کد خبر: 13537
A

روزنامه های امروز، موضوع گزارش مسئولان درباره پلاسکو را تجزیه و تحلیل کرده اند. این در حالی است که اقدامات ضد ایرانی، ترامپ و همچنین موضوع موشکی ایران از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛  گزارش روز گذشته شهردار تهران درباره فاجعه پلاسکو امروز در بیشتر روزنامه های کشور مورد توجه قرار گرفت.

روزنامه اعتماد در گزارشی با تیتر «گزارش‌ بدون عذرخواهی» با اشاره به وزیر کشور در مجلس ازکمبود تجهیزات آتش‌نشانی گزارش داد. در بخشی از این گزارش می خوانیم: «صبح روز چهارشنبه همان موقعی که نمایندگان مجلس راهی بهارستان شدند و احتمالا وزیر کشور و محمدباقر قالیباف شهردار تهران متن گزارش خودشان درباره پلاسکو را نهایی می‌کردند، خبر پیدا شدن چند قطعه بدن دیگر به خانواده‌های مفقودین این حادثه رسیده بود و آنها دلنگران نتیجه آزمایش D.N.A روزشان را آغاز کردند. قرار بود از ساعت ١٠:٣٠ دقیقه شهردار تهران و وزیر کشور در مجلس حاضر شوند تا شاید بالاخره خیلی از سوال‌های بی‌جواب درباره این فاجعه از خلال گزارش‌های وزیر کشور، شهردار تهران و نمایندگان پاسخ داده شوند. سوالاتی که نه‌تنها پاسخی به آنها داده نشد که گره‌های جدیدی هم ایجاد و نمایندگان بسیاری را ناراضی کرد. محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، نیم‌ساعت زودتر وارد صحن شد و یک ربع بعد هم رحمانی‌فضلی آمد و کنار او نشست. کمیسیون‌های شورا، اجتماعی، عمران و بهداشت و نماینده اصناف و نماینده تهران که گزارش خودشان درباره ابعاد فاجعه پلاسکو را دادند نوبت به گزارش وزیر کشور رسید. در حین گزارش او رفت و آمدهای نمایندگان اصولگرا در جایگاه هیات رییسه شروع شد. تصور خبرنگارانی که صحنه را تماشا می‌کردند این بود که تجمع چهره‌هایی همچون لاهوتی، قاضی‌پور، کوچکی‌نژاد، دهقان نغندر، صدیف بدری، دامادی، فرید موسوی، فرهنگی، فولادگر، حاجی‌دلیگانی، محبی‌نیا، در جایگاه هیات رییسه و صحبت‌های داغ آنها با نعمتی سخنگو و رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس درباره موضوعی مرتبط با پلاسکو باشد. اما بعد از جلسه معلوم شد که موضوع مربوط به ارجاع طرح استیضاح آخوندی وزیر راه و شهرسازی از هیات رییسه به کمیسیون عمران بوده است. نمایندگان اصولگرا تلاش می‌کردند تا در حالی که تمرکز نمایندگان و مجلس بر موضوع پلاسکو است، استیضاح آخوندی را عملیاتی کنند و به همین دلیل خواستار اعلام وصول آن از سوی هیات رییسه بودند. در مقابل چهره‌هایی همچون لاهوتی و نعمتی تلاش می‌کردند تا توضیح دهند به دلیل عدم ارسال دعوتنامه کمیسیون عمران برای آخوندی مراحل قانونی استیضاح طی نشده و اعلام وصول آن غیرقانونی است. به هر حال وزیر کشور در میان هیاهوی نمایندگان اصولگرا در جایگاه هیات رییسه گزارشش را به پایان رساند و نوبت به قالیباف رسید.»
 واکنش ها به گزارش پلاسکو توسط مسئولان/ قانون ویزا و واکنش ایران
 

روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «مشکل تجهیزات نداشتیم» نوشت: «وزیر کشور و شهردار تهران، کنار یکدیگر روی دو صندلی سبز بهارستان نشسته بودند؛ رئیس مجلس ابتدا از «عبدالرضا رحمانی‌فضلی» دعوت کرد تا گزارش خود درباره حادثه پلاسکو را بخواند؛ رأس ساعت ١١ بود: «علت یا علل حادثه، علت عدم توفیق در اطفای حریق، اقدامات و حضور آتش‌نشانی، وظایف دستگاه‌ها قبل از حادثه، وضعیت تجهیزات آتش‌نشانی و علت فروریختن ساختمان پلاسکو از عمده سؤالاتی است که در ذهن افکار عمومی است». «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران هرازگاهی دستی به صورت می‌کشید. نگاهش به برگه‌هایش بود، گاهی هم نگاهی به تریبون می‌کرد و چیزی می‌نوشت و دوباره دستی بر صورت می‌کشید.»

 

 

مسعود پزشکیان در یادداتشی در روزنامه ایران با عنوان «جای خالی عذرخواهی» نوشت: « مقایسه شمار گره‌هایی که کاخ سفید با مدیریت ترامپ در سیاست بین‌الملل ایجاد کرده است با تعداد روزهایی که او قدرت را در اختیار گرفته، شگف­ت آور است. در راس همه تصمیماتی که ترامپ اتخاذ کرده و همچنان مناقشه درباره آن در خود آمریکا ادامه دارد ممنوعیت ورود اتباع ۷ کشور مسلمان به خاک ایالات متحده است که موجب تجمعات اعتراضی مختلفی در شهرهای آمریکا شده است، اما دونالد ترامپ به قدری روی این تصمیم خود دست‌کم برای ۹۰ روزی که اعلام شده اصرار دارد که حتی سرپرست موقت دادگستری آمریکا را به دلیل سرپیچی از اجرای این دستور اخراج کرده است. اتفاقی که آخرین بار در زمان رئیس جمهوری نیکسون رخ داده بود و در واقع برای بیش از چهار دهه در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است. نام ایران در میان این ۷ کشور اولین اصطکاک ترامپ و ایران را رقم زد. پیش از این او درباره توافق هسته‌ای هم موضعگیری‌های منفی را اتخاذ کرده بود تا وضعیت پیچیده ­تر شود. اما حالا در جدیدترین مورد و در همین نخستین روزهای حضور ترامپ در قدرت، کاخ سفید مدعی یک آزمایش موشک بالستیک در حوالی سمنان شده است که به گمان آنها نقض قطعنامه ۲۳۳۱ شورای امنیت و در واقع نقض برجام است. نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه گفت:« به اعتقاد آمریکا این آزمایش ناقض توافق اتمی، برجام، است.» او گفت: «من به مردم جهان می گویم که باید نگران این آزمایش باشند. ایالات متحده ساده لوح نیست. ما به تماشا نمی ایستیم و شاهد خواهد بود که به نوبه خود وارد عمل خواهیم شد.» بامداد چهارشنبه شورای امنیت به درخواست آمریکا در این باره تشکیل جلسه داد. جلسه­­ ای پشت درهای بسته. نیکی هیلی، نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل متحد پس از این نشست«آزمایش موشکی ایران را کاملا غیرقابل قبول و آن را خلاف قطعنامه‌های بین‌المللی خواند.» آنچه آمریکا برای نقض برجام به آن استناد می­ کند مربوط به پاراگراف سوم از ضمیمه «ب» قطعنامه شماره ٢٢٣١ است که از ایران می‌خواهد به مدت هشت سال از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شامل فناوری سکوهای پرتاب آنها طراحی شده باشد اجتناب کند.»

طرح از روزنامه شهروند
واکنش ها به گزارش پلاسکو توسط مسئولان/ قانون ویزا و واکنش ایران

اقدامات ضد ایرانی ترامپ

 
 
 
 
 
 
 
 
 

روزنامه کیهان در گزارشی با عنوان « آدرس غلط دولت درباره تازه‌ترین خباثت آمریکا» نوشت: « رئیس‌جمهور کشورمان در حالی «فرمان اجرایی جدید آمریکا» را به تازه کار بودن ترامپ نسبت داده است که با بررسی سوابق این فرمان اجرایی و مرور اظهارات مقامات آمریکایی در روزهای اخیر، به روشنی مشخص است که سنگ بنای این قانون ابتدا توسط دولت اوباما بنا شده و ترامپ در ادامه فقط اجرا‌کننده و توسعه‌دهنده آن بوده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان روز چهارشنبه در مراسم روز ملی فناوری فضایی گفت:«اینکه رئیس‌جمهور کشوری تصور کند اگر ویزای کشورش را برای مردم چند کشور ممنوع کند، می‌تواند میان انسان‌ها فاصله بیندازد، اشتباه است البته از کسانی که به تازگی به وارد عالم سیاست شده‌اند بیش از این انتظار نمی‌رود و تا خود و اطرافیانش بخواهند این مسایل را درک کنند، زمان زیادی طول می‌کشد و خسارات زیادی به مردم کشور خود و سایر ملت‌های جهان وارد خواهد کرد».

نسبت دادن فرمان اجرایی ترامپ به تازه‌کار بودن وی در حالی است که رسانه‌های مدعی اصلاحات طی روزهای اخیر پا را از این نیز فراتر گذاشته و در تحلیل‌هایی توهین‌آمیز و بزک‌کننده، می‌نویسند عامل خصومت آمریکا با ایران نیز تندروی‌های خودمان است و نباید آمریکا را سرزنش کرد!»

 

 

روزنامه جوان در گزارشی با عنوان «روحانی: قانون ویزا پرده از دورویی حکام امریکا برداشت» نوشت: « اینکه رئیس‌جمهور کشوری تصور کند، اگر ویزای کشورش را برای مردم چند کشور ممنوع کند، می‌تواند میان انسان‌ها فاصله بیندازد، اشتباه است، البته از کسانی که به تازگی وارد عالم سیاست شده‌اند بیش از این انتظار نمی‌رود و تا خود و اطرافیانش بخواهند این مسائل را درک کنند، زمان زیادی طول می‌کشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم روز ملی فناوری فضایی و پس از رونمایی از ماهواره‌های ناهید ١، پیام امیرکبیر و سامانه انتقال مداری سامان ١ اظهار داشت: اینکه فقط متکی به خرید از خارج باشیم یا تجربه دنیا را کنار بگذاریم، هر دو غلط است باید از توان بومی، دانشمندان خود و تجارب جهانی به طور توأم استفاده کنیم.»

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر