کد خبر: 117773
A

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: شهرک‌های موشکی زیرزمینی سپاه در طول ساحل خلیج فارس و دریای عمان، بیش از ۷۰ کیلومتر عمق دارد؛ تماما مسلح هستند یک بخش خیلی محدودی را ما نشان دادیم که بخشی از قدرت نظامی ما را ببیند؛ موشک‌های ما قادرند در همان شهرک‌ها، شلیک شوند نه فقط شهرک‌های موشکی بلکه شهرک‌های شناوری هم وجود دارند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ سردار دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناسبت هفته دفاع مقدس در گفت‌وگویی با شبکه العالم اظهار کرد: رژیم اشغالگر قدس به همراه آمریکایی‌ها یک سناریو را علیه چهار کشتی به بهانه‌های متعدد ایجاد کردند، آن‌ها جنگ الکترونیک انجام دادند.

العالم: در آغاز از هفته دفاع مقدس در ایران سخن می‌گوییم، ما اکنون در پایان این هفته هستیم، جنگ تحمیلی علیه ایران و دفاع ایرانی‌ها از کشورشان و اعتقاداتشان، چگونه بر توانایی‌های دفاعی و نظامی سپاه پاسداران اسلامی تاثیر گذاشت؟

سردار تنگسیری: هفته دفاع مقدس، در واقع نقطه عطفی در پیشرفت از لحاظ صنعت نظامی و غیرنظامی در کشور است در کنار یک جنگ تحمیلی که توسط صدام عفلقی به جمهوری اسلامی تحمیل شد برمی گردد.

ما در آن دوران، تنها بودیم و دنیای استکبار از شرق و غرب، شوروی و آمریکا و کشور‌های غربی علیه ما و پشت این جریان بودند، در واقع هشتاد کشور در مقابل یک کشور مظلوم که تازه انقلاب کرده بود و از چنگ یک رژیم فاسد شاهنشاهی خارج شده بود، حمله ناخواسته شد؛ من در دوران دفاع مقدس، در شهر آبادان بودم، زمانی که ناخواسته به ما حمله شد دست ما خالی بود و دشمن تا ایستگاه هفت آمده بود دور زده بود، از بهمن شیر عبور کردند و وارد نخلستان‌های ذوالفقاری شدند، برخی با دست خالی و برخی با سلاح، چوب و هر آنچه که داشتند به میدان آمدند.

این موضوع ما را به این رساند که ما باید برای مقابله با دشمن؛ خود را آماده کنیم، ما انقلاب کردیم و با اسلام که سلامتی و صلح است وارد شدیم، پس از انقلاب وزارت جنگ زمان طاغوت را به وزارت دفاع تبدیل کردیم، این نشان دهنده این است که ما چشم طمعی به هیچ کشوری نداریم و ما کشوری مسلمان هستیم و قطعا چشم طعمی به کشور‌های مسلمان همسایه مان نداریم و به ناخواسته این جنگ ۸ ساله به ما تحمیل شد و متاسفانه از دو کشور که مسلمان و بودند و اقوام داشتند در سرزمین‌های همدیگر و در جایی که ائمه اطهار بودند در آنجا، باعث شد که این جنگ صورت بگیرد و این ما را بر آن داشت که روی پای خودمان بایستیم.

حضرت امام فرمودند ما از ۸ سال جنگ پشیمان نیستیم، چون ما شروع کننده جنگ نبودیم ما انقلاب کرده بودیم، ما هیچ چیزی که برای یک جنگ نیازست را نداشتیم، ارتش ما در واقع از بین رفته بود و از آنچه مانده بود یا فرار کرده بودند یا به نوعی دستشان خالی بود، همه مستشاران آمریکایی از منطقه رفته بودند و این خود نشان می‌دهد که ما در واقع آمادگی جنگ تحمیلی را نداشتیم و ما هیچ گاه فکر نمی‌کنیم و نکرده ایم که مردم عراق در مقابل ما بودند، در واقع حزب بعث عفلقی خود فروخته و مغرور در مقابل ما بود.

العالم: در ماه‌های اخیر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چندین رزمایش را اجرا کردند، رزمایش زمینی، دریایی و رزمایش هوایی و درآن زمان گفته شد که پیام این رزمایش‌ها متوجه رژیم صهیونیستی است، طبعاً رژیم صهیونیستی پاسخ آشکاری نداد. ذاین رزمایش‌هایی که نیرو‌های سپاه پاسداران در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز و حتی دریای عمان انجام دادند، پیامش متوجه کیست؟

سردار تنگسیری: ما بعد از جنگ تحمیلی رزمایش‌هایی را در منطقه انجام دادیم، یک طرف جنگ تحمیلی آمریکا بود، ما یک سال و نیم مستقیماً در خلیج فارس با آمریکایی‌ها درگیر شدیم، ما هیچگاه دنبال این نبودیم که جنگ تحمیلی به سمت دریا کشیده شود، سکو‌های نوروز، بحر کوثر، سروش، ابوذر، خارک و این‌هایی که به سواحل عراق نزدیک بودند را زدند، قریب ۶۰ کشتی ما را در خورموسی هدف قرار دادند و باز هم از زدن خودداری کردیم و گفتیم که در واقع همسایه‌های ما، عربستان، کویت از این مسیر عبور می‌کنند تا اینکه آمریکایی‌ها وارد این جنگ شدند و آمدند کشتی‌هایی این کشور‌هایی را که عرض کردم را اسکورت کردند، در اینجا بعد از دفاع مقدس ما برای آمادگی نیرو‌ها در مقابل امریکایی‌ها و کشور‌های فرا منطقه‌ای در خلیج فارس رزمایش برگزار کردیم.

اما هیچگاه رزمایش‌های ما تهدیدی برای کشور‌ها منطقه نبوده و نیست، اما در صورتی که ما را تهدید کنند؛ تهدید را با تهدید پاسخ می‌دهیم، ما کشوری مسلمان هستیم، شما بعد از انقلاب هیچ جایی را پیدا نمی‌کنید که جمهوری اسلامی به کشور مسلمانی حمله کرده باشد، رزمایش‌های ما رسماً و منطقاً برای کشور‌های فرامنطقه‌ای و رژیم اشغالگر قدس بوده است که متاسفانه در منطقه ما حضور پیدا کرده است؛ رزمایش‌های اخیر ما که بصورت رسمی هم اعلام کرده ایم برای آمادگی در مقابله با هر تهدیدی است که ممکن است از کشور‌های فرا منطقه‌ای و صهیونیست‌ها صورت بگیرد.

ما در واقع برای آن مقیاس رزمایش را برگزار می‌کنیم، زیر این مقیاس منطقه ایست، آن هم نه اینکه ما به کشور مسلمانی حمله کنیم، اما این معنا و مفهومی ندارد که یک همسایه یک دشمن را بیاورد در کنار مرز‌های شما، کار‌های جاسوسی، امنیتی و تروریستی انجام دهد، همسایگان عزیز ما قطعا بدانند که همیشه رزمایشات ما یک پیام برای دشمن دارد و آن آمادگی برای مقابله با آنهاست و یک پیام برای کشور‌های خلیج فارس دارد که ما می‌توانیم امنیت خلیج فارس را برقرار کنیم.

ما قادر به برگزاری رزمایشات مشترک با یکدیگر هستیم، ما مسلمانیم ما متعلق به همین جغرافیا هستیم، بخشی از خلیج فارس کشور‌های جنوبی همسایه ما هستند و بخش شمالی آن ما هستیم ما در رزمایشات خود همیشه پیام صلح و دوستی داشته ایم، اما اگر کسی بخواهد تهدید کند پیام ما مقابله با آن است.

ما ایران اسلامی هستیم و تنها کشوری که بعد از انقلاب، سفارت خانه رژیم اشغالگر قدس را که در زمان طاغوت در ایران بود تبدیل کردیم به سفارت فلسطین؛ خوب این چه معنایی دارد؛ آیا ما ضد عرب یا ضد اسلام هستیم؟!

اولین کشوری که با حمله آمریکایی‌ها به عراق یا افغانستان را محکوم کرد جمهوری اسلامی بود و ما هیچگاه وارد این بازی کثیف نشدیم

دشمن قطعا حجم رزمایش‌های ما در منطقه را با استفاده از ماهواره‌ها و مراکز جاسوسی شان رصد می‌کنند، هم سطحی و هم هوایی و زیرسطحی، حجم این رزمایشات را درک می‌کنند، شاید خود را در واقع به نافهمی بزنند، اما دقیقا پیام ما را درک می‌کنند و همان طور که حضرت آقا فرمودند تهدید را با تهدید جواب می‌دهیم و صلح و محبت را با صلح و محبت.

ما از کشور دوست و برادر عمان در رزمایش خودمان در سپاه دعوت کردیم در رزمایش ما شرکت کردند، ما از برادران عزیزمان در قطر دعوت کردیم و در رزمایش پیامبر اعظم ما شرکت کردند که به نام مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام بود.

رزمایشات ما را ببینید با نام پیامبر، الله، اسلام، خدا برگزار می‌شود، این معنا و مفهوم دارد یعنی ما مسلمانیم وقتی می‌گوییم «لا اله الا الله» یعنی از هیچ کس غیر از خدا نمی‌ترسیم، این‌ها ما را به مرگ تهدید می‌کنند آیا ما از مرگ می‌ترسیم؟ لذا پیام را کاملا گرفته اند هم کشور‌های فرا منطقه ای، نیرو‌های تروریستی آمریکا و رژیم اشغالگر قدس کاملا پیام را گرفتند و می‌دانند.

العالم: در این چارچوب، در ماه‌های گذشته، تنش‌هایی در آب‌های خلیج فارس و در تنگه هرمز و نیز در دریای عمان به وجود آمد، مشکلاتی برای برخی کشتی‌های صهیونیستی روی داد، ایران متهم شد در این رابطه، قطعا ایران هیچ مسئولیتی را برعهده نگرفت، با وجود اینکه تاکید دارد که رژیم صهیونیستی نباید در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز حضور داشته باشد؛ واقعیت اتفاقاتی که در ماه‌های گذشته افتاد، چه بود؟

سردار تنگسیری: با توجه به ظلمی که رژیم اشغالگر قدس به مسلمانان کرده است؛ دشمنان زیادی دارند که آن هم مسلمانان هستند، مسلمانانی که به تنگ آمده اند و به ناحق سرزمینشان اشغال شده است و خانه هایشان ویران شده و روسری از سر ناموسشان کشیده اند که دل هر مسلمانی را می‌آزارد وقتی می‌بیند، اینگونه به یک زن مسلمان تعرض می‌شود؟

رژیمی با این همه جنایات دشمنان زیادی دارد، دشمنانی که می‌توانند عملیات‌های ویژه‌ای انجام دهند و قطعا به منافع آن‌ها ضربه می‌زنند، چند وقت پیش در تنگه هرمز که تنگه راهبردی است رژیم اشغالگر قدس به همراه آمریکایی‌ها یک سناریو را علیه چهار کشتی به بهانه‌های متعدد ایجاد کردند، آن‌ها جنگ الکترونیک انجام دادند، «آی. اس. آی» این شناور‌ها را خاموش کردند و مسیرشان را بهم زدند و در تنگه‌ای که روزانه بیش از ۸۵ تا ۹۰ فروند شناور عبور می‌کند ایجاد مشکل کردند و ما اعتقاد به برقراری امنیت در این تنگه داریم، این خانه ماست، خلیج فارس خانه ما و کشور‌های منطقه است ما قطعا در خانه مان آتش روشن نمی‌کنیم، اگر ۸ سال جنگ تحمیلی به ما را بررسی کنند، در واقع در یک سال و نیم اخر آمریکایی‌ها آمدند در خلیج فارس آتش افروزی کردند، سکو‌های نفتی ما را زدند، لاوان را زدند و جنگ را به درون خلیج فارس کشاندند، الان هم دنبال همین هستند قطعا این‌ها از آتش افروزی در اینجا ضرر نمی‌کنند، دود این آتش به چشم که می‌رود؟ به چشم کشور‌های منطقه.

مساحت خلیج فارس ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع است در این ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع ناو‌های اتمی را آورده‌اند؛ در کشور‌های خودشان هم این کار‌ها را می‌کنند؟

این‌ها در خلیج فارس ناو‌هایی را که سوختشان هسته‌ای است را می‌آورد، زیردریایی سوخت هسته‌ای را می‌آروند؛ یک اتفاقی هم برایش بیفتد، یعنی تا ۱۱ سال این آب نه دیگر قابل آشامیدن است نه دیگر در آن ماهی خواهد بود نه مرجان‌های کف آب وجود خواهند داشت.

من مسلمان هستم، برای من حیات مسلمان مهم است، چه در کشور مقابل چه در ایران؛ من تا زمانی که اسلحه نکشند روی آن‌ها اسلحه نمی‌کشم، خدا به ما این اجازه را نمی‌دهد

آن‌ها از منطقه بیرون می‌روند مگر الان اینطور نیست هر وقت به آن‌ها فشار می‌آید می‌روند بیرون و در واقع منطقه را به آتش می‌کشند و می‌گذارند برای ما.

ایران کشوری است که کوه دارد، دشت دارد، بارندگی داریم، ما از آب خلیج فارس کمتر برای مصارف آشامیدنی استفاده می‌کنیم البته روی سخن من با حکومت‌های خائن نیست؛ طرف صحبت من مردم هستند این‌ها اگر آب آشامیدنی هم نداشته باشند چه باید بکنند؟ نتیجه می‌گیریم که وجود [ناو‌های اتمی و نیرو‌های بیگانه]در منطقه مخل امنیت است.

العالم: بیشتر در این خصوص توضیح می‌دهید.

سردار تنگسیری: حقیقت این موضوع این بود که با توجه به ظلمی که رژیم صهیونیستی به مسلمانان کرده است، مسلمانان به تنگ آمدند، جوانانی می‌توانند عملیات‌هایی ویژه انجام دهند، از سواحل کشور‌هایی که مقابل هست و حمله‌ای که به این‌ها صورت گرفت هیچگونه دلیلی ندارد که به ما نسبت دهند و ما این را اصلا تایید نمی‌کنیم، اما اگر روزی بخواهند تهدید آن‌ها خاصه ما باشد قطعا ان موقع ضرب و شتم ما را خواهند دید؛ کسی که خانه اش شیشه است نباید به خانه همسایه سنگ بزند، خانه شیشه‌ای دوام ندارد.

ما رژیم صهیونیستی را به عنوان یک کشور قبول نداریم بلکه به عنوان یک رژیم کودک کش پوشالی که به زور آمده در یک کشور مسلمانی واقع شده است؛ می‌دانیم؛ کنار همین قضیه این‌ها آمدند برای اینکه به حضور نامشروع خود در منطقه مشروعیت بدهند یک سناریو درست کردند، روی چهار فروند کشتی نفتکش درون تنگه هرمز در واقع در خروجی تنگه هرمز به سمت دریای عمان، حرکات سایبری انجام دادند دستگاه «ای. اس. ای» آن‌ها را از کار انداختند، رادار هایشان را از کار انداختند، بطوریکه این شناور‌ها گیج زدند و امکان داشت تصادف صورت گیرد، بعد آمدند گفتند همه این کار‌های مخرب کار ایران بوده است، آیا کسی در منطقه خودش و در خانه خودش آتش روشن می‌کند؟

آیا ما در تنگه هرمز که مسئولیت تامین امنیت آن بر عهده ما و کشور دوست و برادر عمان است، آتش روشن می‌کنیم این مسیری است که ما داریم استفاده می‌کنیم ما و همسایه‌هایمان داریم با استفاده از آن نفت صادر می‌کنیم، سوال بیشتر از کشور‌های فرامنطقه‌ای و غیر مسلمان هست؛ ما روی آن‌ها حساس هستیم، البته حضور نظامیان آن‌ها و نه غیر نظامیان؛ حضور بیگانگان در منطقه برای چیست؟ غیر از اینکه برای ایران است؛ صدام که رفت و دیگر صدامی وجود ندارد!

کشور‌های کویت، عربستان، بحرین، قطر، امارات، عمان، این‌ها که مستقیم می‌روند در لانه‌های آن‌ها و با آن‌ها ارتباط دارند و میروند سوخت‌هایشان را آنجا می‌زنند، پس وجودشان در منطقه برای چیست؟ غیر از اینکه تهدیدی برای ایران هستند، شما انتظار دارید ما روز به روز خود را برای این تهدیدی که بغل گوشمان است؛ آماده نکنیم؟

عقل سلیم حکم می‌کند که موشک‌ها و شناورهایمان آماده این تهدید‌ها باشند، آیا هر کدام از این تهدید‌ها برایشان پیش بیاید خود را آماده نمی‌کنند اگر به جای ما باشند؟

چرا باید یک کشور مسلمان به یک کشور غیر مسلمان اشغالگر پول و جا بدهد که بیاید در منطقه و حضور داشته باشد البته صهیونیست‌ها برای ما رقمی نیستند، نه در بخش دریایی و نه در بخش‌های دیگر؛ اصلا قدرتی نیستند برای ما.

ما دو نیروی دریایی مقتدر در جمهوری اسلامی داریم: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که زیر بیرق یک فرمانده هستند.

فرمانده کل قوا که هم امام ماست و هم فرمانده ما؛ که فرمانش هم تکلیف شرعی ماست و هم دستور نظامی است؛ ما در این راه جانمان را فدا می‌کنیم قطعاً بدانید هر زمان این‌ها بخواهند محاسبات غلطی بکنند با تمام وجود در مقابلشان ایستاده‌ایم، من فرمانده‌ای هستم که بچه دریا هستم، دریا را می‌شناسم از خشکی هم نیامده‌ام، پدرم ناخدا بوده است، خانواده‌ام ماهیگیر و دریانورد بوده‌اند، از مرگ هم نمی‌ترسم، والله قسم جلاله است؛ ما افتخار ما این است که مانند حاج قاسم شهید شویم، اما می‌کشیم بعد شهید می‌شویم، اینطور نیست که دست بسته باشیم.

اگر محاسبات غلطی را بکنند، چه آمریکایی‌ها و چه کشور‌های فرا منطقه‌ای که به عنوان تهدیدی علیه ایران در خلیج فارس حضور دارند و چه صهیونیست‌ها که رقمی نیستند اصلا ما آن‌ها را تهدید نمی‌دانیم؛ چنان پوزه آن‌ها را به زمین می‌مالیم که فکرش هم نمی‌کنند.

در سوالات شما این بود که آیا شما موشک‌های تحت الارضی دارید؟ شما موشک‌های راهبردی دارید؟ بله ما دشمن را دقیق رصد می‌کنیم، رصد هم از نظر تجهیزات و هم از نظر توانمندی و هم اینکه از لحاظ جغرافیایی کجاست؟ و چکار می‌تواند بکند؟ ما علیه او روز به روز درحال کار و فعالیت هستیم؛ و این‌ها همه برگرفته از هفته دفاع مقدس است جنگ تحمیلی که ملت مظلوم ما وارد شد.

العالم: شما به این مساله اشاره کردید که رژیم صهیونیستی را هیچ تهدیدی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان برای ایران نمی‌دانید، اما طی سال گذشته، توافق‌های عادی‌سازی بین برخی از کشور‌های منطقه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی صورت گرفت که زمینه را برای این رژیم برای دسترسی به این منطقه یعنی منطقه خلیج فارس فراهم کرد، آیا بعد از این توافق‌ها، سیاست دفاعی و بازدارندگی ایران در این منطقه تغییر کرد؟

سردار تنگسیری: شما جنایات رژیم اشغالگر قدس را می‌بیند، حتی غیر مسلمان هم به رفتار آن‌ها اعتراض دارند؛ این سوال مطرح می‌شود که وجود رژیم اشغالگر در همسایگی دو کشور مسلمان به چه معناست؟ این چه پیامی دارد؟ شما انتظار دارید ما در مقابل این پیام نابهنجار آمادگی رزم مان را بالا نبریم؟!

ما قطعا آمادگی رزم مان را روز به روز بالا می‌بریم همان کاری که آمریکایی‌ها کردند، ما را تحریم کردند؛ ما اگر تحریم نمی‌شدیم، سلاح و تجهیزات به ما می‌دادند، آیا این سلاح‌ها را ما تولید می‌کردیم؟

وقتی دشمن عده‌ای را اضافه می‌کند تو هم باید عده‌ای در مقابل آن اضافه کنی، حضور هر بیگانه‌ای که ساختار اجتماعی از نوع نظامی منطقه را به هم بریزد ما در مقابل آن عکس العمل نشان می‌دهیم و ما خود را آماده می‌کنیم قطعا این اتفاق رخ داده است.

العالم: اگر ممکن است اطلاعاتی را درباره شهر‌های موشکی زیرزمینی بفرمایید؟

سردار تنگسیری: این شهرک‌ها در طول ساحل خلیج فارس و دریای عمان، بیش از ۷۰ کیلومتر عمق دارد؛ تماما مسلح هستند یک بخش خیلی محدودی را ما نشان دادیم که بخشی از قدرت نظامی ما را ببیند؛ موشک‌های ما قادرند در همان شهرک‌ها، شلیک شوند نه فقط شهرک‌های موشکی بلکه شهرک‌های شناوری هم وجود دارند؛ این کار‌ها دارد صورت می‌گیرد، این‌ها بخشی از توان ما بود که ببینند، همه آن موشک‌هایی که شما دیدید، ساخت جمهوری اسلامی او جزو افتخارات ماست.

العالم: از موشک‌های ایرانی در پایگاه‌های موشکی زیرزمینی سخن گفتید، دراین خصوص و در رابطه با موفقیت‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طرح‌های شما دراین زمینه چیست و آیا این طرح‌ها را به شبکه العالم اعلام می‌کنید؟

سردار تنگسیری: ما ارادت داریم به شبکه العالم و شبکه در واقع زبان عربی که زبان قرآنی است، زبان ایرانی البته زبان انقلابی است، ما در یک سال گذشته حدود شش مرحله الحاق تجهیزات رزمی دفاعی را انجام دادیم، ما شناور‌های متعددی را الحاق سازمانی کردیم، شناور‌های موشک انداز، شناور‌های راکت انداز با سرعت‌های متفاوت، ۷۵ نات، ۹۵ نات و در آینده سرعت‌های بالاتر ان شالله خواهیم داشت و در آینده نزدیک هم ان شالله دعوت می‌کنیم اگر عمری باقی بود در همین امسال ان شاالله باز هم الحاق داریم، شناور‌های فراساحل، شناور‌های جدید و شناور‌هایی که طراحی آن افتخار خودمان است، در واقع طراحی و ساخت آن‌ها در کشور خودمان صورت گرفته است و افتخار می‌کنیم که در نیروی دریایی سپاه این‌ها در حال تولید هستیم، وزارت دفاع ما که افتخار کشور از لحاظ دفاعی است، این‌ها را تولید می‌کند، ما یک فرمانده آگاه، شجاع، مدیر و مدبر داریم، که عالم است به همه امور، به امور نظامی مسلط، فرمانده کل قوا؛ حضرت امام خامنه ای، بر موضوعات و نیرو‌های مسلح و وزارت دفاع تحت امر مسلط هستند، ببینید چه کار‌هایی بزرگی صورت دادند، ان‌شالله در آینده نزدیک، پیشرفت‌هایی می‌بییند که باورتان نمی‌شود و در واقع انگشت به دهان می‌مانند.

العالم: دراین خصوص، شما از دستاورد‌های نیرو‌های مسلح ایران به طور کلی و نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شکل خاص سخن گفتید. تحریم‌های آمریکا تا چه حد بر شما و بر دستاورد‌های نظامی و دفاعی شما تاثیر گذاشت؟

سردار تنگسیری: تحریم‌ها هیچ تاثیری در پیشرفت ما نداشته است بله سرعت را کم کرده است، اما ما بدست خودمان به علمی رسیده‌ایم که فکرش را هم نمی‌کردیم، چون روی پای خودمان ایستاده‌ایم، امام فرمودند: «ما می‌توانیم» و امروز در دوران امام دوم انقلاب امام خامنه‌ای، ما توانستیم تمام تجهیزاتی را که می‌خواهیم بسازیم.

العالم: حدود ده روز یا دو هفته پیش، ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از ماموریت خود که بیش از ۱۳۰ روز به طول انجامید، بازگشت. اهمیت این ماموریت که توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد، چیست؟

سردار تنگسیری: یک کار بسیار بزرگ و یک انقلابی در نظام و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است، کاری بزرگ که در تاریخ کشور بی سابقه بود صد و اندی روز دریانوردی کردند بدون اینکه نیازی به یک بندر داشته باشند برای اولین بار ناو‌های ما در اقیانوس هند، اقیانوس اطلس و در واقع دنیا را دور زد، انتهای آفریقا را به سمت فنلاند دور زدند، از جبل الطارق عبور کردند و این مسیر طولانی دریانوردی را انجام دادند و نشان دادند که ایرانی‌ها دریانورد هستند و در طول تاریخ هم دریانورد بوده اند، این نشان از قدرت است.

حضرت آقا فرمودند نیروی دریایی، نیرویی راهبردی است، یعنی در نیروی دریایی شما هیچ محدودیتی ندارید، می‌توانی از همین خلیج فارس جدا شوید و بروید دنیا را بچرخید و در ۱۲ مایلی آن کشور، قانونا حضور پیدا کنید، و اگر هم درخواست کنید که در آن ۱۲ مایل هم وارد شوید به آن عبور بدون ضرر می‌گویند و با هماهنگی می‌توانید به آن آب‌ها هم ورود کرد.

نه در نیروی هوایی این اتفاق می‌افتد و نه در نیروی زمینی، اما در نیروی دریایی این اتفاق می‌افتد، رهبر انقلاب فرمودند: «نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و محدود به یک جغرافیا نیست» و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی این را ثابت کرده اند و ما هم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتخار داشتیم که در شمال اقیانوس هند و دریای عربی حضور پیدا کنیم که البته حضور ما پیام صلح و دوستی دارد و قطعا بدانید ما به کشور‌هایی که دست دوستی به ما داده اند هیچگونه تعرضی نخواهیم کرد، اما اگر تهدید از هر کس، هر جناحی و هر جغرافیایی صورت گیرد، ما به آن تهدید جواب می‌دهیم، اصلا معنی ندارد که از خانه همسایه به شما سنگ بزنند و شما سنگ نزنید، اما ما نمی‌خواهیم این اتفاق بیفتد، و نباید این اتفاق بین دو کشور مسلمان بیفتند.

العالم: حدود یک ماه پیش، آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، امیر دریادار شهرام ایرانی را به عنوان فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی انتخاب کرد، می‌خواهیم بدانیم نحوه تعامل و هماهنگی میان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با نیروی دریایی سپاه پاسداران چگونه است؟

سردار تنگسیری: سال‌های سال با امیر ایرانی دوست هستم، همانطوری که با امیر خانزادی دوست و رفیق بودیم. از این طرف هم رهبر انقلاب تاکید بر برادری و صمیمیت دارد ما اگر نتوانیم بین خودمان که در یک کشور هستیم برادری ایجاد کنیم چگونه می‌توانیم با یک مسلمان دیگر ارتباط برقرار کنیم.

الحمدالله امروز این ارتباط و برادری مستحکم است و با وجود برادر عزیزم «شهرام ایرانی» که من از قدیم ارادت دارم خدمت ایشون در بندر عباس ما با یکدیگر هم دوره بوده ایم و ایشان را از زمانی که در ناو‌ها یک افسر بودند می‌شناختم و قبل از این مسئولیت ارتباط داشته ایم، این صفا و صمیمیت وجود دارد و این وحدت بین نیرو‌های مسلح باقی است چرا، چون فرمانده ما یکی است یک اصلی ما داریم که جزو اصل توان رزم است که اصل وحدت فرمانده‌ای است که در واقع اصل جنگی است

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر