کد خبر: 26206
A

"سعد الدین حریری" نخست وزیر کنونی لبنان نزدیک‌ترین چهره لبنانی به عربستان سعودی است که شرکتش در عربستان سعودی به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ با تعطیلی شرکت "سعودی اوجیه" روابط سعد الحریری با عربستان سعودی هم رو به افول نهاده است.سعد حریری، فرزند ارشد "رفیق حریری" نخست وزیر اسبق لبنان وتنها وارث سیاسی وی مهمترین همپیمان سعودی‌ها در لبنان بود.

سعدالدین حریری علاوه بر اینکه در حوزه سیاسی وارث پدر بود در زمینه اقتصادی نیز شرکت "سعودی أوجیه" پدر را به ارث برد.

این شرکت بزرگ پیمانکاری در زمینه‌های مختلفی از جمله ارتباطات، چاپ، ساختمان سازی و خدمات کامپیوتری فعالیت داشت. گفته می‌شود درآمد آن تنها در سال 2010 به 10 میلیارد دلار رسید.

شرکت سعودی اوجیه از زمان درگذشت موسس آن یعنی رفیق حریری رو به افول گذاشته اما سعد حریری با کمک حکومت عربستان سعودی و شخص "ملک عبدالله بن عبدالعزیز" پادشاه وقت عربستان سعودی آن را سر پا نگه داشته بود.

گفته می‌شود دولت سابق عربستان سعودی برای جلوگیری از ورشکستگی این شرکت مبلغ 10 میلیارد دلار را به عنوان وام بدون سود به شرکت داده بود.
 

سعد الحریری نخست وزیر کنونی لبنان

 

تعطیلی شرکت


بعد از درگذشت ملک عبدالله، دولت جدید عربستان سعودی کمک مالی به این شرکت را متوقف کرد.

این اقدام دولت جدید عربستان سعودی باعث شد تا این شرکت بزرگ با مشکلات اقتصادی عدیده‌ای روبه رو شود و در نهایت منجر به پایان کار و تعطیلی و بلاتکلیفی صدها کارمند از کشورهای مختلف عربی و فرانسوی این شرکت شود.

این اتفاق را می‌توان در راستای سیاست جدید دولت عربستان سعودی تفسیر کرد.

شاهزاده "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی سال گذشته برنامه‌ توسعه محور چشم انداز 2030 را مطرح کرد. بر اساس این طرح اقتصاد عربستان تا سال 2030 میلادی باید از وابستگی به درآمدهای نفتی خارج شود؛ شرکت‌های خارجی باید در عربستان سرمایه‌گذاری کنند و از نیروی کار داخلی استفاده کنند.

این در حالی است که شرکت سعودی اوجیه نه تنها هیچ گونه فایده اقتصادی برای عربستان سعودی نداشته بلکه برای سعودی‌ها هزینه بر هم بوده است. این شرکت حتی هزینه برق مصرفی خود را تا کنون پرداخت نکرده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر