کد خبر: 132120
A

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تغییر مدیران باید یکی از اصول کاری تیم فعلی وزارت خارجه باشد.

به گزارش دیده بان ایران؛ حسن همتی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد ضعیف سفرای ایران در خارج کشور اظهار کرد: سفرای فعلی، همان سفرای دولت قبل هستند که اگر بنای کار کردن داشتند، در همان دولت قبل کار می‌کردند.

وی با بیان اینکه مدیران دولت قبل اگر کار می‌کردند در وضعیت فعلی قرار نمی‌گرفتیم، گفت: اولاً تغییر مدیران باید یکی از اصول کاری تیم فعلی وزارت خارجه باشد، دوماً درست است که معاونت اقتصادی وزارت خارجه در دولت قبل تشکیل شده، ‌اما هیچ اقدام خاصی انجام نداده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تصریح بر اینکه تیم جدید وزارت خارجه از صفر و ابتدا، دیپلماسی اقتصادی را شروع کردند، ‌بیان کرد: این واقعیت نباید فراموش شود که با وجود تحریم، ما مشکلات زیادی در حوزه دیپلماسی اقتصادی داریم، زیرا کشورهای دیگر از تحریم شدن به دلیل ارتباط با ایران هراس دارند.

همتی با تأکید بر اینکه هدف از تشکیل معاونت اقتصادی وزارت خارجه صرفاً‌ دور زدن تحریم‌ها نبوده است، ‌ گفت: یکی از اهداف تشکیل این معاونت، پیشبرد اهداف دیپلماسی و اقتصادی به صورت توأمان بوده است، دولت در این دو حوزه نسبتأ عملکرد خوبی داشته، اما کماکان با مطلوب مدنظر، فاصله داریم.

وی با بیان اینکه حرکت در مسیر توسعه دیپلماسی اقتصادی در دولت جدید آغاز شده است، بیان کرد: امیدواریم این شتاب حرکت ادامه داشته باشد. معتقدم زیربنای همه این مسائل فعال شدن در حوزه اقتصادی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره برنامه‌های مجلس برای فعال‌تر شدن حوزه دیپلماسی اقتصادی عنوان کرد: قانون برای مسائل کلی است و نمی‌شود برای هر معاونت قانون تصویب کرد، ‌ اما درباره رفع موانع قانونی برای مراوده با کشورهای هم‌مرز، اقدام خواهیم کرد که تاکنون گزارشی به دست ما نرسیده است.

همتی تصریح کرد: شاید موانعی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی وجود داشته باشد، اما بعید است که این موانع قانونی باشد، ‌اما در هر حال اگر نیاز به اصلاح قانون یا رفع موانع قانونی باشد، ما به کمک لازم را به دستگاه دیپلماسی خواهیم داشت.

منبع: انا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر