کد خبر: 14663
A
در نشست‌خبری با همسر نخست‌وزیر ژاپن/

معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: در انتخابات دوره قبلی ایران نیز زنان و جوانان با توجه به وزن جمعیتی و جایگاه آنان نقش موثری ایفا کردند و حماسه خلق کردند.

شهیندخت مولاوردی در نشست‌خبری مشترک با همسر نخست‌وزیر ژاپن و در دومین سمپوزیوم زنان ایران و ژاپن، این نشست را فرصتی برای گفت‌وگو درباره پیشرفت و بهبود وضعیت زنان دو کشور دانست و گفت: زنان ایران در حدود چهار دهه‌ای که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته، در هر دوره متناسب با مقتضیات آن ایفاگر نقش و تاثیرگذار در تحولات بوده اند.

معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری با اشاره به حضور موثر زنان کشورمان در مبارزات نهضت انقلاب اسلامی و مشارکت در ایثارگری‌های دوران دفاع مقدس، افزود: در دهه دوم و همزمان با دوران سازندگی زیرساخت‌های اولیه مربوط به طرح و پیگیری مطالبات و مسائل زنان در دولت و عرصه اجتماعی شکل گرفت.

مولاوردی با بیان اینکه در برنامه سوم توسعه، توجه به مسائل زنان رشد قابل توجهی داشت، گفت: مجموعه این سیاست‌ها و تحولات منجر به این شد که در دهه سوم انقلاب اسلامی شاهد ورود گسترده دختران به دانشگاه‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در وضعیتی هستیم که نیروی پرشمار آموزش دیده و تحصیلکرده زنان، خواهان ورود به بازار کار و مشارکت در مدیریت جامعه و دستیابی به موقعیت‌های بهتر از قبل هستند. در برنامه ششم توسعه کشور که اخیر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده پیش‌بینی لازم برای بهره‌مندی جامعه از این ظرفیت شده و در ۵ سال آینده اگر رویکرد عدالت جنسیتی آن‌گونه که پیش‌بینی شده، اجرا شود، شاهد تحول جدی در وضعیت زنان و وضعیت کلی جامعه خواهیم بود.

معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری در کشورمان و با تاکید بر اینکه زنان و جوانان ایرانی در انتخابات نقش تعیین کننده‌ای دارند، گفت: در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری در ایران نیز زنان و جوانان با توجه به وزن جمعیتی و جایگاه آنان به عنوان گروه‌های مرجع در جامعه نقش موثری ایفا کردند و حماسه خلق کردند.

مولاوردی در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و ژاپن و ظرفیت‌های این روابط برای تقویت جایگاه و وضعیت زنان دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی در سایه راهبرد تعامل سازنده که به حصول توافق برجام نیز منجر شد، این سیاست را در سایر عرصه ها و تعاملات خارجی خود نیز دنبال می‌کند. درباره همکاری با ژاپن نیز ما خواهان یک همکاری فناورانه و مبتنی بر انتقال دانش و فناوری هستیم که نتیجه آن به سود هر دو کشور باشد.

معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری تصریح کرد: زنان و دختران ایران در حوزه تجارت و بازرگانی بسیار فعالند. هر چند در دورانی که تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار داشتیم، دامنه فعالیت این گروه از زنان ما هم محدود شد اما با توجه به تحولاتی که رخ داده و گشایش‌هایی که انجام شده، امیدواریم مشارکت زنان نیز از این تحولات تاثیر مثبت بپذیرد.

مولاوردی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات و مواضع اخیر برخی دولتمردان جدید آمریکا گفت: در رابطه با تحولات اخیر و مواضع جدید دولت آمریکا که بعضی از آنها شامل کشور ما هم می‌شود به نظر می‌رسد این تصمیمات سازنده نبوده و کمکی به وضعیت فعلی جهان که روز به روز به سوی آتش‌افروزی پیش می‌رود، نمی‌کند.

وی افزود: به نظر می‌رسد این مواضع همچنان متاثر از فضای تبلیغاتی و انتخاباتی آمریکا باشد و ما منتظریم تا ببینیم سیاست‌های بعدی این دولت چیست؟ ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران به آمریکا بسیار متاثر کننده بود و می‌تواند بر فعالیت‌ها و زندگی جمعیت فرهیخته دانشگاهی و بسیار موفق ایرانی در آمریکا و حتی بر جامعه آمریکا تاثیر منفی بگذارد.

معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری در پاسخ به این سوال که مواضع دولت جدید آمریکا در قبال برجام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار داشت: برجام توافق و تعهدی چند جانبه با پشتوانه قوی است که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است. طرف‌های مقابل ایران در برجام قدرت‌های بزرگ جهانی هستند و ایران صادقانه همه تعهدات خودش را اجرا کرده و انتظار داریم که طرف مقابل هم چنین کند.

مولاوردی تصریح کرد: آمریکا به صورت یکجانبه نمی‌تواند این توافق مهم بین‌المللی را نقض کند. چنانکه گفتم معتقدیم همچنان مواض دولت آمریکا تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و انتخاباتی است و هر چه زمان بگذرد این تصمیمات واقع‌گرایانه خواهد شد.

 

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر