کد خبر: 141609
A

نماینده ایران در سازمان ملل: کشورهای دیگر در امور ایران دخالت نکنید

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران ضمن محکوم کردن دخالت نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران اعلام کرد: در پی حوادث اخیر در ایران، تعدادی از اماکن دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران در برخی از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک ،نروژ، بلژیک، انگلیس، آلمان، بلغارستان، هلند، ایتالیا و سوئد مورد تعرض و خشونت قرار گرفتند.

نماینده ایران در سازمان ملل: کشورهای دیگر در امور ایران دخالت نکنید

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل که در کمیته ششم (کمیته حقوقی) مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت، گزارشی از تعرضات و اعمال خشونت علیه دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان ارائه داد.  

زهرا ارشادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای ایجاد محیطی امن و آرام همراه با امکانات کامل برای انجام وظایف دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی خارجی در خاک خود به کار گرفته است. اما متأسفانه در پی حوادث اخیر در ایران، تعدادی از اماکن دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران در برخی از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک ،نروژ، بلژیک، انگلیس، آلمان، بلغارستان، هلند، ایتالیا و سوئد مورد تعرض و خشونت قرار گرفتند.

سفیر و معاون نمایندگی ایران افزود: اعمال خشونت علیه دیپلمات‌ها و مراکز دیپلماتیک و کنسولی ایران در اروپا در حوادث اخیر، دارای ابعاد گسترده و بی سابقه ای بود که حاکی از سازماندهی شده بودن آن داشت و بخشی از یک کارزار بزرگتر علیه ایران را تشکیل می‌داد.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه خشونت اعمال شده علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات‌های خود، به ویژه تأخیر قابل توجه در مداخله یا عدم انجام هرگونه اقدامی از سوی پلیس را محکوم می‌کند.

وی افزود: ما  همچنین اعتراض شدید خود را نسبت به ورود بدون مجوز و با توسل به زور به ساختمان دیپلماتیک و کنسولی ایران در تیرانا در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سالجاری ( ۸ سپتامبر ۲۰۲۲) توسط نیروهای پلیس آلبانی پس از قطع یکجانبه روابط دوجانبه از سوی دولت این کشور را اعلام می‌داریم.

زهرا ارشادی توجهات را به نگرانی ایران از تلاش‌های غیرقانونی برخی کشورها برای سوء استفاده از مصونیت‌ها و امتیازات دیپلماتیک در داخل خاک کشورمان برای انجام عملیات‌های پنهان و خلاف وظایف خود که در نهایت وظایف نمایندگان دیپلماتیک را تضعیف می‌کند، جلب کرد.

وی اضافه کرد: دولت ایران اعتراض شدید خود را به تعدادی از نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران به دلیل همین رفتار نادرست در قلمرو خود اعلام کرده است.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان خاطرنشان کرد: از کشورهای متبوع این نمایندگی‌ها می‌خواهیم به تعهدات خود وفق کنوانسیون های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۳ وین در مورد روابط دیپلماتیک و کنسولی عمل کنند و در این راستا، ما بر تعهد کشورهای فرستنده طبق ماده ۴۱ کنوانسیون ۱۹۶۱ وین مبنی بر اجتناب از سوء استفاده از اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود و نیز موقعیت دیپلماتیک تاکید می‌کنیم.

ارشادی افزود: از اعضای نمایندگی‌های خارجی و کشورهای متبوع آنها انتظار می‌رود به قوانین و مقررات ایران به عنوان کشور پذیرنده احترام گذاشته و از جمله از مداخله در امور داخلی ایران خودداری کنند.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان همچنین از کشورهای پذیرنده و همچنین کشورهای میزبان مقر و دفاتر  سازمان ملل متحد خواست که به اصل عدم تبعیض و عدم مداخله ملاحظات سیاسی دوجانبه در انجام تعهدات قانونی خود نسبت به نمایندگی‌های خارجی در قلمرو خود پایبند باشند.

سفیر و‌ معاون نمایندگی کشورمان در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره  نقش مهم هیأت‌ها و نمایندگان دیپلماتیک در تقویت همکاری‌های بین‌المللی و همزیستی مسالمت‌آمیز را مورد توجه قرار داده است. برای این منظور، ما اذعان داریم که انجام کارآمد وظایف نمایندگی‌های دیپلماتیک به‌ عنوان نماینده دولت‌ها باید از طریق پایبندی به اصول و قواعد حقوق بین‌الملل حاکم بر روابط دیپلماتیک و کنسولی تضمین شود. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که این یک پیش نیاز اساسی برای انجام عادی روابط بین کشورها و برای تحقق اهداف و اصول منشور ملل متحد است.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر