کد خبر: 114070
A

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: باید بر اساس سه اصلی که رهبری در حوزه سیاست خارجی تبیین فرمودند یعنی عزت، حکمت و مصلحت گام برداشت تا به اقتدار بین‌المللی ایران در منطقه و جهان افزوده شود.

به گزارش دیده بان ایران؛ حسین نوش‌آبادی با بیان اینکه وزیر امور خارجه مجری سیاست خارجی کشور و نظام است و وظیفه سیاست‌گذاری ندارد، اظهار کرد: وزیر امور خارجه دولت سیزدهم باید از روحیه انقلابی، جهادی و تجربه‌ کافی برخوردار باشد و در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و انقلاب حرکت کند.

وی ادامه داد: وزیر خارجه مسئولیت تنظیم روابط و گسترش مناسبات بین‌المللی را برعهده دارد و این وزارتخانه نیازمند تشکیل یک گروه هماهنگ و منسجم متشکل از نخبگان است؛ باید بر اساس سه اصلی که مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی تبیین فرمودند یعنی عزت، حکمت و مصلحت گام برداشت تا به اقتدار بین‌المللی ایران در منطقه و جهان افزوده شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت امور خارجه می‌تواند با حفظ چارچوب‌ها، روابط دوجانبه و چندجانبه خود را با دیگر کشورها تنظیم کند؛ حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای حائز اهمیت است.

نوش‌آبادی با بیان اینکه وضعیت سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران نیازمند رسیدگی است، افزود: تمامی کشورها به‌منظور حفظ منافع خارجی خود، در سراسر دنیا دارای سفارتخانه هستند و به‌عبارتی‌دیگر، سفارتخانه‌ها نمایندگی‌های هر ملت در کشور میزبان محسوب می‌شوند. با توجه به اهمیت اقتصاد و معیشت، سفارتخانه‌ها باید بسترساز مناسبات اقتصادی و تجاری باشند و لازمه این موفقیت بهره‌گیری از سفیرهای با تجربه و معتقد به توسعه اقتصادی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه فعالیت سفارتخانه‌ها نباید صرفاً معطوف به روابط سیاسی باشند، گفت: بعد از انقلاب اسلامی، توسعه مناسبات سیاسی برای وزارت امور خارجه در اولویت بود اما هم‌اکنون انتظار است نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به دیپلماسی اقتصادی و تلاش برای تسهیل روابط تجاری توجه ویژه کرده و توسعه اقتصادی را در دستور کار خود داشته باشند.

منبع: انا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر