کد خبر: 22667
A

معاون صدراعظم آلمان به قصد حل مناقشه با ترکیه، از جمله بر سر حق دیدار نمایندگان مجلس آلمان از پایگاه اینجرلیک، وارد آنکارا شد. او می‌خواهد تصمیم قطعی بگیرد: یا حق بازدید بی‌قید و شرط از این پایگاه یا انتقال آن به کشوری دیگر.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران به نقل از دویچه‌وله،‌ «زیگمار گابریل» معاون صدراعظم و وزیر خارجه آلمان، امروز- دوشنبه- وارد ترکیه شد. دیدار او با همتای ترکش «مولود چاووش‌اوغلو» آخرین تلاشی خواهد بود که در خصوص مناقشه بر سر ممنوعیت دیدار اعضای پارلمان آلمان از پایگاه هوایی اینجرلیک صورت خواهد گرفت.

چنانچه این تلاش به ثمر ننشیند، قرار است سربازان آلمانی و نیز هواپیماهای تجسسی «تورنادو» و یک هواپیمای سوخت‌رسان مستقر در آنجا، از این پایگاه خارج شوند. در این صورت آنها در اردن مستقر شده و از آنجا در عملیات علیه گروه تروریستی "دولت اسلامی" مشارکت خواهند کرد.

معاون صدراعظم آلمان احتمالا با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری و «بن‌‌علی ییلدیریم» نخست‌وزیر ترکیه نیز دیدار خواهد کرد. گابریل پیش از سفرش گفته بود که در آنکارا بر حق دیدار نمایندگان مجلس نمایندگان آلمان (بوندس‌تاگ) از پایگاه هوایی اینجرلیک تأکید خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان با اشاره به فرسایشی شدن کشمکش با ترکیه و سایه انداختن آن بر مناسبات دو کشور گفته است: «مدت‌هاست که موضوع دیگر فقط بر سر مبارزه مشترک علیه داعش نیست، بلکه بر سر سیاست داخلی هم هست. ما حق نداریم اجازه دهیم که سربازان‌مان بازیچه فضای سیاسی شوند».

زیگمار گابریل تأکید کرده که نمایندگان مجلس بایستی بتوانند هر زمان که بخواهند از سربازان مأمور در عملیات خارجی دیدار کنند، اما «چنانچه ترکیه با این مخالف باشد، برای ما راهی جز انتقال آنها باقی نمی‌ماند.»

وزیر خارجه آلمان در عین حال تصریح کرده که می‌خواهد مناسبات دو کشور را به مسیر طبیعی خود بازگرداند: «من اینک به آنکارا سفر می‌کنم، زیرا نباید از هیچ تلاشی برای جلوگیری از از دست دادن یکدیگر فروگذاری کنیم».

مناسبات آلمان و ترکیه از چندین ماه پیش رو به تیرگی گراییده است. مناقشه بر سر بازدید نمایندگان بوندس‌تاگ تنها یکی از بسیار جلوه‌های مناقشه است.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر