کد خبر: 133400
A

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: آمریکا برای اینکه ایران را وادار به کنار گذاشتن مطالباتش در خصوص احیای برجام و پذیرش شرایط و شکل مطلوب آمریکا، کند، دنبال یک اهرم فشار است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگویی با اشاره به قطعنامه احتمالی آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان گفت: به نظر می‌رسد، آمریکا برای اینکه ایران را وادار به کنار گذاشتن مطالباتش در خصوص احیای برجام و پذیرش شرایط و شکل مطلوب آمریکا، کند، دنبال یک اهرم فشار است.

وی افزود: متاسفانه در آخرین سفر گروسی به تهران امتیازات متعددی به آژانس داده شد، بدون اینکه آژانس متعهد به انجام تعهداتش گردد. این حرکت عملاً چراغ سبز را به آمریکا و اروپایی‌ها نشان داد تا آژانس را به ابزاری برای ایراد فشار به ما و پذیرش و گرفتن تایید برای توافق احیای برجام در شرایط فعلی تبدیل کند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: پذیرش برجام به شکل فعلی می‌تواند امتیازات بیشتری به آمریکا و اروپا نسبت به سال ۹۴ بدهد. یعنی بدون اینکه ما به خواسته‌هایمان برسیم، آمریکا و اروپا به شرایط مطلوبشان دست پیدا می‌کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: در واقع این عملکرد آژانس از ماه‌های آخر سال ۱۴۰۰ تا الان، سناریوی از پیش تعیین شده برای ایجاد اهرم فشاری به نام قطعنامه و محکومیت در شورای حکام آژانس برای اجبار ایران به پذیرش خواسته‌های آمریکا و اروپا و همچنین دست کشیدن از مطالباتش بود.

کوشکی همچنین در واکنش به سفر رافائل گروسی به سرزمین‌های اشغالی نیز گفت: ایران تنها کشوری است که اینچنین نظام نظارتی سختی را برای برنامه‌ی هسته‌ای خود پذیرفته است و ما نوعی از بازرسی‌ها را پذیرفتیم که پیچیده‌تر و بسیار سخت‌تر از پروتکل الحاقی است اما در مقابل آژانس به هیچیک از تعهداتش عمل نمی‌کند؛ در چنین شرایطی با توجه عملکرد گذشته، آژانس باید آرامش و رضایت خاطر رژیم صهیونیستی را محقق کند و سفر گروسی قابل پیش‌بینی بود.

وی افزود: به هر حال آژانس از تاسیسات هسته‌ای ما، اطلاعات ذی قیمتی دارد و بر اساس این اطلاعات است که این تاسیسات مورد تهاجم پهپادهای رژیم صهیونیستی، مانند آنچه که در کرج شاهد آن بودیم، قرار می‌گیرد. متاسفانه این چرخه معیوب با پذیرش ما، ادامه پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین تصریح کرد: این بار گروسی علناً به سرزمین‌های اشغالی سفر می‌کند تا به صهیونیست‌ها اطمینان دهد همه آنچه که در بازرسی‌ها به دست آورده را قبل از اینکه به دفاتر آژانس برسد، آن‌ها را به رژیم صهیونیستی خواهیم داد و این روند عجیبی نیست.

کوشکی در پایان گفت: هانس بلیکس بازرس سازمان ملل در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ از تاسیسات عراق در زمان صدام در خاطراتش می‌گوید، تجربیات ما نشان داده است، کسانی که در خدمت بازرسی‌های آژانس در کشورهای مختلف هستند در بهترین حالت جاسوس آمریکا و در بدترین حالت جاسوس رژیم صهیونیستی هستند!

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر