کد خبر: 21079
A

خراسانی‌ها تداوم دولت حسن روحانی را می‌پسندند یا اینکه می‌خواهند هم استانی‌اشان رییس جمهور آینده ایران باشد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ عجب انتخاباتی شده است، دو نامزد اصلی یعنی حسن روحانی و ابراهیم رییسی هر کدام برای جذب رای بیشتر هر آنچه در توان داشته اند به صحنه آورده‌اند . شهر به شهر کمپین می کنند و میزان هوادارانشان را به رخ هم می کشند. حالا اما در آخرین روز تبلیغات یک پدیده جالب در حال وقوع است. 

هر دو نامزد امروز در مشهد با هوادارانشان قرار دارند. روحانی به یکی از استادیوم های بزرگ می‌رود و رییسی هم یکی از میدان های شهر را انتخاب کرده است.

این دو همایش البته نکات ویژه‌ای را دارد که به اهمیت آن افزوده است. انتخاب مشهد از سوی حسن روحانی به عنوان آخرین مقصد فعالیت های انتخاباتی یک تصمیم هوشمندانه بوده است . او به استانی می رود که زادگاه رقیبش است. یعنی اینکه او می خواهد به رقیب نشان دهد که در شهر زادگاهش هم این حسن روحانی است که پایگاه اجتماعی بیشتری دارد. هر چه باشد حسن روحانی در انتخابات سال 92 رای بالاتری از دو نامزد دیگر خراسانی داشته است. حالا او می آید تا ثابت کند همچنان همان رای را در این استان مهم دارد.

گردهمایی امروز حسن روحانی در مشهد البته یک ویژگی دیگر هم دارد، او گویا می خواهد در این همایش کنسرت هم برگزار کند. همراهی سالار عقیلی و حجت اشرف زاده با او احتمال چنین برنامه ای را مضاعف کرده است . روحانی یک بازی دو سر برد را در این ویژگی تعریف کرده است.

اگر او این کنسرت را برگزار کند آنوقت می‌توان نشان دهد که به وعده اش برای برگزاری کنسرت در این شهر که از سوی پدر همسر ابراهیم رییسی ممنوع اعلام شده عمل کرده است . او با این رویداد با یک جهش رای مواجه خواهد شد.

اما اگر نه مانعی درباره این همایش و اجرای کنسرت اجرا شود آنوقت بازهم برای او نشانه ای از یک برد خواهد بود. او می تواند در عمل نشان دهد که مخالفانش مخالف آزادی هستند.

مساله دیگر این همایش این است که بعد از مراسم ابراهیم رییسی برگزار خواهد شد. ستاد انتخاباتی رییسی گفته است که او بنا دارد در این برنامه افشاگری داشته باشد. حسن روحانی زمان مناسبی در اختیار دارد تا پاسخ مطالب احتمالی را بدهد .

حالا باید به بررسی وضعی سیاسی شهر مشهد و رفتار سیاسی مردم آن در ادوار انتخابات گذشته پرداخت.

در سال 92 محمد‌باقر قالیباف و سعید جلیلی که نامزد انتخابات بودند هر دو زادگاهشان خراسان بود . این دو شخصیت تا انتها در انتخابات ماندند و مقایسه رای آن ها نشان می دهد که به نسبت کاندیدای پیروز چه قدر تفاوت رای داشته اند .

براساس آماری که از سوی وزارت کشور اعلام شد در این سال حسن روحانی 99/43درصد آرا،محمد‌باقر قالیباف 72/32درصد آرا و سعید جلیلی 74/13درصد آرا را به دست آوردند.علی اکبر ولایتی هم در این استان و در این انتخابات 57/4 درصد به دست که می تواند گفت در مجموع اصولگرایان 3/51درصد آرا در خراسان را به خود اختصاص داده اند.

در استان خراسان جنوبی حسن روحانی 51/44 درصد آرا قالیباف53/23 و جلیلی 91/23 درصد و ولایتی هم 51/3 درصد بود.

در استان خراسان شمالی حسن روحانی 19/47درصد ،قالیباف93/32 و جلیلی 02/11 درصد آرا را کسب کردند.

این آمار نشان می دهد که حسن روحانی در استانی که زادگاه نامزدهای اصولگرا بود بیشتر از آنها بود .

نکته جالب این است که در انتخابات سال 84 هم یک نامزد از خراسان حضور داشت . محمد باقر قالیباف که یکی از نامزدهای مطرح بود در خراسان رضوی 87/33 درصد و اکبر هاشمی 36/20 درصد آرا را به دست آورد . در خرسان جنوبی اما محمود احمدی‌نژاد 96/38 درصد ، هاشمی 84/21 درصد و قالیباف 28/18درصد رای آوردند.در خراسان شمالی قالیباف 10/28 درصد ،مهدی کروبی هم 25/14 درصد رای داشت.

به نظر می رسد می توان این انتخابات را با سال 92 مقایسه کرد . چرا که در آن انتخابات دو نامزد از خراسان حضور داشتند محمد باقر قالیباف و سعید جلیلی . در این انتخابات اگر چه که یکی از این نامزدها کناره گیری کرده اما بیشترین تلاش را در این دور روز در کمپین ابراهیم رییسی انجام داده و خواسته است که رای هم استانی های خود را به او منتقل کند . امروز روز تعیین کننده در مشهد است . باید دید هوارداران کدام نامزد بیشتر خواهند بود . البته تعیین کننده تر از امروز ، انتخابات روز جمعه است باید دید خراسانی ها تداوم دولت حسن روحانی را می پسندند یا اینکه می خواهند هم استانی اشان رییس جمهور آینده ایران باشد.

جدول رای در سال 92 در استان خراسان رضوی و مشهد

 

نام نامزد

حسن روحانی

محمد باقرقالیباف

سعید جلیلی

مشهد

۳۸٫۰۷٪

۳۳٫۷۸٪

۱۷٫۰۶٪

کل استان

۴۳٫۹۹٪

۳۲٫۷۲٪

۱۳٫۷۴٪

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر