتمال ائتلافش با سعید محمد قرار گرفت گرچه پاسخ صریحی نداد اما این را گفت که اگر دولتی تشکیل دهد از همه نیروها و کاندیداهای توانمند استفاده خواهد کرد.

از سوی دیگر یک منبع خبری نزدیک به شورای وحدت به دیده بان ایران خبر داد که: سردار سعید محمد، سردار دهقان و سعید جلیلی در واکنش به درخواست دو مجمع اصول گرایی (شورای ائتلاف و شورای وحدت) برای همراهی با این دو جریان تا کنون پاسخ منفی داده اند. اما همچنان رایزنی ها با افراد نامبرده ادامه دارد. این در حالی است که محسن رضایی، قالیباف، و رئیسی تا کنون هماهنگی خود را با دو مجمع اصولگرایی اعلام و صحبت هایی را انجام داده اند. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر