کد خبر: 107130
A

یک عضو حقوق‌دان شورای نگهبان می‌گوید این شورا می‌تواند تا «لحظات آخر» برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیداهای تایید شده را ردصلاحیت کند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ هادی طحان نظیف عضو حقوق دان شورای نگهبان ضمن دفاع از «نظارت استصوابی» شورای نگهبان در انتخابات جمهوری اسلامی، نظارت این شورا را صرفا منوط به مرحله پیش از تبلیغات انتخابات ندانست و گفت نامزدها ممکن است پس از تایید صلاحیت نیز رد صلاحیت شوند.

او اظهار داشت: «اگر در خلال مناظرات مشخص شود که فردی صلاحیت نداشته یا در ابتدا صلاحیت داشته و الان اتفاقی پیش آمده که صلاحیت خود را از دست داده است، شورای نگهبان تا لحظات آخر هم می‌تواند صلاحیت او را مورد بررسی و تجدید نظر قرار دهد».

هادی طحان نظیف در ادامه سخنان خود همچنین همچنین ابلاغیه جنجالی اخیر شورای نگهبان درباره «شرایط حداقلی» نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را در «حوزه اختیارات» این نهاد دانست که به گفته او در سیاست‌های کلی انتخابات بازتاب یافته است.

این عضو شورای نگهبان گفت: «سیاست‌های کلی انتخابات که سال ۱۳۹۵ ابلاغ شد در بند ۵-۱۰ به صراحت مقرر کرده که شورای نگهبان مواردی مثل رجل سیاسی، رجل مذهبی، مدیر و مدبر را تعریف کند و شورای نگهبان سال ۱۳۹۶ تعریفی از این واژگان انجام داد که در بررسی صلاحیت ها خیلی مهم هستند و ابلاغ هم شد».

او در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی مدعی شد که «با توجه به مطالبه‌ای که مردم از شورای نگهبان دارند، ما بر اساس اختیارات قانونی خود بتوانیم در ایام باقی مانده تا ثبت نام‌ها، مصوبه قبلی خود را که کلیاتی گفته بود جزئی‌تر کنیم و بعضی موارد را روشن‌تر بگوییم».

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ بر اساس ابلاغیه شورای نگهبان، داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری برای ثبت‌نام باید در بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال باشند، حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل‌ آن باشند و سابقه تصدی حداقل چهار سال در سمت‌های مدیریتی کشور را داشته باشند. همچنین «فرماندهان عالی نیروهای مسلح» با جایگاه سرلشکری و بالاتر می‌توانند برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شوند و تمام نامزدها باید عدم سوء پیشینه ارائه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر