کد خبر: 15386
A

هیأت مذاکره‌کننده حج ایران به عربستان اعزام شد تا مذاکرات دوجانبه مقامات حج دو کشور فردا (پنجم اسفندماه) در جده آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، سفر هیات ایرانی به دعوت رسمی وزارت حج عربستان و در تاریخ از پیش تعیین‌شده صورت گرفته است. ترکیب هیات اعزامی ایران تا این لحظه اعلام نشده، اما حمید محمدی - سرپرست سازمان حج و زیارت - گفته است در صورت انجام توافق اولیه با مسؤولان حج عربستان برای اعزام زائران ایرانی به حج ۹۶، تیم دیگری متشکل از مسؤولان هواپیمایی، رییس مرکز پزشکی حج هلال احمر،‌ مسؤول حوزه آی.تی سازمان حج و زیارت، مسؤولان اجرایی حوزه مسکن و تغذیه برای مذاکرات اجرایی به عربستان اعزام می‌شوند.

ایران قبلا در نامه‌ای که به دنبال دعوت رسمی وزارت حج عربستان برای این کشور فرستاده بود، شروط و خواسته‌های خود را که تامین امنیت و حفظ شأن زائران ایرانی و همچنین تحقق حقوق زائران جان باخته در فاجعه منا است، اعلام کرده بود.

در حال حاضر یک میلیون و ۶۰۰ هزار زائر ایرانی در نوبت سفر حج تمتع هستند که طبق اعلام وزارت حج عربستان برای افزایش سهمیه کشورها با توجه به پایان پروژه توسعه مسجدالحرام، ایران درصورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، درخواست اعزام ۸۰ هزار زائر برای حج تمتع ۹۶ را مطرح خواهد کرد.

زائران ایرانی تحت تاثیر قطع روابط سیاسی عربستان با ایران و بدعهدی این کشور در قرارداد حج، سال گذشته از حج واجب محروم شدند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر