کد خبر: 130017
A
فعال سیاسی اصلاح طلب:

"در دولت نهم و دهم در دوره معجزه هزاره سوم بحث یک دست شدن نهادهای قدرت را در کشور شاهد و ناظر بودیم و عوارض آن دوره را در طول چندین سال گذشته دیدیم که تبعات بسیاری را برای کشور به بار آورد. ما آن یکدستی را در دولت سیزدهم شاهد هستیم و بخش بزرگی از کارگزاران این دولت در دولت های نهم و دهم ایفای نقش کرده اند. می بینیم که این دولت حتی از دولت های نهم و دهم نیز ناکارآمدتر است و از نظر اجرایی ضعیف تر ظاهر شده است."

به گزارش دیده بان ایران؛ غلامرضا انصاری، چهره سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با شعارهای دولت رئیسی و القابی که برای آن مطرح می شود مثل «دولت محرومان» اظهار کرد: اداره کشور به فضایی رقابتی احتیاج دارد و چنانچه این فضا بین احزاب، گروه ها و سازمان ها بوجود بیاید طبیعی است که کارآمدترین افراد در یک نظام رقابتی برای سیستم اجرایی کشور مشخص و به کار گرفته شوند ولی وقتی فضای رقابتی در کشور بسته شود، طبیعی است که بستر چاپلوسی، تملق و ظاهر اندیشی در نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیرنده بوجود می آید و خود به خود، بستر ناکارآمدی را در نهاد اجرایی و دولت بوجود می آورد.

او افزود: در دولت نهم و دهم در دوره معجزه هزاره سوم بحث یک دست شدن نهادهای قدرت را در کشور شاهد و ناظر بودیم و عوارض آن دوره را در طول چندین سال گذشته دیدیم که تبعات بسیاری را برای کشور به بار آورد. ما آن یکدستی را در دولت سیزدهم شاهد هستیم و بخش بزرگی از کارگزاران این دولت در دولت های نهم و دهم ایفای نقش کرده اند. می بینیم که این دولت حتی از دولت های نهم و دهم نیز ناکارآمدتر است و از نظر اجرایی ضعیف تر ظاهر شده است.

او ادامه داد: بخش عمده اقدامات دولت دوم روحانی مشکل زا بود چون تصمیمات جای دیگری گرفته می شد و اجازه کنشگری داده نمی شد. در مساله برجام علی رغم اینکه کار آماده امضا بود و دولت پیش می توانست، توافق را امضا کند اما بسیاری از نیروها و ابن الوقت هایی که منتظر گرفتن دولت سیزدهم بودند، می خواستند این امتیاز را در اختیار خود بگیرند و در آینده سیاسی خود مطرح کنند از این رو چوب لای چرخ دولت آقای روحانی گذاشتند و اجازه ندادند، برجام به نتیجه برسد. امروز وضعیتی به دلیل عدم امضای برجام در کشور بوجود آمده است که ناکارآمدی را دو چندان کرده است.

این چهره سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: نیروهایی چون ظریف و عراقچی را که کارآمدی خود را در جریان برجام نشان داده بودند کنار زدند و کسانی را وارد تیم مذاکره کننده دولت سیزدهم کردند که الفبای اولیه مذاکرات را بلد نیستند و حتی می خواستند نام برجام را عوض کنند اما بعد سقف مطالباتشان شد همان برجام آقای روحانی و سقف آرزوی دولتمردان سیزدهم، همان برجام دولت تدبیر و امید است. اگر قبل از جنگ روسیه بر علیه اوکراین برجام امضا شده بود می شد امروز از ظرفیت بسیار خوب برجام استفاده کرد اما ابن الوقتی و سوزاندن فرصت ها، موجب شد امروز برجام از اولویت کشورهای غربی خارج شود و تبعات آن نصیب کشور خواهد شد.

او در پایان گفت: دولت فعلی بیشتر دولتی شعاری و متکی به شعار و ظرفیت های پوپولیستی است؛ دولت دوم روحانی را می توان دولت محرومان نامید./ منیبان

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر