کد خبر: 19851
A
محسن هاشمی:

کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران گفت: امروز ضرورت تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد توسط خود تاکسیرانان برای حل مشکلات معیشتی احساس می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران ، محسن هاشمی رفسنجانی در دیدار با نمایندگان صنف تاکسیرانی، گفت: امروزه در تهران چیزی حدود ۱۸میلیون سفر صورت می‌گیرد که از این بین کمتر از دو میلیون سهم مترو و ۲ الی سه میلیون هم سهم اتوبوسرانی است. بر این اساس، با حمل و نقل عمومی واقعی چیزی در حدود ۵میلیون سفر شکل می‌گیرد. در نتیجه امروز چیزی حدود ۱۳میلیون سفر سازماندهی نشده در تهران وجود دارد که عدد بسیار بالایی محسوب می‌شود.

وی در ادامه به تعداد تاکسی‌های شهر تهران و گلایه رانندگان از کمبود مسافر اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی تاکسیرانی عدم سازماندهی مناسب است و زمان‌بندی مشخصی برای فعالیت تاکسی‌ها وجود ندارد. به طور مثال در ساعت شلوغ تهران، مسافر زیاد و در بعضی از ساعات، مسافر کم است و باید فعالیت تاکسی‌ها در این زمان‌ها ساماندهی شود.

کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته دنیا برای شهری که ۱۰هزار جمعیت دارد، اجازه نمی‌دهند بیش از ۱۰ تاکسی وجود داشته باشد زیرا از این ۱۰هزار نفر تعداد زیادی از مترو و اتوبوس استفاده می‌کنند و قانون‌گذاران اجازه نمی‌دهند تعداد تاکسی‌ها افزایش پیدا کند. در تهران نیز باید متناسب با جمعیت چنین قانونی اجرا شود.

هاشمی افزود: در کشورهای پیشرفته از بهترین خودروها برای تاکسی استفاده می‌کنند که متأسفانه در ایران بدترین ماشین را به عنوان تاکسی انتخاب می‌کنیم که این از نظر اقتصادی و مصرف سوخت و راحتی راننده و مسافر ایرادهای بسیاری دارد.

وی به فرسودگی تاکسی‌ها در تهران اشاره کرد و با بیان این جمله که «تاکسیرانان با کمترین امکانات بار سنگینی را در تهران به دوش می‌کشند»، گفت: این مشکلات باید در سیستم مدیریتی شهر تهران حس شود. باید با استفاده از اعتبارات، سیستم تاکسیرانی مدرن شود.‌

فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: می‌توان با یک برنامه مدون کاری کرد که هم رانندگان و هم مسافران در شرایط ایده‌آل قرار گیرند.

هاشمی در پایان به ضرورت تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد توسط خود تاکسیرانان برای حل مشکلات معیشتی تأکید کرد و گفت: رانندگان تاکسی مانند مبارزان قبل از پیروزی انقلاب که در سختی‌ها کنار یکدیگر بودند، باید بیشتر هوای یکدیگر را داشته باشند و اگر قرار است کمکی از سوی دولت به تاکسیرانان شود از طریق سازمان‌های مردم‌نهاد که توسط خود رانندگان تشکیل شده است، باشد.-ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر