کد خبر: 14346
A

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با مقام‌های دولت جدید آمریکا، تأکید کرد که اطلاع یافته توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل مورد احترام طرف آمریکایی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران به نقل از رویترز،‌ «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در دیدار با مقام‌های دولت جدید آمریکا از جمله «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی و «رکس تیلرسون» وزیر خارجه در مورد توافق هسته‌ای ایران رایزنی کرده و پس از این دیدارها بار دیگر بر عزم اروپا بر اجرای کامل برجام تاکید کرده است.

موگرینی در دیدار با تیلرسون، در بیانیه‌ای یادآور شده که روابط دو سوی اقیانوس اطلس، چالش مشترک در مبارزه با تروریسم، همکاری‌های آتی بر سر استحکام دفاعی اروپا، روابط با روسیه، توافق هسته‌ای ایران، و بحران‌های عمده بین‌المللی مانند بحران سوریه و بحران اوکراین، موضوعاتی است که بر سر آن با وزیر خارجه جدید آمریکا رایزنی کرده است.

در این بیانیه اشاره بیشتری به جزییات این گفت‌وگوها نشده و وزارت خارجه آمریکا هم جزییاتی از محتوای گفت‌وگوها به دست نداده است.

در همین راستا، یک مقام رسمی کاخ سفید اعلام کرد، موگرینی، روز پنجشنبه با مایکل فلین، مشاور امنیتی ملی «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور جدید آمریکا نیز دیدار داشته است.

در این زمینه موگرینی در صفحه رسمی خود در توییتر، مصاحبه‌ای کوتاه با شبکه خبری فرانس ۲۴ را بازنشر کرده که در آن به گفت‌وگوهایش بر سر برجام اشاره شده است.

او در این گفت‌وگو برجام را توافقی توصیف کرده که در سال نخست اجرا، به طور کامل اجرایی شده و بر امنیت اروپا، خاورمیانه و جهان اثرگذار است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این گفت‌وگو که پس از دیدار مایکل فلین صورت گرفته، تاکید کرده که اطلاع یافته است این توافق به طور کامل مورد احترام (طرف آمریکایی) است، و این موضوع مبنایی خوب برای همکاری‌های مشترک است.

در پاسخ به این سؤال که آیا سخنان مقام‌های آمریکایی نشانگر تغییر دیدگاه آنها در مورد برجام، از «بدترین توافق ممکن» به چیزی است که می‌توان حفظ کرد، موگرینی گفته است که نمی‌تواند بگوید چنین تغییری صورت گرفته اما «مطمئنا از اولویت‌های اتحادیه اروپاست که توافق هسته‌ای را دنبال کند؛ چرا که معتقد است این توافق جواب داده است.»

او گفته است که روز جمعه با این اطمینان آمریکا را ترک می‌کند که «آمریکا به اجرای کامل این توافق متعهد است».

دونالد ترامپ که از سه هفته پیش رسما قدرت را در آمریکا به دست گرفته است، در طول کارزار انتخاباتی خود، توافق هسته‌ای با ایران را بدترین توافق ممکن توصیف کرده و وعده داده بود که در صورت به قدرت رسیدن در آن بازنگری خواهد کرد.- ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر