کد خبر: 13293
A
ظریف در دیدار با همتای فرانسوی اش مطرح کرد؛

وزیر امور خارجه ایران از رشد سه برابری روابط تجاری ایران و فرانسه خبرداد و گفت: جمهوری اسلامی به عنوان شریکی قابل اتکا و با ثبات، آماده همکاری های اقتصادی پایدار و مبتنی بر منافع مشترک با اروپا به ویژه فرانسه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، محمد جواد ظریف امروز سه شنبه در دیدار ژان مارک آیرو همتای فرانسوی خود که در تهران به سر می برد، افزود: به میهمانان فرانسوی ما که امروز دریک روز تاریخی به جمهوری اسلامی ایران آمده اند، خیر مقدم عرض می کنم. 38 سال پیش در چنین روزی یک مهمان فرانسه به کشور بازگشت و آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی را رقم زد.

ظریف با بیان این که یاد و خاطره امام بزرگوار، شهدا و یاد دوستی ایران و فرانسه برای ما، مخصوصا در این روز بزرگ بسیار گرامی است، افزود: بسیار خوشحالم که این فرصت برای من پیدا شد که با کارآفرینان ایران و فرانسه گفت وگو داشته باشیم.

وی با تشکر از از رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وزیر خارجه فرانسه به دلیل اظهاراتشان و دیدگاه مثبت و رو به جلوی دولت فرانسه، تاکید کرد: به شما اطمینان می دهم که دیدگاه مشابهی در جمهوری اسلامی برای گسترش روابط همه جانبه بین ایران و فرانسه در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، علم و تکنولوژی و همین طور حوزه سیاسی، همکاری های منطقه ای، مبارزه با افراط و تروریسم که نقطه مشترک همه ما دراین منطقه است، وجود دارد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران، یادآور شد: برگزاری اولین نشست کمیسیون مشترک که حاصل سفر جناب آقای دکتر روحانی ریاست جمهوری محترم اسلامی ایران به پاریس در بهمن 1394 بوده و توافق دو رییس جمهوری است با حضور همکار خوبم جناب آقای آیرو وزیر محترم امور خارجه فرانسه که امروز بعد از این جلسه در وزارت خارجه تشکیل خواهد شد بیش از هر چیز بیانگر وجود اراده سیاسی در دو کشور برای ارتقای روابط دو جانبه به ویژه در توسعه مناسبات اقتصادی است.

ظریف تصریح کرد: ما در طول سال گذشته تحول بسیار مهم و چشمگیری در روابط اقتصادی دو جانبه داشتیم. میزان مبادلات تجاری دو کشور در یازده ماهه سال 2016 یعنی بعد از اجرایی شدن برجام به بیش از یک میلیارد و 700 میلیون یورو رسید که نسبت به سال قبل از آن سه برابر رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: البته از نظر ما ظرفیت اقتصادی ایران و فرانسه و بویژه ظرفیت بخش خصوصی بسیار فراتر از این میزان است. ان شاءالله با ظرفیت های موجود و شرایط جدید پسا برجام، فرصت ها و ظرفیت های جدیدی برای هر دو کشور فراهم شود تا روابط اقتصادی مثمر ثمر و مفید برای هر دو کشور در فضای آرام و مناسب گسترش یابد.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: خوشبختانه در سایه امنیت موجود در ایران، این امکان برای فعالان اقتصادی ایران و فرانسه بوجود آمده تا بیش از پیش همکاری ها را رونق بخشند.

ظریف افزود: طبیعی است همان طور که همکارم وزیر محترم امور خارجه فرانسه تصریح کردند وزارتخانه های خارجه دو کشور هم به لحاظ مصونیت ذاتی بعنوان مسئول روابط خارجی و هم بعنوان مسئولان کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، این مسئولیت را دارند که بسترهای سیاسی و اقتصادی لازم را فراهم کنند اما وظیفه ما تسهیل است.

وی ادامه داد: کار و تلاش اصلی بر عهده کارآفرینان، تجار، بازرگانان، صنعتگران و مسئولان محترم بنگاه های خصوصی است که بر اساس سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران عنصر مهمی در روابط اقتصادی خارجی است و امیدواریم از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنیم.

عضو کابینه تدبیر و امید اضافه کرد: در عرصه پر رقابت اقتصادی جهانی، روند همگرایی و همکاری اقتصادی با کشورها با چالش های متعددی بویژه تحولات سیاسی در ایالات متحده و همین طور تحولات در اروپا روبرو است اما جمهوری اسلامی در این شرایط دشوار، یک همکار و شریک قابل اتکا و با ثبات و آماده همکاری های اقتصادی دراز مدت، پایدار و مبتنی بر منافع مشترک با کشورهای اروپایی و بویژه فرانسه با توجه به سابقه طولانی تاریخی دو کشور است.

ظریف اظهار کرد: قطعا در این مسیر، کنشگران اقتصادی در بخش خصوصی جایگاه ویژه و محوری دارند و دولت جمهوری اسلامی از تلاش این کنشگران اقتصادی به صورت جدی حمایت خواهد کرد. اقتصاد درونزا و برونگرا محور اصلی راهبرد توسعه اقتصادی در جمهوری اسلامی برای دهه های آتی است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این مولفه ها، شرکای اقتصادی ما می توانند روی این اصول باثبات و بلند مدت، برنامه ریزی کنند. مزیت های فراوان ایران برای همکاری اقتصادی بر کسی پوشیده نیست اما مهمترین مزیت بازار ایران، امنیت بی نظیر ناشی از اعتماد به مردم و حضور و مشارکت مردم در صحنه سیاسی، ا قتصادی و فناوری ایران است.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر