کد خبر: 105612
A

رییس دفتر رییس جمهوری: اتفاقی که در نظنز افتاد هیچ ارتباطی به مسئله غنی سازی ندارد. قسمتی که در آن خرابکاری شده است مربوط به اتصال سیم رابط برق نیروگاه و برق اضطراری بوده است و این که گفته می شود مواد رادیو اکتیو نشت پیدا کرده است به هیچ وجه درست نیست.

به گزارش دیده بان ایران؛ محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با غنی‌سازی ۶۰ درصد گفت: طبیعی است که فعالیت‌های ما صلح‌آمیز است و همه این اقدامات طی یادداشتی به آژانس اطلاع داده می شود که ما با چه هدفی این اقدامات را انجام می‌دهیم.

 وی با اشاره به ادامه سیاست تحریم و فشار از سوی دولت جدیدآمریکا گفت: هرچه مذاکرات طولانی می‌شود فشار تحریم بر ما بیشتر خواهد شد. علی‌رغم اینکه دولت جدید آمریکا اعلام کرده بود فشار حداکثری دولت ترامپ شکست خورده عملا با حفظ تحریم‌ها معلوم است که همان راه را دنبال می کند. 

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: از طرف دیگر ما شاهد یک خرابکاری تروریستی بودیم و براساس آنچه علائم به ما نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی پشت این کار بوده است طبیعی است که آنچه که ما درباره زنجیره IR۶ و غنی‌سازی ۶۰ درصد تصمیم گرفتیم نتیجه کارهای طرف مقابل به ویژه اقدامات اخیر است.

واعظی در ادامه به سفر لاورف وزیر امورخارجه روسیه اشاره کرد و گفت: سفر خوبی بود و مذاکرات او با وزیر خارجه کشورمان بیش از ۳ ساعت طول کشید. این زمان طولانی به معنای این است که همه ابعاد همکاری دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، مسایل منطقه و بین الملل در این سفر مورد بررسی قرار گرفته است.

وی یادآور شد: در این دیدار یکی از موضوعات مورد مهم برجام بوده و روس‌ها همواره حمایت خودشان را از برجام اعلام کردند که همه به تعهدات خود عمل کنند و از طرف دیگر این که تحریم‌ها توسط آمریکا هرچه سریعتر برداشته شود.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره علل تضعیف امنیت سایت نطنز گفت: با توجه به این که مسئله نطنز امنیتی است ما نمی‌توانیم براساس علائم ظاهری و چیزی که تا الان منتشر شده تحلیل کنیم. دستگاه‌های امنیتی در حال بررسی موضوع هستند البته به سرنخ‌ها و نکات روشنی رسیدند بنابراین زمانی که این تحقیق تمام شد حق مردم است که از نتیجه تحقیقات مطلع شوند.

 تقاضا برای خصوصی‌سازی کم شده است

واعظی افزود: همواره در مناطقی که از نظر فعالیت حساس است دشمن همه نیروهای خود را برای خرابکاری به کار می‌گیرد بنابراین ما هم باید از ابزارها و فناوری های جدید در کنار تجربیات گذشته استفاده کنیم که این اتفاقات تکرار نشود. موضوع امنیت مناطق حساس همواره مورد تاکید و خواست رییس جمهوری بوده و هست و دستور دادند حفاظت فیزیکی و غیرفیزیکی افزایش پیدا کند.

رییس دفتر رییس جمهوری در ارتباط با واگذاری شرکت‌های دولتی گفت: یکی از سیاست‌های جدی دولت از سال ۹۲ دنبال کردن خصوصی‌سازی بود که در این راه کارنامه بسیار خوبی را دارد و در این ارتباط پروژه‌ها و شرکت‌های مختلفی واگذار شده است.اما با توجه به محدودیت‌های اقتصادی که در کشور بوجود آمده تقاضا برای واگذاری کم شده است.

وی یادآورشد: از طرف دیگر هدف این نیست که شرکتی که امروز دست دولت است همین‌طور به دیگران واگذار شود. مهم برای ما این است که تولید این شرکت بیشتر شود و کارگران آن بمانند و در کنار آن رشد کند ضمن این که حقوق دولت همان پولی که متعلق به مردم است آن هم عاید شود. 

واعظی ادامه داد: برخی از این شرکت‌ها را به روش‌های دیگر اعلام می‌کردیم و می‌فروختیم اما به دلایل اقتصادی خواهان آن مثل گذشته نیست، روش دیگر واگذاری هم از طریق بورس است در این دوره بورس با ریزش روبرو شده که  وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی و بورس با هماهنگی بین خودشان انجام داده‌اند که ابتدا روند بورس را به روند معقولی برسانند و بعد از آن این کار را انجام دهند.

رییس دفتر رییس جمهوری درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران و دیدارهای وی با مقامات ایرانی گفت: مهمترین مذاکرات ما با نخست وزیر کره در خصوص پول‌های بلوکه شده کشورمان توسط آنها بود و خود نخست وزیر کره هم قبول داشتند این موضوع را که وقتی به کشورش برگشت با اولویت از همه توان برای آزادسازی پول‌های ایران تلاش کند.

وی با رد شایعه نشت مواد رادیواکتیو در نطنز گفت: اتفاقی که در نظنز افتاد هیچ ارتباطی به مسئله غنی سازی ندارد. قسمتی که در آن خرابکاری شده است مربوط به اتصال سیم رابط برق نیروگاه و برق اضطراری بوده است و این که گفته می شود مواد رادیو اکتیو نشت پیدا کرده است به هیچ وجه درست نیست.

 واعظی یادآورشد: دانشمندان ما توانستند در یک زمان کوتاه فضا را عادی‌سازی کنند و برق آن را درست کنند و سانتریفیوژهای جدید را جایگزین سانتریفیوژهای آسیب دیده می‌کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره ارجاع سوال از وزرا و گزارش‌های‌آن به قوه قضاییه از سوی مجلس گفت: آنچه مجلس در پیش گرفته یک بدعت هست که از یک وزیر سوال می‌کنند و بعد این پرونده را در صحن به قوه قضاییه ارجاع می‌دهند و این روش صحیحی نیست. بیشتر مانند حرف‌هایی است که قبل از انتخابات مجلس عنوان کرده‌اند که اگر ما به مجلس برویم این کارها را انجام می‌دهیم و به هر روشی متوسل می‌شوند.

وی افزود: این نوع روش‌ها که اکنون پرونده تعدادی از وزیران ما را فرستاده‌اند در دولت‌های گذشته که ۸ سال مجلس داشتند هیچ کدام از اینها نبوده و اینکه این مجلس که هنوز یک سال هم نشده اینگونه کارها را انجام داده است. به نظر می‌رسد این کار سازنده نیست و به تعاملی که همواره مقام معظم رهبری بر آن اصرار دارد که باید بین قوای سه گانه باشد، آسیب می‌زند.

واعظی با بیان اینکه این اقدام بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس و تبصره ۲۳۴ آیین نامه است،‌گفت: این ماده  برای روز مبادا و اتفاق بسیار مهم است نه اینکه هر روز سر هر موضوعی بگویند ما این کار را انجام می‌دهیم به نظر می رسد خود آن بند قانونی هم لوث می‌شود.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر