کد خبر: 23250
A

برای بسیاری از رسانه ها،‌ دعوای قطری_عربی بعد ازآن شروع شد که شبکه خبری QNA قطر، نقل قولی از امیر قطر را روی خروجی اش منتشر کرد،‌ نقل قولی که در آن‌،‌ از ایران به عنوان یک «قدرت اسلامی» نام برده شده بود، ‌روابط با اسرائیل « خوب» توصیف شده و گفته شده بود که موضع گیری ریاض در جریان دیدار ترامپ از عربستان یک کمپین غیرمنصفانه علیه قطر است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران ،ظرف چند ساعت بعد، قطر یک بیانیه رسمی منتشر کرد و گفت که خروجی QNA  و توییتر رسمی اش هک شده است و انتساب این اظهارات به امیر تمیم صحنت ندارد؛ که البته در پیشگیری از سیلی که راه افتاده بود خیلی موثر نیافتاد.

این شروع تنش در روابط بین قطر و عربستان نبود،‌ قطر و عربستان تقریبا از همان روز استقلال قطر با هم اختلاف داشتند، از 1991 دو کشور بر سر تمامیت مرزی قطراختلاف داشتند، چندتایی توافق نامه امضا شد و چند بار هم آتشی بین دو مرز رد و بدل شد، در 1996 سرانجام دو کشور توافق نامه ای امضا کردند تا بر سر مرز های قطر صحبت کنند، نهایی کردن این توافق نامه بیش از سه سال زمان برد و اجرایش یک دهه طول کشید.

در سال 2000 ولی عهد عربستان اجلاس کنفرانس اسلامی در دوحه قطر را به دلیل روابط تجاری قطر و اسرائیل تحریم کرد،‌ دو سال بعد هم سفارتش در دوحه را تعطیل کرد به این دلیل که تلویزیون الجزیره در برنامه هایش نسبت به پادشاهی سعودی منتقدانه برخورد کرده بود.

در سال 2003 فاز تازه ای از تنش بین عربستان و قطر آغاز شد،‌ قطر می خواست به کویت گاز صادر کند و خط لوله آن باید از آب های عربستان می گذشت،‌با این که توافق نامه این همکاری امضا شده بود،‌ عربستان تصمیم گرفت از قرارداد همکاری خارج شود،‌ سه سال بعد وقتی قطر در تلاش بود خط لوله انتقال گاز دلفین را راه بیاندازد و به عمان گاز صادر کند، ‌عربستان برای بار دوم با پروژه مخالفت کرد. وقتی قطر سعی کرد با ساخت پل های معلق به امارات متحده عربی و بحرین متصل شود عربستان باز هم با مخالفت جلو پیشرفت این پروژه را گرفت.

بعد از این دو کشور تلاش کردند اندکی سطح روابط را بهبود دهند، عربستان بالاخره مرز های رسمی قطر را پذیرفت و ولی عهد از دوحه دیدار کرد،‌ قطر هم در مقابل عده ای از شهروندان عربستان را که به اتهام کودتا در زندان های این کشور بودند آزاد کرد، اما اوضاع پایدار نماند،‌ در جریان بهار عربی در حالی که عربستان و اغلب کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از دولت های مستقر حمایت می کردند قطر متهم شد که از جنبش اخوان المسلمین در کشورهای آشوب زده حمایت می‌کند،‌ در 2014 یک شهروند قطری در امارات به اتهام همکاری با یکی از شاخه های اخوان‌المسلمین به هشت سال زندان محکوم شد، یک روز بعد از این حکم،‌ عربستان،‌بحرین و امارات روابط سیاسی خود را با قطر به حالت تعلیق در آوردند و این کشور را متهم کردند که خلاف تفاهم نامه شورای همکاری خلیج فارس سعی می کند در کشورهای دیگر مداخله کند و از اخوان المسلمین حمایت می کند. هشت ماه بعد در همان سال سه کشور تصمیم گرفتند دوباره سفارت خانه هایشان را در قطر باز کنند.

در سال 2015 روزنامه دیلی میل فاش کرد که امارات متحده عربی در شش سال گذشته،‌ به یک گروه از مشاوران رسانه ای پول پرداخته کرده است تا علیه قطر اظهار نظر و جو سازی کنند.با این که  در سال 2016  پادشاه تازه عربستان از قطر  دیدار کرد،‌ کینه ها جای خودش را به دوستی همسایه ها نداد.

قطر که در کشورش را هم به روی اخوان المسلین باز کرده است و هم به روی القاعده، متهم است که به تامین مالی تروریستم کمک می کند،‌ با این حال بعد از انتشار نقل قول های منسوب به امیر این کشور، تمام تلاشش کرد که مشکل را حل کند، اعلام کرد که از اف‌بی‌ای پلیس فدرال امریکا می خواهد که در ردیابی هکرهای QNA  همکاری کنند،‌ اما خیلی زود اوضاع باز هم بد تر شد،‌ده روز بعد از این ماجرا،‌محتوای ای میل هک شده سفیر قطر در ایالات متحده به در اینترنت منتشر شد،‌که نشان دهنده رابطه محکم او با یک اتاق فکر اسرایلی در آمریکا بود،‌ یک روز بعد،‌ عربستان سعودی،‌بحرین،‌امارات متحده عربی و مصر اعلام کردند که روابط دیپلماتیکشان را یک طرفه قطع کنند، و برای دیپلمات ها و شهروندان قطری ضرب العجل تعیین کردند که از کشورشان خارج شوند.عربستان اعلام کرد که قطر از اعتلاف عربی علیه کشور یمن اخراج شده است.

هفته گذشته، عربستان،‌بحرن، امارات و مصر لیست تازه ای از گروه ها و افراد مرتبط با تروریسم منتشر کردند که نام 19 شخصیت برجسته قطری در آن وجود داشت، و بعد هم اعلام کردند که علوه بر روابط دیلماتیک، روابط تجاری شان را هم با قطربه حالت تعلیق در می آورند و از قطر خواستند حمایت از حماس و ایران و گروه اخوان المسلین را متوقف کند.

در پی بحران،‌ وزیر امور خارجه آمریکا،‌ در گفت و گو با وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که آمریکا به حفظ امنیت خلیج فارس متعهد است .

وزیر امور خارجه آلمان اما کمی از این تند تر رفته است و پیش از ملاقات با وزیر امور خارجه عربستان در یک مصاحبه،‌گفته است که با این که عده ای تلاش می کنند بیش و کم قطر را به طورکامل منزوی کنند به نظر ما این چنین مشی «ترامپی» در سیاست خارجی در منطقه ای به حساسیت خاورمیانه خطرناک است.

حمایت اردوغان قطر در بحران دیپلماتیک اخیر به محبوبیت او در میان مردم قطر کمک کرده است

با وجود این ها هنوز کسانی هستند که نگران بروز جنگ در منطقه اند،‌ بدون در نظر گرفتن این که در مقابل جمعیت 31 میلویون نفری عربستان سعودی،‌ قطر تنها 2.4 میلویون نفر جمعیت داد،‌درمقابل 235 هزار نیروی نظامی آماده عربستان قطر تنها 12 هزار نیرو دارد،‌و در مقابل صادرات 158 میلیارد دلاری نفت و وابسته‌های آن از عربستان سعودی،‌ قطر تنها 28 میلیارد دلار صادرت دارد. با این حال قطر میزبان بزرگ ترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه است که بیش از 10 هزار سرباز آمریکایی در آن مستقر هستند،‌ و پارلمان ترکیه در همین روزهای اخیر تصمیم گرفته است که یک پایگاه نظامی در خاک قطر ایجاد کند.

در پی بالاگرفتن تنش بین قطر و عربستان و وضع تحریم های اقتصادی از طرف کشورهای شورای همکاری خلیج فارس علیه قطر، مردم به فروشگاه ها هجوم بردند تا مواد غذایی مورد نیازشان را ذخیره کنند،‌ اما یک روز بعد،‌ واردات مواد غذایی از ترکیه و ایران، فشارها بر قطر را کاهش داد

قطر در بحران اخیر تنها نمانده است، با این که ایران نسبت به ترکیه مواضع محافظه کارانه تری در برخورد با بحران این کشور همسایه گرفته است اما هر دو کشور در نهایت با همکاری تحریم مواد غذایی قطر را شکستند. بستن آسمان کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس به روی قطر هم نتوانسته است خطوط هوایی پرطرفدار قطرایرلاین را دچار محدودیت کند.

به تازگی اف‌بی‌ای نتایج تحقیقاتش در مورد هکQNA را منتشر کرده و گفته است که به نظر می رسد هکر های  روس در ماجرا دست داشته باشند،‌ اف‌بی‌ای در گزارشی که بخشی از آن توسط گاردین منتشر شده گفته است که به نظر نمی رسد دولت روسیه در پشت پرده در ماجرا هک دست داشته باشد اما هک های روس که احتمالا از طرف افراد یا سازمان هایی برای این کار پول دریافت کرده اند،‌ مقصر اصلی یکی از بزرگ ترین بحران های شورای همکاری خلیج فارس در سال های اخیر هستند. بعضی ناظران معتقدند نباید انی احتمال را نادیده گرفت که پرداخت به هکر های روس از طرف امارات یا عربستان سعودی انجام شده باشد.-ایسنا

 

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر