کد خبر: 31051
A

در جلسه دبیران کمیته های تخصصی ستاد مرکزی اربعین حسینی به ریاست مجید آقابابایی دبیر این ستاد، از روند بازگشت زائران به کشور ابراز رضایت و بر لزوم اطلاع‌رسانی به زائران برای رعایت جدی مسایل بهداشتی در طول سفر و بازگشت به ایران تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، این جلسه عصر امروز برای بررسی آخرین وضعیت روند بازگشت زائران ایرانی از عراق پیرامون وضعیت حمل و نقل، اسکان و تغذیه، امنیت و تردد با حضور دبیران کمیته‌های تخصصی ستاد مرکزی ابعین برگزار و ضمن بررسی آخرین گزارش ها و امکانات موجود، تدابیر لازم برای ادامه بازگشت ایمن و روان زائران اتخاذ شد.

براساس گزارش‌های ارائه شده در این جلسه، از آغاز روند اربعین تا پایان روز گذشته، سوانح رانندگی در ۶ استان مسیرتردد زائران، نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۴۹ درصد کاهش داشته است. همچنین در همین مدت، ۶۷ درصد از تعداد فوت شدگان و ۶۰ درصد از تعداد مجروحان حوادث رانندگی نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

در این جلسه همچنین اعلام شد؛ ۱۴ هزار دستگاه اتوبوس از مرز مهران، ۵۵۰۰ دستگاه اتوبوس از مرز چذابه و  ۲هزار اتوبوس از مرزخرمشهر زائران را به داخل کشور منتقل کرده‌اند. در نتیجه  تردد زائران به سهولت در حال انجام است و هیچ گره ترافیکی در محورهای تردد زائران وجود ندارد. بعلاوه هزار دستگاه اتوبوس در مرز مهران آماده است تا در صورت نیاز برای انتقال زائران مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ۵۵۰ اتوبوس در مرز مهران، ۱۱۰ اتوبوس در شلمچه و ۹۰ اتوبوس در چذابه به صورت ذخیره تا تاریخ ۲۶ آبان برای انتقال زائران آماده مستقر می‌مانند. در داخل عراق هم حمل و نقل به  خوبی انجام شده و مشکل خاصی وجود ندارد و در مجموع تا ساعت ۱۵ امروز ۹۸۴ هزار و ۲۲۸ نفر از زائرین وارد کشور شده اند.

در زمینه امکانات رفاهی به زائران نیز بر اساس گزارش کمیته های ذیربط، مشکل خاصی وجود ندارد و خدمات تغذیه، اسکان، آب، برق و عملیات بانکی و طبق برنامه به صورت پایدار ارائه می شود. همچنین مشکلی بابت کمیت و کیفیت تغذیه و اسکان وجود نداشته و مواکب به تناسب میزان زائران، در طول ایام بازگشت زائران، خدمت رسانی می کنند. در مجموع ۳۲۰ موکب ایرانی و ۳۰ موکب مشترک ایران و عراق در مسیر تردد زوار فعال هستند و عمده این مواکب دارای پزشک، پرستار و امکان ارائه دارو هستند. با این وجود متأسفانه مشکل فقدان امکانات ارتباطی بخصوص در موضوع اینترنت به صورت جدی، همانند سال گذشته وجود دارد.

همچنین با توجه به گزارش های رسیده، بر رعایت اصول بهداشتی توسط  زائرین از جمله استفاده از لیوان یک بار مصرف، آب معدنی و غذای گرم و همچنین عدم استفاده از سبزیجات، ظروف مشترک  و غذای سرد تأکید شد . بعلاوه تأکید شد؛ زائران چنانچه نشانه‌ای از بیماری حتی سرماخوردگی مشاهده کردند، حتما قبل از عزیمت به شهرها و منازل خود به پایگاه‌های درمانی هلال احمر و اورژانس کشور که به صورت شبانه‌روزی در پایانه‌های مرزی  و طول مسیر و شهرهای مرزی مستقر هستند، مراجعه کنند.

در زمینه خروج قانونی از کشور نیز طبق گزارش اعلام شده در این جلسه، با اقدامات و تمهیدات صورت گرفته از سوی استانداری های ایلام و خوزستان، ناجا و دستگاه های عضو ستاد مرکزی و صدور ویزا به صورت انفرادی، در اربعین امسال خروج غیر قانونی از کشور محقق نشده است. در همین زمینه، افرادی که قصد داشتند به صورت غیرقانونی از سایر مرزها از کشور خارج شوند، توسط نیروی های اطلاعاتی، انتظامی  و عوامل مرزبانی کشور دستگیر شدند.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، در این جلسه در زمینه مسایل امنیتی، گزارش کمیته تخصصی ارائه شد که بر اساس آن، با اقدامات ارتش، پلیس و نیروهای مردمی عراق، تا کنون به یاری خداوند، امنیت زوار تامین شده است.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

ارسال نظر