کد خبر: 16497
A

معاون اروپا و آمریکای وزیر امورخارجه کشورمان گفت: پول های بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ مربوط به قبل از مذاکرات بوده و وکلای بانک مرکزی در حال رایزنی برای دسترسی به آن هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، مجید تخت روانچی پس از سخنرانی در نشست "با آمریکای ترامپ چه باید  کرد؟" در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سئوال که آیا از ایران برای شرکت در نشستی که قرار است توسط اتحادیه اروپا درباره سوریه در فروردین ماه سال آتی برگزار شود، دعوت به عمل آمده است، گفت: صحبت‌های اولیه شده تا از ما هم دعوت به عمل آید که در این جلسه شرکت کنیم ولی این که در چه سطحی شرکت کنیم و این که شرکت می کنیم یا نمی‌کنیم را بررسی خواهیم کرد. ما با اتحادیه اروپا در موضوعات منطقه ای از جمله سوریه  مذاکراتی داریم. با اروپایی‌ها چه در قالب اتحادیه اروپا و چه با تک تک کشورهای اروپایی در مورد مسئله سوریه ، یمن وسایر مسائل منطقه ای گفت و گو خواهیم کرد. وی  در ادامه در رابطه با اینکه آیا خبر برخی رسانه های غربی که مدعی شدند مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون ایران در لوکزامبورگ به خاطر موضوعات مربوط به یازده سپتامبر بلوکه شده است. صحت دارد؟ افزود: پول متعلق به بانک مرکزی ما بوده و در زمان تحریم ها در اروپا بوده و بدلیل تحریم ها امکان دسترسی به آن را نداشتیم.

روانچی ادامه داد: در آن فاصله و قبل از مذاکرات برجام هم افرادی که در جهت ضدیت باجمهوری اسلامی ایران در آمریکا و خارج از آن فعالیت دارند تلاش کردند مصوبه داخل آمریکا که از دید ما کاملا غیر عادلانه و بی پایه هست را به خارج از آمریکا  تعمیم  دهند.

وی گفت: این مبلغ الان در اروپا هست و هیچ تحول جدیدی در چند روز اخیر رخ نداده است و وکلای بانک مرکزی با وکلای شرکت لوکزامبورگ در تماس و درحال انجام مشورت های لازم هستند که بتوانیم به این پول دسترسی پیدا کنیم ولی همانطور که گفتم قبل از اینکه مذاکرات برجام شروع شود این اتفاق افتاد.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر