کد خبر: 23209
A

«فرید زکریا» خبرنگار و تحلیلگر شبکه خبری سی ان ان بحران میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و قطع رابطه با قطر را نتیجه اقدامات ترامپ در سفر به عربستان دانست و با طعنه خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: آقای رئیس جمهور! به خاورمیانه خوش آمدید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ فرید زکریا مجری ویژه برنامه «جی.پی.اس» درباره اتخاذ هرگونه تصمیم عجولانه ای هشدار داد و گفت: استراتژی ترامپ حمایت کامل از عربستان سعودی بوده و براین باور است که بدین گونه با تروریسم جنگیده و باعث ثبات درمنطقه می شود.
زکریا افزود: در واقع ترامپبه عربستان چراغ سبز نشان داده تا بر سیاست های خارجی تهاجمی فرقه گرایانه خود درمنطقه بیفزاید. نخستین عامل این سیاست خارجی «طرد» قطر، رقیب دیرینه منطقه ای عربستان بود.


تحلیلگر سی ان ان گفت: عربستان سعودی همواره قطر را بعنوان یک همسایه دردسرساز دیده که با توجه به میزبانی بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاک خود (العدید)، تامین مالی شبکه تلویزیونی الجزیره و میزبانی جام جهانی 2012 و ابتکار عمل های سیاسی، تلاش داشته است نقش مهم منطقه ای و حتی جهانی ایفا کند. البته این واقعیت است که قطر از برخی گروه های افراطی حمایت کرده و همانطور عربستان نیز .
زکریا به طعنه گفت: ترامپ به تازگی متوجه پیچیدگی مساله «بیمه درمانی» در آمریکا شده است. خب، آقای رئیس جمهور! به خاورمیانه خوش آمدید.


فرید زکریا در حالی پیچیده بودن مساله خاورمیانه را برای ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به طعنه بیان کرد که روز گذشته 'فواز جرجیس' استاد روابط بین الملل مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن و کارشناس امورخاورمیانه در تحلیل بحران بوجود آمده میان کشورهای عرب خلیج فارس (قطر و عربستان)به سی ان ان گفته بود: اکثر روسای جمهوری آمریکا از بیل کلینتون تا بوش تا باراک اوباما دریافتند و دونالد ترامپ نیز به زودی درخواهد یافت که خاورمیانه بسیار پیچیده است و مساله ای بسیار دشوار است که بتوان آن را از واشنگتن کنترل کرد.


عربستان 15 خرداد 96 به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند.
در پی این اقدام، قطر با ابراز تاسف از تصمیم این کشورها، آن را غیرقابل توجیه دانست و تاکید کرد، ادعاهایی که موجب اتخاذ این تصمیم شده، نادرست است.
عربستان، امارات و بحرین همچنین تمامی مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را بسته اند.
روابط ریاض، ابوظبی با دوحه در روزهای اخیر به دلیل انتشار اظهارات منتسب به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر دچار تنش و اختلافات و سرانجام منجر به قطع روابط دیپلماتیک شد.- ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر