کد خبر: 114600
A

وزیر پیشنهادی نیرو، گفت: برنامه ما برای حل مشکل صنعت برق کشور این است که برای ۴۰ هزار مگاوات طی ۴ سال برنامه‌ریزی کردیم.

به گزارش دیده بان ایران؛ علی اکبر محرابیان وزیر پشنهادی نیرو عصر امروز در جمع اعضای فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی ابتدا به بیان بخش هایی از رزومه و تحصیلات خود پرداخت و گفت: بعد از انقلاب اغلب وزرایی که وزیر نیرو بودند، تحصیلات عمرانی داشتند و مهندس بودند اما این به تنهایی کفایت نمی‌کند، ما نباید این موضوع را الزاماً فنی ببینیم. تخصص اقتصاد در کنار مهندسی عمران به نظر من یک موقعیت ویژه‌ای را به وجود می‌آورد که وزیر بتواند نسبت به پروژه با یک نگاه منطقی و متوازن به موضوع آب و برق نگاه کند.

وی ادامه داد: من در دولت اسبق زمانی که دستیار رئیس جمهور بودم بیش از ۹۰۰ پروژه را در غالب «مهر ماندگار» در ۳۱ استان اجرایی کردیم که بالغ بر ۳۰۰ پروژه در حوزه آب بود؛ به واقع می‌توانم بگویم وقتی که من می‌گذاشتم برای پروژه‌ها از وزیر آن حوزه بیشتر بود چراکه وزیر دغدغه و مشغله‌های متعددی داشت و کمتر می‌توانست متمرکز باشد. یک مورد از آن‌ها اجرا و تکمیل ۱۳ نیروگاه در کشور بود که محصول آن بالغ بر ۸۳۰۰ مگاوات تولید برق بود که همه این‌ها به شبکه متصل شد.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به مشکلات کشور در حوزه برق، اظهار داشت: امروز مجموعه ظرفیت نیروگاهی کشور به صورت اسمی حدودا ۸۵ هزار مگاوات است که قدرت تولیدی این ظرفیت اسمی ماکسیمم ۵۳ هزار مگاوات است. فاصله این دو عدد بخش قابل توجهی به خاطر تعمیرات و افت راندمان است و دلایل دیگر.

وی ادامه داد: ما در بخش آب و برق در بحران بسیار سختی به‌سر می‌بریم، امروز بحران هایی داریم که اگر سریع به داد آن نرسیم نمی‌دانم چه اتفاقی برای این کشور و مردم رخ خواهد داد. در موضوع نیروگاه و برق دچار یک ناترازی هستیم و برای اینکه بتوانیم برق برای مشترکین موجود را تامین کنیم می‌بایست ۱۳ هزار مگاوات امروز به تولید نیروگاه‌ها اضافه شود تا برق مورد نیاز را تأمین کنیم.

محرابیان در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: حالا سوال می‌شود که برنامه ما برای وزارت نیرو چیست؟ من یک نکته را توضیح بدهم که من در طول سال‌هایی که از دولت دور بودم در دانشگاه یا در بنگاه‌های اقتصادی ستاد اجرایی مشغول خدمت بودم و عمده خدمت ما هم در همین حوزه نیرو بود. موضوع پایان‌نامه دکترای خودم را موضوع برق انتخاب کردم. موضوع برق به عنوان یکی از کلیدی ترین مسائل کشور است. ما ۵ سال روی این کار کردیم با مشورت بهترین متخصصین و امروز یک الگوی بسیار خوب و کارآمد برای حل این معضل در دست داریم.

وی در ادامه به تجربه همکاری خود با مجلس هفتم و هشتم در مساله مدیریت مصرف سوخت اشاره کرد و بیان داشت: ما مجلس شورای اسلامی یک لایحه‌ای را آوردیم و قانونی را مصوب گرفتیم به نام تبصره ۱۳ قانون بودجه سال ۸۵ که در این قانون پیش بینی شد که مدیریت مصرف سوخت صورت گیرد با رویکرد چهار اقدام اساسی، یک اقدام برای مردم ایجاد تنگنا می‌کرد و سه اقدام توسعه‌ای بود که برای مردم امکان شکار فرصت از دست رفته را ایجاد می‌کرد.

وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه گفت: اقدام اول اجرای پروژه کارت سوخت بود که بسیاری از کارشناسان می‌گفتند بیش از ۳ سال زمان می‌خواهد ما این کار را با حمایت مجلس طی ۵ ماه اجرایی کردیم، این اقدام، اقدام تنگناآفرین بود. سه اقدام توسعه ای هم در کنار این بود؛ اقدام نخست خروج تمامی خودرو های فرسوده و با عمر بالا بود که طی یک سال و نیم بخش زیادی انجام شد و درنتیجه آن مقدار قابل توجهی از مصرف سوخت کاهش پیدا کرد و در مجموع یک و نیم میلیون خودرو ظرف سه سال از چرخه خارج شد.

وی ادامه داد: اقدام دوم این بود که سوخت پاک گاز طبیعی وارد مصارف خودرویی کشور شد و در طول کمتر از ۴ سال ۲۷۰۰ جایگاه سوخت گاز ایجاد شد، آن روزی که ما این کار را شروع کردیم مجموع کل خودروهای گازسوز دنیا ۷۰۰هزار عدد بود که ظرف سه سال ۲ و نیم میلیون خودروی پایه گازسوز تحویل دادیم. بین سال های ۸۵ تا ۹۳ اگر این طرح اجرا نمی‌شد مصرف کشور باید به ۱۴۰ میلیون لیتر می‌رسید که صرفه‌جویی از این مجلس ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شد؛ یعنی اگر می‌خواستیم بنزین وارد کنیم باید ۱۰۰ میلیارد دلار از جیب مردم وارد میکردیم.

محرابیان در ادامه ابراز داشت: در صنعت برق که در آن با بحران جدی مواجه هستیم، ما ۱۳ هزار مگاوات کمبود تولید داریم، با مشورت متخصصین دلسوز و صاحب نظر برنامه‌ای داریم و محصول آن پنج جمله است و این تعهدی است که به نمایندگان می‌دهم. برنامه ما این است که برای ۴۰ هزار مگاوات طی ۴ سال برنامه‌ریزی کردیم. به این ترتیب که؛ ۱۰ هزار مگاوات با صنایع کشور تفاهم‌نامه خواهیم داشت که توسط صنایع کشور مانند فولاد مبارکه، گل گهر، ملی مس، فولاد هرمزگان، فولاد خوزستان، شرکت های تولید کننده آلومینیم با قیمت مناسب توافقنامه اجرای نیروگاه داشته باشیم. اگر ما به این ها اجازه بدهیم که خودشان نیروگاه بزنند ما این سابقه را در سال های ۸۷ تا ۹۰ داریم که ۶ نیروگاه اجرا شد. امروز ۱۰ هزار مگاوات با صنایع با روش سرمایه‌گذاری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: اقدام دیگر ۱۰ هزار مگاوات غیرصنایع خواهیم داشت مانند خانگی، کشاورز و الباقی. گام سوم ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با محوریت پنل های خورشیدی که ارزان ترین پاک‌ترین و در دسترس ترین نیروگاهی است که می‌توان ساخت و در اقدام چهارم ۱۰ هزار مگاوات هم بنده به نمایندگان مردم تعهد می‌دهم که صرفه جویی ناشی از اصلاح الگوی مصرف و افزایش راندمان داشته باشیم.

وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه تاکید کرد: من اینجا تعهد می‌‌دهم تحریم باشد یا نباشد، تحریم‌ها سخت‌تر بشود یا نشود، من نمی‌خواهم منافع کشورم را از ناحیه عملکرد ضعیف خودم تحت فشار بگذارم. من این ۴۰ هزار مگاوات را سیاستمداران و دیپلمات های کشور مقامات عالی کشور به هر نحوی که می‌‌خواهند پیش ببرند، پیش ببرند. تعهد بنده اجرای ۳۰ هزار مگاوات تولید به همراه ۱۰ هزار مگاوات کاهش مصرف از طریق الگوی مصرف است.

پس از پایان سخنان وزیر پیشنهادی، نمایندگان حاضر در جلسه به نوبت به طرح دیدگاه‌ها، دغدغه‌های و پرسش‌هایی از وزیر پیشنهادی نیرو پرداختند و محرابیان به آن‌ها پاسخ داد.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر