کد خبر: 29764
A
محمد جواد ظریف:

با رصد رفتار سیاسی زندگی آیت الله هاشمی می توان این واقعیت را دید که ایشان همیشه آماده بودند خود را هزینه نظام و انقلاب کنند و بهترین نمونه آن پذیرش قطعنامه٥٩٨ بود، آیت الله هاشمی در مورد این قطعنامه مسئولیت را پذیرفت تا امام ناگزیر ورود به این امر نشوند.

دیده بان ایران: محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه بعدازظهر امروز در همایش ملی آیت الله هاشمی رفسنجانی و هشت سال دفاع مقدس که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی به همت انجمن اندیشه و قلم برگزار شد با اشاره به اینکه بنده یک درس از رفتار آیت الله هاشمی در قبال جنگ مآوختم اظهار داشت: شجاعت همواره به معنای تندروی نیست و گزهی شجاعت به معنای آینده نگری است و می تواند به معنای ترجیح منافع ملی به جای منافع شخصی باشد.

به گزارش «انتخاب»؛ وی ادامه داد: آیت الله هاشمی شخصی شجاع بود ولی این شجاعت را در راه انقلاب و اسلام و منافع ملی خرج می کرد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: با رصد رفتار سیاسی زندگی آیت الله هاشمی می توان این واقعیت را دید که ایشان همیشه آماده بودند خود را هزینه نظام و انقلاب کنند و بهترین نمونه آن پذیرش قطعنامه٥٩٨ بود، آیت الله هاشمی در مورد این قطعنامه مسئولیت را پذیرفت تا امام ناگزیر ورود به این امر نشوند.

ظریف با طرح موضوع جنگ تحمیلی ایران در عرصه بین المللی بیان داشت: سیاه ترین موضوع در سازمان بین المللی بعد از فلسطین موضوع جنگ تحمیلی ایران است، جنگ ما یکی از پرونده های در سازمان ملل است که یک اقدام مثبت در مورد آن در سازمان ملل مشاهده نمی شود.

وی افزود: ٧روز بعد از حمله عراق علیه ایران سازمان ملل اولین قطعنامه خود را صادر کرد، در این قطعنامه حتی صحبتی از حمله نظامی هم نمی شود و تنها موضوع اختلاف ایران و عراق بیان می گردد، در این شرایط هیچ صحبتی از سلاح های نظامی نمی شود و خروج نیروهای نظامی از کشور ما پس از فتح خرمشهر بیان می شود.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه اداره چنین جنگی در عین بی مسئولیتی سازمان ملل کار بسیاری دشواری است خاطرنشان کرد: این جنگ با مدیریت امام راحل، مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی به موفقیت نزیک شد، زمانی که عراق بمب های شیمیایی بر ایران فرود آورد بنده به سازمان ملل مراجعه کردم و این موضوع مطرح شد و پس از ارائه شش گزارش به شورای امنیت سازمان ملل شاهد بودیم حتی یک قطعنامه هم در این مورد صادر نشد.

ظریف ابراز داشت: اینکه در نبود تسحیلات نظامی و عدم حمایت بین المللی توانستیم جنگ را به جلو ببریم کار بزرگی بود، در دوران بحران شدید جنگ سرد برای مقابله با پیش روی های جمهوری اسلامی ٥عضو دائم سازمان ملل با هم متحد شدند که قطعنامه ٥٩٨ را بپذیرند، در این قطعنامه با همه خصومت هایی که با ایران داشتند آیت الله هاشمی بسیار خوب موضوع را مدیریت کردند.

وی ادامه داد: سخنانی که این روزها برخی در مورد مسئولین ایرانی می زنند را توجه نکنید، نوع برخورد شجاعانه ما با قطعنامه٥٩٨ و جلوگیری از اولین تحریم شورای امنیت علیه ایران به خاطر تدابیر امام راحل و سران قوا بود، تفاوت مدیریت ما در برخورد با تحریم های شورای امنیت که در موضوع جنگ، تسخیر لانه جاسوسی و انرژی هسته ای رخ داد باعث شد که در سومین مرحله تحریم شوای امنیت یعنی موضوعات هسته ای به این تحریم تن بدهیم.

وزیر امورخارجه با اشاره به مذاکرات برای موضوع متجاوز به ایران که در سازمان ملل رخ داد، تصریح کرد: اگر مدیریت شجاعانه آیت الله هاشمی در این رابطه نبود هیچگاه نمی توانستیم برگه محکومیت صدام در جنگ علیه ایران را بگیریم.

ظریف تاکید کرد: شجاعت، فدا شدن برای نظام از جمله اقداماتی است که آیت الله هاشمی در راس کارهای خود انجام داد.

 
وی افزود: خیلی به حرف‌هایی که این روزها زده می‌شود توجه نکنید؛ این ها واقعیت‌های ۳۰ سال گذشته را باور ندارند چه برسد به واقعیت‌های امروز.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر