کد خبر: 115199
A

یک چهره سیاسی اصلاح طلب گفت: اصلاح‌طلبان باید از آقای رئیسی استقبال کنند؛ قطعا آقای رئیسی از اصلاح‌طلبان استفاده نمی‌کند اما اصلاح‌طلبان باید از موضع انتقادات سازنده ورود کنند نه انتقاد مخرب و دولت نیز از انتقاد آن‌ها استقبال کند.

به گزارش دیده بان ایران؛  محمود علیزاده طباطبایی درباره رویکرد اصلاح طلبان با روی کار آمدن دولت سیزدهم گفت و گویی انجام داده است. مشروح گفت و گو را در ذیل می خوانید: 

*دولت آقای رئیسی سر کار آمد و وزرای‌ ایشان در انتظار گرفتن رای اعتماد هستند. اصلاح‌طلبان از چه طرقی می‌توانند به دولت کمک کرده و تجربشان را در اختیار ایشان قرار دهند. تعامل اصلاح‌طلبان با دولت در این شرایط حساس چطور می‌تواند اتفاق بیفتد؟ راهکار پیشنهادی شما چیست؟

اصلاح‌طلبان باید از آقای رئیسی استقبال کنند. قطعا آقای رئیسی از اصلاح‌طلبان استفاده نمی‌کند اما اصلاح‌طلبان باید از موضع انتقادات سازنده ورود کنند نه انتقاد مخرب و دولت نیز از انتقاد آن‌ها استقبال کند. برخی اصلاح‌‌طلبان در اداره کشور تجربیاتی دارند که می‌توانند این تجربه را به دولت انتقال دهند. 

*جریان اصلاحات به چه اصلاحی در درون خود نیاز دارد؟ 

جریان اصلاحات باید رابطه‌اش را با مردم اصلاح کند. جریان اصلاحات یک جریان متدین، مذهبی و انقلابی بود که از ابتدای انقلاب با ارای امام موافق بود اما امروزه کم‌کم از این پیشه خود فاصله گرفته‌اند در صورتی که پایگاه و اساس آن‌ها نیروهای انقلابی بودند. جریان اصلاحات باید با مردم و خصوصا جمعیت انقلابی و مذهبی رابطه‌اش را اصلاح کند. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم اعتقاداتی دارند. اسلام دین مردم است و نمی‌شود مردم را از فرهنگ‌شان جدا کرد. اصلاحات این فاصله را میان مردم ایجاد کرد. اصلاح‌طلبان باید بازنگری کرده و در جمع‌های مذهبی حضور پیدا کنند. اصلاح‌طلبان باید رابطه‌ خود را با مردم و مذهب اصلاح کنند.

*برخی از تشکیل اتاق فکر اصلاح‌طلبان صحبت می‌کنند. شما چقدر به این روش اعتقاد دارید؟

اتاق فکر همیشه وجود داشته است و متاسفانه عده محدودی در این اتاق‌ها بوده‌اند. اصلاح طلبان باید دیدگاه‌ها و نظرات طبقه پایین را مورد برررسی قرار بدهند. اکنون در حال برگزاری کنگره هستند و اعضای شورای مرکزی از این کنگره بیرون می‌آیند. روش خوبی است اما باید کامل‌تر شود.

باید بیشتر به بدنه توجه کنند زیرا بدنه اصلاحات در یکی دو دوره پیش شاهد بودیم که به سران اصلاحات نیز توجه نکرده و در انتخابات شرکت نکردند.

*برخی مطرح کرده‌اند که اقای خاتمی را به عنوان مامور  انتخاب کرده تا به نقد و تحلیل انتخابات اخیر بپردازند تا نقاط ضعف را مشخص کنند. شما از این موضوع اطلاعی دارید؟

من اطلاعی ندارم اما این کار باید اتفاق بیفتد تا جریان اصلاحات این مسائل را مانند همیشه بررسی کند. نظام باید بررسی کند که دلیل مشارکت مردم که از ۸۰ درصد به زیر ۴۰ درصد رسیده چه بوده است.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر