کد خبر: 24216
A
نظرسنجی پیو؛

نتیجه یک نظرسنجی گسترده که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد که به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا تاثیر چشمگیری بر نگاه مردم کشورهای مختلف به آمریکا داشته است.

دیده بان ایران: مرکز تحقیقات "پیو" در واشنگتن، با انجام یک نظرسنجی از حدود ۴۰ هزار تن در ۳۷ کشور و منطقه مختلف جهان به این نتیجه رسیده است که دونالد ترامپ و سیاست‌های او "به صورت گسترده‌ای در سراسر جهان نامحبوب است.

بر این اساس، فقط پاسخ دهندگان از روسیه و اسرائیل از مجموع ۳۷ کشور و منطقه شرکت کننده در این نظرسنجی، حس بهتری به  ترامپ در مقایسه با باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا دارند.

این گزارش در عین حال گفته است بیشتر شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند رابطه کشورشان با آمریکا طی سال‌های آینده دستخوش تغییر نخواهد شد.

بخشی از این نظرسنجی در انتهای دوره ۸ ساله ریاست جمهوری باراک اوباما و در زمان شروع به کار دونالد ترامپ انجام شد و از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که آیا ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای جهان بهتر است.

دونالد ترامپ به محض به قدرت رسیدن تصمیم‌های جنجالی گرفت.ترامپ از کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست سهم بیشتری پرداخت کنند و در هفته‌های اخیر هم از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست تا قطر را منزوی کنند.

اینگونه تصمیم‌های ترامپ به کاهش محبوبیت آمریکا در میان متحدان سنتی این کشور دامن زد؛ به عنوان مثال میزان اعتماد مردم آلمان به آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما ۸۶ درصد بود که الان به ۱۱ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این نظرسنجی، در کشورهای دیگر هم عمدتا اعتماد مردم به باراک اوباما بیشتر از دونالد ترامپ بوده؛ مثلا ۴۰ درصد پاسخ دهندگان در هند به دونالد ترامپ اعتماد داشته‌اند و این در حالی است که این رقم برای باراک اوباما ۵۸ درصد بوده است.

البته رئیس جمهور جدید آمریکا درست پنج ماه پس از به قدرت رسیدن رابطه کشورش را با بعضی متحدان این کشور تقویت کرد و به مناطقی نظیر عربستان و اراضی اشغالی سفر کرد.

در این نظرسنجی همچنین از شرکت کنندگان در سه کشور نیجریه، مکزیک و مجارستان خواسته شد در هفت مورد نظر خود را درباره خصوصیات رئیس جمهور جدید آمریکا بیان کنند: رهبر قوی، کاریزماتیک، واجد شرایط، دلسوز، گستاخ، بی تحمل، خطرناک.

به گفته مرکز تحقیقات پیو این سه کشور البته به صورت تصادفی در سه قاره جهان انتخاب شده بودند.

نتیجه این نظرسنجی با در نظر گرفتن تمام هفت ویژگی مطالعه شده نشان داده است که بیشتر افراد ترامپ را فردی "گستاخ" معرفی کرده‌اند.

در ۲۶ کشور از ۳۷ کشور مورد مطالعه، تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان رئیس جمهور آمریکا را "خطرناک توصیف کرده‌اند.

این افراد البته رئیس جمهور جدید آمریکا را تا حد زیادی "رهبری قوی" معرفی کرده‌اند؛ که پاسخ دهندگان در کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا عمدتا چنین نظری دارند.

به گزارش بی.بی.سی، یافته‌های این نظرسنجی زمانی منتشر شد که دیوان عالی آمریکا تصمیم گرفت تقاضای وکلای دولت دونالد ترامپ در پرونده موسوم به "فرمان مهاجرتی" را بررسی کند.

فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ درباره شش کشور عمدتا مسلمان، که پیش از این در دادگاه‌های پائین‌تر این کشور رد شده بود مورد پسند بیش از ۶۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی قرار نگرفته است.

فقط پاسخ دهندگانی از اسرائیل، مجارستان و روسیه از این فرمان مهاجرتی حمایت کردند.

در کشورهای مسلمان البته قضیه به گونه دیگری است. به عنوان مثال ۹۶ درصد پاسخ دهندگان اردنی مخالف فرمان مهاجرتی آقای ترامپ بوده‌اند. این رقم در لبنان ۸۸ درصد و سنگال ۸۲ درصد بوده است.

هر چند این نظرسنجی عمده توجه خود را بر روی نگاه مردم جهان به دونالد ترامپ معطوف کرده، اما مرکز تحقیقات پیو در گزارشی دیگر که آن هم به تازگی منتشر شده، دریافته که محبوبیت ترامپ در نزد شهروندان آمریکایی از زمان به قدرت رسیدن (ژانویه ۲۰۱۶) همچنان کم است.

بر اساس مطالعه جدید ۳۹ درصد مردم آمریکا از عملکرد دونالد ترامپ راضی هستند؛ این رقم در مورد سیاهپوستان آمریکایی به ۶ درصد تنزل می‌یابد.

البته رئیس جمهور جدید آمریکا از حمایت قوی هم حزبی‌های خود برخوردار است؛ حدود ۸۱ درصد جمهوری‌خواهان آمریکایی معتقدند  ترامپ عملکرد خوبی داشته است که البته این رقم در میان محافظه‌کاران به ۸۸ درصد هم افزایش می‌یابد

مخالفت دونالد ترامپ با توافق هسته‌ای ایران و قصد او برای ترک این توافق در بین شهروندان آمریکایی طرفداران کمی ندارد؛ هرچند پاسخ دهندگان در سایر کشورها به طور گسترده‌ای مخالف این تصمیم هستند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر