کد خبر: 21601
A
در دیدار شمخانی و پاتروشف مطرح شد

دبیر شورای عالی امنیت ملی که به روسیه سفر کرده است، عصر سه‌شنبه در اولین برنامه کاری خود با نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار و گفتگو کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، در این ملاقات که پیش از برگزاری نشست دبیران شورای امنیت ملی کشورهای عضو ائتلاف ضد تروریسم و در شهر زاویدوا در شمال پایتخت روسیه برگزار شد، دو طرف ضمن بررسی روند همکاری‌های جاری دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، ضرورت تداوم رایزنی‌های مشترک و تبادل اطلاعات در سطح دستگاه‌های امنیتی، سیاسی و نظامی به منظور افزایش تاثیرگذاری برنامه‌های مقابله با تروریسم در سوریه و عراق و سایر مناطق درگیر بحران‌های امنیتی در منطقه را مورد تاکید قرار دادند.

شمخانی در این ملاقات با تبیین شرایط جدید نظامی و امنیتی در  بحران سوریه و تاثیرات مخرب مداخله نظامی غیر قانونی برخی کشورها که به پیچیده‌تر شدن شرایط موجود و تقویت جبهه شکست خورده تروریسم تکفیری منجر شده است، اظهار کرد: موفقیت‌های مستمر نظامی و سیاسی ائتلاف واقعی ضد تروریسم که موجب برقراری آتش‌بس پایدار وکاهش خشونت و خون‌ریزی در سوریه شد، اصلی‌ترین دلیل افزایش تلاش سازمان‌یافته حامیان تروریسم تکفیری برای حفط توان روحی و عملیاتی آنان شده است.

وی عدم استقبال از پیشنهاد ارائه شده از سوی ایران و روسیه در خصوص انجام تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه در زمینه ادعای حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون در سوریه را نشانه بهانه‌جویی آمریکا برای مداخله نظامی غیر قانونی در سوریه عنوان کرد و افزود: لازم است کشورهای خط مقدم مبارزه واقعی با تروریسم با تداوم پشتیبانی از ارتش و نیروهای مردمی سوریه و همچنین بهره‌گیری از ابتکارات سیاسی به منظور سرعت بخشیدن به روند مذاکرات سوری-سوری، نقش و اقدامات مخرب حامیان تروریسم تکفیری در سوریه را محدود کنند.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در جریان این ملاقات ضمن تبریک انتخاب مجدد آقای روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران از دریابان شمخانی برای پذیرش دعوت دولت روسیه و شرکت در هشتمین اجلاس امنیتی دبیران شورای امنیت ملی قدردانی کرد. وی اظهار داشت: بدون شک برگزاری نشست‌هایی از این دست مسیر مطمئنی برای جایگزینی گفت‌وگو به جای نظامی‌گری و خشونت است.

پاتروشف با ابراز خرسندی از روابط رو به توسعه دوکشور در ابعاد مختلف، تجربه همکاری نزدیک و موثر ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم را بسیار موفق ارزیابی کرد و آن‌ را ضامن کاهش تنش و بازگشت ثبات پایدار به کشور سوریه دانست.

در ادامه این نشست، هیات عالی نظامی فدراسیون روسیه گزارشی از پیشرفت گفتگوهای کارشناسان نظامی ایران، روسیه و ترکیه در خصوص اجرای توافقات نشست آستانه چهار در ایجاد مناطق ۴گانه کم‌تنش در سوریه را ارایه و نقطه نظرات دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در زمینه تسریع این روند را جویا شد.-ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر