کد خبر: 11624
A

روسیه در حال مذاکره و برگزاری جلساتی با چهره ها و مقامات تاثیر گذار کرد در سوریه است و همچنین به عنوان ضامنی در مذاکرات آنها با دولت سوریه در راستای استقلال و فدرالیسم آنها عمل میکند. یکی از سیاستمداران کرد، جزئیاتی از این اقدام و مذاکرات روسیه را که در یک پایگاه هوایی در سوریه صورت میگیرد، در اختیار خبرگزاری اسپاتنیک قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران به نقل از تابناک، در پایان ماه دسامبر سال 2016 میلادی روسیه 24 تن از احزاب کرد سوریه را از جمله اعضای حزب دموکرات خلق کرد (PYD) و شورای ملی کردستان (ENKS) را برای انجام مذاکراتی در پایگاه هوایی این کشور در لاتکیه دعوت کرد. موضوع این دعوت حمایت از کردها برای حضور در مذاکرات آستانه بوده است.

فرید سدون، یکی از سیاستمداران کرد در این باره گفته است که اکنون روسیه به عنوان حامی و ضمانت کننده مذاکره میان نیروهای کرد و دولت سوریه در راستای خودمختاری و فدرالیسم عمل میکند. وی بیان کرده است که از شهر قامیشلی که در مرز سوریه و ترکیه قرار دارد به دمشق آمده است تا در مورد ساز و کارها و سیستم فدراتیو مورد نظر کردها بحث و تبادل نظر کنند.

 

وی به خبرگزاری اسپاتنیک گفته است: چندی روز قبل نمایندگان روسیه به قامیشلی که در آن نیروهای کرد بر سر این موضوع در حال مذاکره بوده اند، آمده و درخواست کرده اند که این مذاکرات را در سطح بالاتری و با دیدار با سیاستمداران ارشد دولت سوریه صورت دهند. وی اضافه کرده است که روسیه نمایندگان کرد را به پایگاه هوایی خود در لاتکیه نیز دعوت کرده و آنها این دعوت را پذیرفته اند.

وی بیان کرده است که اکنون به همراه دو تن دیگر از سیاستمداران کرد به دمشق آمده است تا بحث هایی در خصوص مساله فدرالیسم و خودمختاری کردها در سوریه را با دولت این کشور داشته باشند و مقدمات و مسیر آینده برای مذاکرات بیشتر میان نمایندگان PYD و ENKS را  فراهم کنند.

وی همچنین بیان کرده است که طی دو روز آینده برنامه سفر این نمایندگان کرد به پایگاه هوایی لاتکیه برنامه ریزی شده است تا با روسها در مورد مذاکرات با دولت سوریه بحث کرده و مجددا به دمشق باز میگردند تا با دولت ادامه مذاکرات را صورت دهند. دستور کار آنها تعیین ساز و کارهایی برای ایجاد یک سیستم فدرال در سوریه است. اما وی تاکید کرده است که این موضوع یعنی فدرالیسم قرار نیست در کل خاک سوریه دنبال شود و تنها مربوط به قلمرو های تحت اختیار کردها و مناطق کردنشین سوریه است.

نمایندگان کرد تاکید و تایید کرده اند که روسیه به عنوان ضامن و تضمین کننده مذاکرات کردها برای فدرالیسم با دولت بشار اسد است. فرید سدون بیان کرده: ما به این خاطر تصمیم به مذاکره گرفتیم که روسیه با صدایی رسا خود را به عنوان ضامن مذاکرات ما در این راستا معرفی کرده است. وی بیان کرده که دولت سوریه تمایلی به اعطای خودمختاری به کردها ندارد اما روسیه از نفوذ خود بر دولت سوریه در این راستا استفاده میکند.

وی گفته است: روسها به مقامات کرد تاکید کرده اند که ما درخواست های خود را اعلام کنیم و آنها این موضوعات را با دولت سوریه در میان خواهند گذاشت.

به گزارش «تابناک» آنچه به نظر میرسد این است که روسیه در حالی که مذاکرات آستانه قرار است تا حدود 10 روز دیگر (طبق اعلام قبلی) در قزاقستان برگزار شود، برگ برنده ای را در اختیار نیروهای کرد قرار میدهد که به آنها عملا چراغ سبز و مجوز لازم برای دریافت خودمختاری در سوریه را خواهد داد.

این موضوع به نظر هم با منافع اصلی ترکیه در سوریه منافات دارد (اردوغان بارها اعلام کرده که از شکل گیری مناطق خودمختار در مرزهای ترکیه با سوریه جلوگیری خواهد کرد) و هم منجر به تضعیف اختیارات و قدرت مانور دولت سوریه در مذاکرات خواهد شد که مستقیما با منافع ایران نیز در ارتباط است.

اگر گفته های این سیاستمدار کرد صحت داشته باشد باید گفت که روسیه به سرعت در پی آن است که شرایط سوریه را با هر وسیله ای به نفع وضعیت خود به ثبات برساند و در این راستا ابایی از قربانی کردن اهداف و منافع متحدان خود در سوریه نیز ندارد. ضمن آنکه هیچ بعید به نظر نمیرسد که این مذاکرات برای اعطای خودمختاری به کردها بهانه و قدم اولی باشد برای در هم ریختن یکپارچگی کلی سوریه و دادن امتیاز مشابه به گروه های معارض دیگر در سوریه.

همچنین این احتمال وجود دارد که روسیه با این اقدام یعنی با چراغ سبز نشان دادن به معارضان تحت هدایت و کنترل ترکیه، معامله ای با ترکیه و اردوغان در راستای اعطای خودمختاری به کردها نیز بکند که این عملا به معنی از دست رفتن کامل یکپارچگی سیاسی و قلمرو در کشور سوریه است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر