کد خبر: 17188
A

به نظرمی رسد که حتی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی هم در رسالت خود برای به اجماع رساندن اصولگرایان شکست خورده است. زیرا این جبهه نتوانست جریان اصولگرا را در زیر یک چتر گردهم آورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، طی روزهای اخیر لیست چهار نفره به جای لیست 10 نفره حاصل همه تلاش‌ های «جمنا» برای رویارویی با روحانی بود! زیرا هر یک از احزاب اصولگرا راه خود را برای رسیدن به پاستور دنبال می ‌کنند. براین اساس خبرهای گوشه و کنار حکایت از این دارد که 4 نفر در شرایطی به لیست 10نفره اصولگرایان اضافه شدن که این جبهه برای بستن لیست نهایی تحت فشار جریان راست سنتی و بیش از همه موتلفه بوده است. به همین دلیل به نظرمی رسد که حتی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی هم در رسالت خود برای به اجماع رساندن اصولگرایان شکست خورده است. زیرا این جبهه نتوانست جریان اصولگرا را در زیر یک چتر گردهم آورد و در نهایت به جای معرفی 10 نفر به انتخاب نهایی 14کاندیدای ریاست جمهوری مبادرت ورزید!

** چرا لیست 14نفره به جای10نفره؟

طی روزهای اخیر شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، اسامی 14 نامزد برتر این جبهه را که در اولین مجمع عمومی انتخاب شدند، اعلام کرد. این اسامی شامل مهرداد بذرپاش، سعید جلیلی، حمیدرضا حاجی بابایی، محمد خوش چهره، محسن رضایی، سید ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، محمد مهدی زاهدی، سید عزت‌ا... ضرغامی، پرویز فتاح، رستم قاسمی، محمدباقر قالیباف، مصطفی میر سلیم و علی نیکزاد هستند. براین اساس قراربود نام10 نامزدی که درجلسه مجمع عمومی جمنا بر اساس رای گیری از حاضرین انتخاب شده بودند، اعلام شود. زیرا پیش از این حتی مرضیه وحید دستجردی از آغاز مذاکرات با این ده نفر خبر داد و گفت:«پیش نیاز برگزاری مجمع دوم جبهه مردمی این است که باید با 10 کاندیدایی که بیشترین آراء را در مجمع عمومی اول کسب کرده‌اند، مذاکره کنیم. هیات رئیسه شورای مرکزی در حال رایزنی با این نامزدهاست. این کار آغاز شده و تاحصول به نتیجه، همچنان ادامه خواهد داشت.» در شرایطی که همه انتظار معرفی همان 10 نفر را از سوی این جریان داشتند به جای 10 نفر نام 14چهره اصوگرا به عنوان لیست نهایی اصولگرایان اعلام شد. یعنی 4 نفر اضافه تراز آنچه وعده داده شده بود. بنابراین به خوبی می ‌توان دریافت که خروجی همه تلاش ‌های جمنا تحت عنوان لیست 14 نفره حکایت از عمق اختلافات در جریان اصولگرا دارد. در واقع خبرهای گوشه و کنار حکایت از این دارد که علت عدم توافق جبهه مردمی نیروی انقلاب بر لیست10 نفره فشار طیف راست سنتی و بیش از همه حزب موتلفه بوده است. بر این اساس پس از پیگیری‌ های مستمرحزب موتلفه در نهایت یکی از شخصیت‌ های با نفوذ جریان اصولگرا توانست موافقت سران جمنا را برای اضافه کردن اسامی جدید از جمله مصطفی میرسلیم جلب می‌ کند. اما با این همه حتی بعد از اضافه شدن این اسامی همچنان موتلفه بر سر مواضع انتقادی خود نسبت به جمنا باقی مانده است.

** جامعه مدرسین هم کنار کشید

دیروز یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت که تشکل متبوعش از جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اعلام حمایت رسمی نکرده است. آیت ‌ا... حسن‌ ممدوحی در پاسخ به پرسشی درباره اعلام حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ما هنوز هیچ ‌گونه اعلام رسمی در این زمینه نداشته‌ ایم و برای اعلام حمایت رسمی جامعه مدرسین از جبهه مردمی، زمان بیشتری لازم است. همچنین حجت‌ الاسلام و المسلمین قربانی مسئول روابط عمومی جامعه مدرسین در همین زمینه گفت: اگر قرار بر اعلام حمایت رسمی جامعه مدرسین از جبهه مردمی باشد، این موضوع را با انتشار اطلاعیه ‌ای در سایت جامعه مدرسین، منعکس می‌ کنیم.

** دست رد مصباح یزدی به موتلفه

به همین دلیل برخی از اعضای حزب موتلفه برای جلب حمایت جمنا جهت گنجاندن نامزدهای مورد نظرخود در لیست نهایی اصولگرایان به دفتر آیت ‌ا... مصباح یزدی رفتند؛ آن ‌طور که از خبرها پیداست دراین دیدار خصوصی موتلفه‌ ای‌ ها نتوانستند موافقت آیت ‌ا... مصباح یزدی را برای حمایت از خود و گنجاندن کاندیدای بیشتر در لیست جمنا جلب کنند. زیرا آیت ‌ا...مصباح‌ یزدی در این دیدار خصوصی به اعضای موتلفه گفت: «رفت و آمد، و بحث و گفت‌ وگو با دوستان گرامی را با کمال میل انجام می‌ دهم، اما نمی‌ توانم به کسی قولی دهم که از فلانی حمایت می‌ کنم، چون حجتی پیش خدا ندارم؛ اما با تمام وجود سعی می‌کنیم اگر کسی را معرفی کردید که در شاخص ‌های گفته شده، برتر و اصلح باشد و برای ما هم ثابت شد، از وی حمایت کنیم؛ البته منتی بر شما نداریم بلکه وظیفه‌ای است که در مقابل خدا باید انجام دهیم.»

بنابراین این موارد بیانگر آن است که حتی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی هم نتوانست اصولگرایان را برای معرفی یک کاندیدا و رویارویی با روحانی متقاعد کند. زیرا آنها حتی با انتخاب 10 نفر از کاندیدا با یکدیگر به اجماع نرسیده و در نهایت به انتخاب 14 نفر کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات 96 مبادرت ورزید!

** 10 کاندیدا در انتخابات کافی نیست!

لیست 14 نفره اصولگرایان آن‌ هم برای رویارویی با روحانی درانتخابات ریاست جمهوری آتی برای محافل سیاسی قابل هضم نیست. زیرا روز گذشته مشاور فرهنگی رئیس جمهور در توئیتر نسبت به کاندیداهای برگزیده جبهه مردمی نیروهای انقلاب برای انتخابات ریاست‌جمهوری کنایه زد. حسام‌ الدین آشنا درصفحه توئیتر خود نوشت: ده کاندیدا در انتخابات به مثابه فوتبال کافی نیست؛ باید یک دروازه‌ بان هم استخدام کنید، به خصوص برای مراقبت از غضنفرها.

منبع : روزنامه آرمان

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر