کد خبر: 25776
A

یکی از موسسان سپاه گفت: بهترین تکیه گاه آقای روحانی برای موفقیت در این چهار سال مقام معظم رهبری است. در دور اول مقام معظم رهبری تعبیری از انتخاب ایشان داشتند که حتی در مورد آقای هاشمی نداشتند. با توجه به "حسن نیت و احساس مسئولیتی که آقا دارند ایشان اگر بجای دیگران به آقا متکی باشند 4 سال خوبی را پشت سر خواهند گذاشت".

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛  بخشی از گفت و گو با محسن رفیق دوست را در ادامه می‎خوانید؛

به نظر می رسد اختلافی بین دولت و سپاه بر سر برنامه موشکی ایران است که به طور کامل در مناظره های ریاست جمهوری این موضوع مشخص شد. این اختلاف را تا چه اندازه جدی می دانید؟

من فکر می کنم برادر بزرگ، عزیز و دوست داشتنی ما آقای روحانی یک اشتباهی کرده است و باید عقب نشینی می کرد. بله سپاه نیز بودجه خود را از دولت می گیرد اما اینکه در جواب سپاه آقای روحانی این صحبت را به میان بکشد خیلی درست نبود.

ارتباط من با سپاه نزدیک است و می دانم که با خواهش دولت، سپاه بخشی از کارهای اقتصادی را قبول می کند. یعنی برای مثال در بندرعباس پالایشگاه خلیج فارس را می سازد و ایران از واردات بنزین خودکفا می شود و دولت هنوز پول آن را به سپاه نداده است. بعد از آن در همان زمان آقای روحانی این پالایشگاه را افتتاح می کند و به آن افتخار می کند اما بعد می گوید ما اقتصاد را به دست تفنگدارها داده ایم. آقای جعفری نیز پاسخ این صحبت را دادند و گفتند که سپاه کدام پروژه اقتصادی را به زور گرفته است و شما از سپاه خواهش کردید که وارد مسائل اقتصادی شود.

در حال حاضر تا دولت به صورت علنی از سپاه درخواست ورود به اقتصاد نداشته باشد، سپاه ورود نمی کند و می بینید که چقدر عقب خواهیم رفت. برای مثال در سد کرخه، هیچ نیروی مردمی و ملی و بخش خصوصی نمی توانست این پروژه را انجام دهد لذا دولت اشتباه کرد که چنین حرفی را در مورد سپاه زد. باید توجه کنید که دولت و سپاه یکی هستند، ما یکی هستیم. ما در اساس نامه نوشته ایم که سپاه پاسداران برای حراست از انقلاب و دستاورد های انقلاب می ماند و حدود آن را قانون مشخص می کند. دستاورد های انقلاب، دولت جمهوری اسلامی، مجلس و قوه قضاییه است و در نتیجه سپاه حافظ همه اینهاست و حافظ حکومت است پس چطور می توان با آن در افتاد اما اینکه دولت انتظار داشته باشد سپاه زیر نظر دولت باشد قابل قبول نیست، سپاه زیر نظر فرمانده کل قوا است. جهان را چشم وخط و خال و ابروست، که هر چیزی به جای خویش نیکوست.

در مناظرات اینطور به نظر رسید که آقای روحانی فکر می کند، سپاه کارشکنی می کند و برای مثال در مسئله برجام آقای روحانی در مناظرات گفتند که وقتی ما درحال مذاکره بودیم، شهر موشکی نشان داده شد و یا روی موشک ها شعار نوشته شده بود.

بر عکس تفکر آقای روحانی؛ تمام این موارد قدرت ایران را نشان می داد و ما هر چه قدرتمند تر باشیم زودتر با ما تفاهم می کنند. برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی، که در نظام طبیعت ضعیف پامال است. این موارد فکرهای بیخود بود. من به عنوان یک فردی که پست و مقامی ندارم در مورد برجام باید بگویم که برجام دو دستاورد بسیار خوب داشت. یکی اینکه اصل داشتن انرژی هسته ای را مانند لیبی نمی پذیرفتند، وقتی که برجام به امضا رسید وضعیت کنونی انرژی هسته ای ما را پذیرفتند و ما یک کشور دارای انرژی هسته ای شدیم.

مورد دوم این است که یک اجماعی بر علیه ما شکل گرفته بود که در اثر برجام این اجماع شکسته شد و آمریکا دیگر قادر نیست آن اجماع را بر علیه ما ایجاد کند. اما دیگر مسائل ما پابرجا مانده است، در قبل از برجام آقای روحانی یک سخنرانی داشت که می گفت مشکل آب ما نیز با برجام حل می شود و این حرف کاملا غلط بود. ما از این دو مورد باید به خوبی استفاده کنیم اما در بقیه مسائل که چشم دولتی ها به خارج است اشتباه است.

در حمله موشکی ایران به دیرالزور در سوریه سپاه به صورت مستقل می گوید که اگر در حمله ما قدرتی را مشاهده می کنید به خود سپاه مربوط می شود و این موضوع هیچ ربطی به دولت ندارد و این موضوع باعث شد که آقای روحانی بگوید پول این موشک ها را دولت و مردم داده اند.

به هر حال حرف هر دو طرف بیخود و بی ربط بوده است. ما همه جزیی از یک کشوریم و یگانه هستیم. آنچه واقعیت داشت دستور فرمانده کل قوا بود. ایشان می توانست بگوید در شورای عالی امنیت بحث کنید و تصمیم بگیرید ولی دیدیم کار به گونه ای دیگر شد.

تحلیل شما قبل از انتخابات درباره نتیجه چه بود؟

من معتقد بودم که اقای روحانی انتخاب می شود. در مجموع مردم کشور ما دو دوره را انتخاب می کنند و در این دوره فردی که مردم بیش از آقای روحانی بتوانند به او اعتماد کنند در میان کاندیداها وجود نداشت. البته من دوست داشتم قالیباف انتخاب شود و علاقه شخصی من بود چرا که از نظر اجرایی او را تواناتر می دانم.

آیا با ادبیات ایشان در مناظره ها موافق بودید؟

خیر با ادبیاتشان مشکل داشتم چرا که چنین ادبیاتی نیاز نبود.

آقای روحانی، آیت الله هاشمی را در کنار خود ندارد اگر ایشان همچنان در سیاست حضور داشتند وضعیت برای روحانی بهتر بود؟

بهترین تکیه گاه آقای روحانی برای موفقیت در این چهار سال مقام معظم رهبری است. در دور اول مقام معظم رهبری تعبیری از انتخاب ایشان داشتند که حتی در مورد آقای هاشمی نداشتند. با توجه به "حسن نیت و احساس مسئولیتی که آقا دارند ایشان اگر بجای دیگران به آقا متکی باشند 4 سال خوبی را پشت سر خواهند گذاشت".

در فضای رسانه ای به گونه ای از اختلاف این دو بزرگوار صحبت می شود.

اصلا چنین چیزی درست نیست یک چیزهایی از دید ما با شما متفاوت است. شما معتقدید که مردم آقای روحانی را برای ریاست جمهوری انتخاب کردند، اما من می گویم مردم یک نفر را برای پست ریاست جمهوری انتخاب و به رهبر معرفی کردند. یعنی اگر ایشان تنفیذ نشود رییس جمهور نخواهد شد. چون این اتفاق نیفتاده است این را تحصیل حاصل می دانید. خیر همه تنفیذ ها چه در زمان امام و چه امروز مشروط است و به شکلی تنفیذ می کنند که هر زمان که خواستند بتوانند او را بردارند. بنابراین مردم رییس جمهور را انتخاب می کنند و به رهبر پیشنهاد می کنند البته این موضوع در تمام دنیا وجود دارد اما نه به صورت علنی که در نظام ما انجام می شود. بنابراین در سیاست داخلی اگر آقای روحانی به آقا اتکا کنند موفق می شوند و من امیدوارم چنین کاری صورت بگیرد.

عصر شیخوخیت در اصولگراها به پایان رسیده و در مقابل اصلاح طلب‎ها به این سمت گرایش پیدا کرده اند که هرچه آقای خاتمی بگوید سلمنا قبول می کنند. آیا با این موضوع موافقید؟

البته شخصیت هایی که از میان اصولگراها رفتند دیگر جبران نشد. من معتقدم که دیگر زمان اصول گرایی و اصلاح طلبی گذشته است. زمان خرد جمعی است و برای اداره کشور به همه کسانی که به ایران اسلامی عشق می ورزد احتیاج داریم.- عصرایران

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر