کد خبر: 126916
A

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با خانم با «آن لینده» با اشاره به پرونده حمید نوری گفت: قابل قبول نیست که روابط دو کشور هدف دسیسه‌های گروهک تروریستی منافقین قرار گیرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (شنبه) با «آن لینده» وزیر امور خارجه سوئد دیدار و د ر خصوص روابط دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از دیدار مجدد با همتای سوئدی خود بعد از نخستین دیدار دو طرف در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، مجدداً از خانم لینده برای سفر به تهران دعوت کرد که مورد استقبال طرف سوئدی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حساسیت شرایط و اوضاع در منطقه غرب آسیا و تداوم وضعیت بحرانی در دو کشور یمن و افغانستان، در خصوص اوضاع یمن، گفت: نگرانی جدی نسبت به گسترش جنگ در یمن به منطقه داریم و سازمان ملل و جامعه بین المللی باید به وظایف خود در راستای مدیریت این وضعیت و کمک به حل و فصل بحران یمن عمل کند.

وی با اشاره به تماس‌های مستمر کشورمان با همه طرف‌ها برای کنترل بحران در یمن، تاکید کرد: مردم یمن چندین سال است که در شرایط جنگ و تجاوز نظامی و محاصره غیر انسانی قرار دارند که این امر نیازمند توجه ویژه جامعه جهانی برای پایان این وضعیت می‌باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به بحران انسانی در افغانستان و روند رو به افزایش آوارگان از این کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور میزبان چند میلیون آواره افغانستانی به تنهایی نمی‌تواند تمام بار این بحران را به دوش بکشد.

امیرعبداللهیان به تلاش‌ها و نقش آفرینی مستمر کشورمان برای کمک به تثبیت ثبات و امنیت در منطقه از جمله تشکیل هر چه سریع‌تر دولت در عراق، به در جریان بودن گفتگوهای امیدوار کننده در منطقه خلیج فارس برای تامین و تثبیت ثبات و امنیت توسط کشورهای منطقه اشاره کرد.

وی در خصوص برخی موضوعات کنسولی از جمله حمید نوری اشاره کرد و تاکید کرد: قابل قبول نیست که روابط دو کشور هدف دسیسه‌های گروهک تروریستی منافقین قرار گیرد.

آن‌لینده وزیر امور خارجه سوئد نیز با ابراز خرسندی از دومین ملاقاتش با وزیر امور خارجه ایران، گفت: چهار صد سال رابطه دوجانبه بین تهران و استکهلم و حضور ایرانیان نخبه در جامعه سوئد و دو وزیر با ریشه‌های ایرانی حاکی از رشته‌های قوی اتصال و پیوند بین دو کشور و ملت است.

وزیر امور خارجه سوئد با ابراز امیدواری نسبت به افزایش تبادل منظم هیات‌های رسمی و دیپلماتیک بین دو کشور، از آمادگی برای تداوم کمک‌های کنونی این کشور به واکسیناسیون آوارگان افغانستانی در ایران خبر داد.

لینده همچنین ابراز امیدواری کرد که موضوعات میان کشورهای منطقه در خلیج فارس به سمت حل و فصل با راهکار سیاسی حرکت کند.

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین نیز تبادل نظر نمودند و امیرعبداللهیان همتای سوئدی خود را در جریان مواضع اصولی کشورمان در این خصوص و اراده جدی تهران برای حصول توافقی خوب در صورت عمل طرف‌های مقابل به تعهدات خود قرار داد./ مهر

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر