کد خبر: 26991
A

دقایقی پیش در مجلس شورای اسلامی موافقان حسن هاشمی، وزیر پیشنهادی بهداشت سخنرانی کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ جلسات مجلس برای ارائه برنامه و سخنرانی نماینده‌های پیشنهادی ادامه دارد و دقایقی پیش موافقان حسن هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس سخنرانی کردند.

مرتضی خاتمی، نماینده ماه‌نشان و ایجرود مجلس شورای اسلامی در رابطه با اهمیت وزارت بهداشت توضیح داد:وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت وظایف گسترده ای داردفسیاست گذاری، نظارت ارائه خدمات و ...

او ادامه داد: خیلی خوشحالم که امروز از شخصیتی دفاع می کنم که از نظر علمی و سلامت ممتاز و در امور بین المللی صاحب نام است و صدها مقاله بین‌المللی دارد. حسن هاشمی سکاندار وزارت بهداشت بوده و قرار است با رای بالای شما باز هم در این قرار بگیرد.

خاتمی درباره اهمیت طرح تحول سلامت گفت: ایشان طرح تحول سلامت را به اجرا در آوردند و با این طرح بار زیادی از زمین برداشته شد، زیرساخت‌های بهداشتی اصلاح شد، مراکز درمانی ما تجهیز شدند، دسترسی ها بهبود پیدا کردند، میزان پول پرداختی مردم کاهش پیدا کرد و به میزان یک چهارم تخت های موجود به تخت های بیمارستانی اضافه شد..

این نماینده مجلس در رابطه با اقدامات حسن هاشمی گفت: در طول دوره 4 ساله وزارت، آقای هاشمی 300 سفر کاری به 600 شهر و روستا داشتند، این اقدامات مفهومی جز توان و نشاط وزیر بهداشت ندارد و ریشه در اعتقادات ما دارد.

او ادامه داد: سفرهای ایشان ضمن ایجاد شناخت دقیق کم کاری برخی دیگر از مسئولان را جبران کرد.

خاتمی توضیح داد: همانطور که پیامبر فرموده من طبیب دوره گردم. ایشان با حضور در مناطق محروم و مداوای مردم محروم، فرهنگ پرداخت زکات علم را هم نهادینه کردند. مطابق بررسی معاونت نظارت مجلس 95 درصد برنامه های ایشان منطبق با سیاست های ابلاغی رهبری و برنامه ششم است و مورد مغایری ندارد

خاتمی در رابطه با برنامه وزارت بهداشت برای دوره 4 ساله بعدی نوشت: 95 درصد برنامه های وزیر منطبق با وظایف، برنامه ششمن توسعه، و سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری است.

او افزود: در دوره ی گذشته نگاه به محرومین مورد توجه وزیر بود که در دوره آتی هم قطعا وجود دارد.

 او با اشاره به برخی از شاخص‌های سلامت مثل شاخص عدالت در سلامت، سامان دهی نیروی انسانی بر اساس بار بیماری ها، شاخص پاسخگویی، شاخص کاهش پرداخت مردم و ... گفت: ما در جهت حرکت به این اهداف جهانی در این طرح تحول سلامت گام هایی مهمی برداشتیم.

خاتمی ادامه داد: به طوری که رئیس سازمان جهانی بهداشت گفتند ایران در نظر سلامت گام های درستی برداشته شده است.

این نماینده مجلس در رابطه با برنامه وزارت بهداشت برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: از مهمترین روش‌های در کاهش آسیب‌های اجتماعی ارتقای مهارت زندگی است که در برنامه ایشان دیده شده است. زیرساخت های پزشک خانواده هم بنا نهاده شده و انشاالله در 4 سال آینده مورد توجه قرار گرفته است.

او افزود: چندین سند ملی در زمینه سلامت داریم، که در این برنامه به آن توجه شده است؛ سلامت کارکنان، خاک، زندانیان، آب و هوا مورد توجه قرار گرفته.

خانمی در پایان در رابطه با برنامه حسن هاشمی گفت: تدوین برنامه‌های ایشان بر اساس شاخص های روز دنیا و برگرفته از برنامه‌های بالادستی است. حسن هاشمی خدمت بزرگی انجام داده و جایگاه سلامت را حداقل 10 رتبه بهبود داده است است.،امیدوارم یکی از 5 رکورددار در مجلس اینبار هم رای اعتماد را از مجلس بگیرد.

احمد بیگدلی، نماینده مجلس دیگری بود که در موافقت با سیدحسن هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت سخن گفت. 
نماینده مردم خدابنده تاکید کرد: رهبر انقلاب فرمودند می‌خواهیم اگر کسی مریض شد آن خانواده جز رنج مریض‌داری رنج دیگری نداشته باشد. چهار سال قبل مطالبات اکثر مردم از شما نمایندگان، مشکلات حوزه درمان بود و متاسفانه مردم به بخش دولتی در بهداشت و درمان اعتماد نداشتند. وقتی مردم به مراکز درمانی می‌رفتند اگر وضعیت مالی بدی داشتند نه بیمارشان درمان می‌شد و نه جنازه متوفق تحویل داده می‌شد. شش میلیون نفر فاقد بیمه درمانی بودند، هزینه‌های درمانی بر عهده مردم بود و در تهیه 350 قلم دارو مشکل داشتند، باید تمام تجهیزات را از بیمارستان با هزینه شخصی تهیه می‌کردند و هیچ چشم‌انداز شفافی برای حقوق سلامت مردم در این حوزه وجود نداشت. با این اوضاع حوزه بهداشت و درمان،‌ دکتر هاشمی با اعتقاد به فرمایش مقام معظم رهبری، تلاش خودشان را انجام دادند و رفاه و آسایش را کنار گذاشته و با روحیه جهادی وارد این حوزه شد.

او همچنین افزود: طبق اصل 29 قانون اساسی، ایشان هم سلامت رایگان را حق مردم دانسته، رشد فرهنگی پایدار را بدون داشتن انسان‌های سالم امکان‌پذیر نمی‌دانستند و به دنبال تحول اساسی در مدیریت پرجمعیت‌ترین وزارتخانه بودند. در برنامه خودشان تقویت نظام بهداشتی و تامین نیروی انسانی متخصص برای مناطق محروم را گنجاندند، ایشان قول رسیدگی به محرومین، روستاها و نقاط دورافتاده را دادند و این کار را انجام دادند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ایشان مقام نوزدهم چشم پزشکی دنیا، 350 مقاله بین المللی، کتاب بین المللی و رفرنس دارد، با تلاش ایشان، رتبه ایران در بین 210 کشور جهان نوزدهم شد، کمبود دارو به 30 قلم رسید، تنها سه درصد بیماران برای تامین نیازهایشان مجبور شدند به خارج از بیمارستان رجوع کنند، 128 کلینیک تخصصی در مراکز شهرهای مختلف تاسیس شد، تخت‌های اورژانس افزایش یافت، زیرمیزی از بین رفت، همه اینها و خدمات دیگر میسر نمی‌شد مگر با همت تلاشگران عرصه سلامت به ویژه وزیر بهداشت. بنابراین استدعا می‌کنم با رای حداکثری به وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان رای دهید تا زمینه تحقق سلامت هرچه بیشتر شهروندان فراهم شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر