کد خبر: 20586
A

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کارشناسانی از سه کشور ترکیه، ایران و روسیه کمتر از دو هفته دیگر برای بررسی استانداردهای عملکرد طرح ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه، نشست برگزار می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه (دیروز) اعلام کردکه ظرف 10 الی 12 روز آینده، کارشناسانی از کشورهای روسیه، ترکیه و ایران در خصوص استانداردهای عملکرد مناطق امن در سوریه با یکدیگر بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

خبرگزاری اسپوتنیک در این زمینه گزارش کرد، وی به خبرنگاران در شهر «فربنکس» آلاسکا گفت: «کارشناسان روسیه، ترکیه و ایران در ظرف مدت حدود 10 تا 12 روز آینده در خصوص استانداردهای عملکرد این مناطق امن (طرح روسیه در خصوص ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه) از جمله ناظران و ایست‌های بازرسی بحث و گفت‌وگو می کنند».

وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه شورای قطب شمال تصریح کرد که طبق توافق آستانه در خصوص مناطق کاهش تنش در سوریه، مشارکت ناظران باید موردتوافق تمامی طرفین توافق از جمله دولت سوریه قرار گیرد.

توافق مذکور هفته گذشته در «آستانه» پایتخت قزاقستان به امضا درآمد و روز شنبه هفته جاری اجرایی شد.

روسیه، ایران و ترکیه، سه ضامن صلح سوریه هستند و قرار است اجرای این توافق را مورد کنترل قرار دهند.

بر اساس این طرح، در مجموع چهار منطقه در سراسر سوریه ایجاد می‌شود که اجازه بازگشت امن آوارگان سوری را می‌دهد. نیروهای خارجی در این مناطق گشت‌زنی می‌کنند و ایست‌های بازرسی در این مناطق مستقر می‌شود.

سازمان ملل از این توافق استقبال کرد و گفت که ضروری است که واقعاً شاهد بهبود زندگی مردم سوریه باشیم.-فارس


 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر