کد خبر: 29604
A

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در مقاله ای خواست که کشورهای غربی از تشکیل کشور کردی در سوریه حمایت کنند و آن را فرصتی برای رژیم صهیونیستی در داخل سوریه برای مقابله با اسد و حزب الله دانست

دیده بان ایران: به گزارش تارنمای خبری تحلیلی «لبنان 24»، «تسفی هاوزر» نویسنده این مقاله در هاآرتص تشکیل دولت کردی در سوریه را همچنین راهی برای مقابله با ایران و ترکیه خواند و افزود: نتایج همه پرسی کردها در عراق بار دیگر پرسش هایی درباره آینده کردها در خاورمیانه مطرح کرده است. در شرایطی که همه توجهات به کردستان معطوف شده باید بر روی کردهای شمال سوریه تمرکز صورت گیرد.
 
وی افزود: کردها 15 درصد از جمعیت سوریه را تشکیل می دهند و بیشتر آنها (حدود دو میلیون نفر) در مساحتی بالغ بر 15 درصد از خاک سوریه در منطقه نزدیک به مرزهای عراق و ترکیه زندگی می کنند.
 
هاوزر از کشورهای غربی خواست تا از دو دستگی به وجود آمده در سوریه برای تقویت کردها بهره برداری کنند.
 
به ادعای هاوزر، افزایش قدرت ایران در خاورمیانه و افزایش تسلط آن بر بخش های زیادی از سوریه و عراق باعث ایجاد منافع مشترکی بین کردها و طرف های دیگری شده که قدرت گرفتن محور ایرانی و بشار اسد را اتفاقی منفی در منطقه می دانند.
 
این نویسنده صهیونیست افزود: واشنگتن در جریان جنگ با داعش کمک ها و امکانات زیادی در اختیار کردها قرار داد و آنها را به متحدان خود تبدیل کرد و پایگاه های نظامی در مناطق حضور کردها ساخت. اما با زوال و نابودی داعش این سوال مطرح می شود که حضور نظامی در این مناطق به چه صورت خواهد بود.
 
وی ادامه داد: خروج کامل آمریکا می تواند خطر بزرگی برای کردها باشد و تلاش آنها برای ایجاد منطقه مستقل در سوریه را تحت تاثیر قرار دهد. به ویژه اینکه ایران و اسد با ترک ها که به نوبه خود مخالف قدرت گرفتن کردها در منطقه هستند ائتلاف تشکیل داده اند.
 
هاوزر تاکید کرد که باید با ایجاد منطقه پرواز ممنوع مانع از آن شد که اسد با کمک ایران و حزب الله بر این منطقه در شمال سوریه سیطره پیدا کند.
 
به نوشته هاوزر، کردهای سوریه اهمیت زیادی در منطقه دارند و علاوه بر ائتلافشان با اسرائیل، هیچ دشمنی با آن ندارند.
 
این نویسنده صهیونیست تحولات کنونی در سوریه را فرصتی برای غرب دانست تا با تقویت کردها در برابر تندروها جلوی هیمنه ترکی و ایرانی در این کشور را بگیرند. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر