کد خبر: 10854
A

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در یادداشتی با اشاره به انتخاب «تیم بارو» به‌عنوان نماینده انگلیس در اتحادیه اروپا در آستانه مذاکرات برگزیت گفت: دیپلماسی کماکان بزرگ‌ترین نقطه تبلور و قوی‌ترین عامل قدرت نرم شناخته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ بعیدی نژاد روز جمعه با انتشار یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، نوشت: در این ایام به‌طور روزانه در انگلیس بحث‌های مفصلی در خصوص نقش تعیین‌کننده و تاریخی دیپلمات‌ها در مذاکرات سرنوشت‌ساز کشور و بسته بودن دست سیاستمداران حتی در کشوری مثل انگلیس در انتخاب فرد مناسبی که تجربه مذاکره دیپلماتیک و دانش مربوطه را هر دو در خود جمع کرده باشد در جریان است. حتی نخست‌وزیر نروژ همین امروز از اینکه انگلیس هم از فقدان تیمی باتجربه در خصوص مذاکرات تجاری و حقوقی با اتحادیه اروپا رنج می‌برد ابراز نگرانی می‌کند. 
در این روزها یکی از مهم‌ترین بحث‌های سیاست داخلی و خارجی بریتانیا تعیین مسئول تیم مذاکراتی این کشور برای انجام مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپاست. وقتی سفیر قبلی این کشور در مقر اتحادیه اروپا که از متخصصین مباحث اتحادیه اروپا محسوب می‌گردید از این پست استعفا داد موجی از نگرانی کشور را دربر گرفت که چه کسی قادر خواهد بود در این مرحله حساس جانشین سفیر قبلی شود و رهبری مذاکرات مهم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در این دوره سخت و حساس را به عهده بگیرد. خانم ترزا می نخست‌وزیر دیروز برای پایان دادن به ابهامات و نگرانی‌ها به‌سرعت مدیرکل ارشد وزارت امور خارجه آقای 'تیم بارو' را به نمایندگی این کشور منصوب نمود. 
ما با آقای 'تیم بارو' در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام آشنا بودیم، هرچند به‌عنوان عالی‌ترین مدیر ارشد سیاسی انگلیس همین سال آخر به مذاکرات ملحق شده بود. بنده در لندن نیز در این موقعیت جدید قبل از سال نو با وی در محل وزارت خارجه انگلیس ملاقات کرده بودم. وی فردی باتجربه می‌باشد و قطعا کار سختی در فراروی خود خواهد داشت. 
اما آنچه این نوع تحولات بار دیگر به ما ثابت می‌کنند آن است که در دنیای پر چالش امروز دیپلماسی جایگاهی مهم‌تر و نقشی روزافزون در تعیین سرنوشت آینده کشورها و ملت‌ها پیداکرده است. در کنار عوامل قدرت سخت که از منابع مهم قدرت ملی محسوب می‌شوند، دیپلماسی کماکان بزرگ‌ترین نقطه تبلور و قوی‌ترین عامل قدرت نرم شناخته می‌شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر