کد خبر: 26482
A

دو عضو گروه افراطی داعش در دو پیام جداگانه صوتی، ادعا کرده اند که «گلمراد حلیم اف» سرهنگ فراری تاجیک که به داعش پیوسته واز فرماندهان این گروه بود کشته نشده و زنده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ «گلمراد حلیم اف، فرمانده نیروهای ویژه وزارت کشور تاجیکستان ماه آوریل سال 2015 از تاجیکستان از دیده ها پنهان شد و ماه می همان سال با انتشار یک پیام ویدیویی گفت، که به داعش پیوسته است. در جریان نبرد برای آزادی موصل از دست داعش منابع عراقی اعلام کرده بودند که گلمراد حلیم اف تاجیکی از فرماندهان داعش در جریان یک حمله هوایی کشته شده است.

«پرویز سعیدرحمان اف»، با لقب «ب و داوود» و «تاج‌الدّین نظراف»، با لقب «ب و اسامه نارکی»، دو تروریست داعش ادعا کرده‌اند، خبر کشته شدن گلمراد حلیم اف دروغ است.

به گزارش برخی منابع خبری تاجیکستان «ب و داوود» به هواداران این گروه تروریستی پیام داده است، «خبر مرگ حلیم اف را باور نکنند». ​ این فیلم های صوتی سوم آگوست (پنجشنبه هفته گذشته) در صفحه مربوط به جنگجویان تاجیک این گروه ممنوع الفعالیت در تاجیکستان منتشر شد. از مضمون صحبت آنها فهمیده می‌شود، که این فیلم پس از سقوط موصل ثبت شده است.

مقامات عراق ماه ژوئیه اعلام کردند، شهر موصل، که داعش آن را پایتخت خود خوانده بود، از دست گروه تروریستی داعش آزاد شده است. این دو نفر هم در این فیلم از دست دادن موصل را تصدیق می‌کنند، اما آن را پایان کار داعش نمی‌دانند.

بخش تاجیک تارنمای خبری آزادی نوشته است در تاجیکستان مرگ حلیم اف را باور ندارند. مقامات عالی رتبه تاجیکستان در نشستهای خبری ماه ژوئیه خبر مرگ او را تایید نکردند.

در یک سال گذشته خبر مرگ حلیم اف دو بار ، از منابع مختلف پخش شد. بار آخر ماه آوریل «نشریه تایمز» با تکیه به منابع امنیتی عراق خبر مرگ گلمراد حلیم اف را منتشر کرد. اما یک منبع در مقامات تاجیکستان، که مرگ حلیم اف را دروغ می داند ، گفته بود: اکنون که موصل و رقه از دست داعش در حال خارج شدن هستند اعضای این گروه تروریستی تلاش می‌کنند، با اعلام خبر مرگ خود از سوریه و عراق بیرون رفته، در کشورهای دیگر فعالیت خود را آغاز کنند. از این رو، به گفته این مقام مرگ افرادی مثل حلیم اف را باور نکرده و همچنان تحت پیگرد باقی می‌مانند.

حلیم اف سرهنگ سابق نیروی انتظامی تاجیکستان که بعد از پیوستنش به داعش بارها در نوارهای ویدیویی، ظاهر می‌شد، به نظر می‌رسد، بعد از آن که آمریکا در ماه آگوست سال 2016 برای اطلاعات در باره مکان حضور وی جایزه اعلام کرد، دیگر هیچ صدا یا تصویری از وی پخش نشد.
«گلمراد حلیم اف، فرمانده نیروهای ویژه وزارت کشور تاجیکستان ماه آوریل سال 2015 از تاجیکستان غیب شد و ماه می همان سال با انتشار یک پیام ویدیویی گفت، که به داعش پیوسته است.

یک سال پعد ماه فوریه سال 2016 نیز «هومی را میراوه»، همسر دوم او از تاجیکستان فرار کرد.
ماه ژوئیه سال میلادی امسال چهار تن از نزدیکان حلیم اف در ناحیه واسع تاجیکستان کشته شده و سه نفر دیگر بازداشت شدند. مقامات گفتند، که آنها قصد پیوستن به داعش در افغانستان را داشتند.

«بهروز گلمراد»، پسر 18 ساله حلیم اف از همسر اولش نیز ماه ژوئن سال جاری با اتهام قصد پیوستن به داعش 10 سال زندانی شد.
گلمراد حلیم اف 42 ساله در روستای دره فانی ناحیه ورزاب تاجیکستان به دنیا آمده است. از دو همسر هشت فرزند دارد. مکان حضور، زنده یا مردن هنوز به صورت دقیق معلوم نیست. تنها در پیامهای یک سال پیش خود می‌گفت، که در عراق قرار دارد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر