کد خبر: 122900
A

دیروز درخواست دولت برای استرداد ۵ لایحه در صحن مجلس قرائت شد. یکی از این لوایح، لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش بود.

به گزارش دیده بان ایران؛ دیروز درخواست دولت برای استرداد ۵ لایحه در صحن مجلس قرائت شد.

یکی از این لوایح، لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش بود، لایحه‌ای که قرار بود به رویه‌ای که از آن به عنوان «ستاره‌دارشدن دانشجویان» یاد می‌شود، پایان بدهد.

این لایحه در دولت روحانی تهیه شده و تبصره پیشنهادی آن چنین مقرر می‌کرد: حق بر آموزش جزء حقوق اساسی افراد است و هیچ‌کس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر، از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی ازجمله آموزش عالی منع کرد. افراد دارای سابقه محکومیت کیفری قطعی در جرائم سازمان‌یافته قاچاق انسان، محاربه حدی و جاسوسی برای کشور متخاصم در طول مدت محرومیت تبعی اجتماعی از آموزش در مقاطع تحصیلات تکمیلی در مؤسسات آموزش عالی دولتی محروم می‌باشند. کلیه قوانین و مقررات عام و خاصی که شرایطی جز صلاحیت علمی برای بهره‌مندی از حق آموزش مقرر کرده‌اند، صرف‌نظر از مرجع و زمان تصویب، لغو می‌شوند.

این لایحه قبلا (مهر ۹۹) در کمیسیون آموزش مجلس یازدهم رده شده بود. در بخشی از گزارش کمیسیون درباره لایحه آمده: «طرح این موضوع بدین شکل در حال حاضر به مصلحت کشور نمی‌باشد.»

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر