کد خبر: 31076
A

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی از ورود یک میلیون و 500 هزار پرونده در سال به دستگاه قضایی استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، حجت الاسلام و المسلمین علی مظفری شب گذشته در مراسم تودیع و معارفه رئیس دادگستری و دادستان جدید شهرستان کاشمر، افزود: کمتر از هزار قاضی به این تعداد پرونده و پرونده های دیگری که از قبل مانده رسیدگی می کنند.

وی با بیان اینکه ماهیانه در مشهد مقدس به هر دادیار جدیدالورود به دستگاه قضایی حدود 300 پرونده ارجاع می شود، کمبود شدید اعتبارات را از دیگر مشکلات پیش روی دستگاه قضایی دانست و افزود: طی سه سال گذشته حتی یک ریال از بودجه های دولتی به دستگاه قضایی استان خراسان رضوی اختصاص نیافته است.

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی با اعلام اینکه ساختمان دادگستری کاشمر عمر 50 ساله دارد، بیان کرد: برای بازسازی این بنا نیازمند کمک مدیران شهرستان هستیم.

وی با بیان اینکه اگر دستگاه قضایی را قبول داریم باید احترام این دستگاه را هم نگه داشت، گفت: سه سال است که در کاشمر برای ساخت ساختمان جدید دادگستری به دنبال گرفتن زمین هستیم اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

مظفری در ادامه با بیان اینکه در سطح استان خراسان قضات بسیار خدوم، باسواد و متدینی داریم، اظهار کرد: بالغ بر هزار نفر پرسنل قضایی در سطح استان خراسان رضوی مشغول به خدمت هستند.

وی با اشاره به اینکه درصد خطا در بین قضات آنقدر کم است که قابل گفتن نیست، بیان کرد: نباید فراموش کرد که این پست ها با چه زحمت و تلاش و خون هایی بدست ما رسیده است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با اعلام اینکه اگر شهدا و زحمات امام راحل و تمام کسانی که در به وجود آمدن و بقاء این نظام موثر بوده و هستند نبود امروز با مشکلات بسیاری باید دست و پنجه نرم می کردیم، عنوان کرد: امروز شهدای مدافع حرم که چندین کیلومتر دورتر از مرزها می جنگند در بقاء این نظام موثر هستند.

وی با بیان اینکه همه مسولان در برابر خون شهدا مسئول هستند و تنها انتظار شهدا خدمت و اجرای منویات این نظام است، احکام و مقررات این نظام را دینی دانست و افزود: اگر در اجرای درست موفق نباشیم و دشمنان نظام اسلامی را ناکارآمد نشان دهند تک تک ما در این گناه سهیم هستیم.

مظفری در ادامه با بیان اینکه این روزها دستگاه قضایی از دو جهت مورد هجمه قرار گرفته است، افزود: یکی مربوط به هجمه های اخیر دشمنان به دستگاه قضایی و شخص رئیس قوه قضائیه است.

وی با بیان اینکه بدون شک یک دستگاه زمانی مورد هجمه دشمنان قرار می گیرد که بالنده، موفق و فعال باشد، اظهار کرد: اگر دستگاه قضایی مرده و سازشگر بود و با مفسدین اقتصادی و کسانی که به دنبال ایجاد ناامنی و از بین بردن ارزش ها هستند کنار می آمد، هیچ گاه مورد هجمه قرار نمی گرفت.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی بیان کرد: اگر این روزها دشمنان ناجوانمردانه به بیت شریف رئیس قوه قضائیه ورود می کنند و نسبت به خانواده ایشان تهمت های ناروایی می زنند بدین خاطر است که در مسیر اجرای عدالت پشت سر رهبر معظم انقلاب بدون هیچ گونه کوتاهی حرکت و به خوبی انجام وظیفه می کنند.

وی رئیس قوه قضائیه را یکی از افتخارات این نظام دانست و گفت: آیت الله لاریجانی نه تنها به علوم روز مسلط هستند بلکه زبان خارجی را بدون اینکه دانشگاه رفته باشند به خوبی و روان صحبت می کنند.

مظفری با اشاره به اینکه درجه اجتهاد ایشان مورد قبول تمامی حوزه های علیمه داخل و خارج کشور است، عنوان کرد: دشمنان از اینکه دستگاه قضایی به دست چنین مجتهدی اداره می شود هراس دارند و به هر بهانه می خواهند تخریب کنند.

وی همچنین مورد هجمه قرار گرفتن سپاه و شورای نگهبان را از سوی دشمنان محکوم کرد و افزود: این مجموعه ها در رسیدن به هدف اصلی نظام استوار و محکم ایستاده اند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی عنوان کرد: شورای نگهبان در برابر کسانی که می خواهند از این موقعیت ها سوء استفاده کنند همانند سد محکمی ایستاده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هر چند در سال های اخیر با مشکلاتی در خصوص موسسات مالی همانند، پدیده، کاسپین، میزان و ... مواجه بودیم اما چون با آبروی اشخاص ارتباط دارد نمی توانیم توضیحات بدهیم، افزود: در این خصوص نمی توان با آبروی مردم بازی کرد.

مظفری با بیان اینکه مجبور هستیم مظلومیت را بپذیریم و هر کس هر گونه که می خواهد موضوعات را برای خود تحلیل کند و بعضأ تهمت هایی را به ما بزنند، عنوان کرد: اگر شهید بهشتی با آن عظمت علمی، انقلابی گری و اجتهادی مظلومانه زندگی کرد و شهید شد و افتخاری برای نظام بود دستگاه قضایی هم پیرو ایشان است.

وی با اعلام اینکه پرونده های مفاسد اقتصادی و بزرگ مشکلات بسیاری دارد و افراد ذی نفوذ بسیاری می خواهند به این پرونده ها ورود کنند، افزود: باید در برابر این شرایط مقاومت کرد و تنها به دنبال اجرای عدالت بود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مدیران دستگاه‌های اداری نباید هر اتفاقی که می افتد را به دستگاه قضایی ارجاع دهند، افزود: مدیران باید خودشان برای رفع مشکلات تلاش کنند.

مظفری با بیان اینکه مدیران باید خودشان مشکلات مربوط به اداره را حل کنند، اظهار کرد: دستگاه قضایی خودش با مشکلات بسیاری مواجه است اما برای رسیدگی به پرونده های ادارات مجبور می شویم از سهم مردم بزنیم.

وی با اشاره به اینکه 50 درصد پرونده ها مربوط به سازمان ها و نهادهای دولتی است، گفت: تشکیل این تعداد پرونده به خاطر عدم آشنایی مدیران با وظایف شان است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با اعلام اینکه اگر مسئولان به درستی به وظایف خود عمل کنند شاهد زمین خواری های بسیار نخواهیم بود، افزود: متاسفانه امروزه شاهد تغییر کاربری های بسیاری در زمین های کشاورزی هستیم.

وی با بیان اینکه تشکیل کمیسیون های مختلف برای رسیدگی به امور مختلف انرژی اصلی دستگاه قضایی را گرفته است، اظهار کرد: برخی با سهل انگاری به دنبال ناکارآمد جلوه دادن نظام اسلامی هستند.

مظفری با اشاره به اینکه به خاطر جناح بندی های سیاسی نباید به هر فردی مسئولیتی داد، عنوان کرد: اگر مسئولان و کمسیون های به درستی به وظایف خود عمل کنند حتی یک مورد ساخت و ساز غیر مجاز انجام نخواهد شد.

وی با تاکید براینکه باید کمیسیون ماده 100 را جدی گرفت، گفت: با همدلی و همکاری می توان بسیاری از مشکلات را رفع کرد.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه کارهای قضات و مجموعه قضایی از جمله کارهای فوق العاده سخت و استرس زا است، افزود: هر زمان با هر پرونده ای که مواجه می شویم تمام غم و اندوه طرفین به قاضی منتقل می شود.

وی با اشاره به اینکه هر چند کسانی که خدمت بالایی دارند به خاطر سختی کار با مشکلات روحی و جسمی بسیاری مواجه هستند اما با دقت به کار خود ادامه می دهند، گفت: وظیفه همه است که به هر طریق ممکن اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی را حفظ و تحقق بخشیم.

مظفری امنیت، عدالت و اجرای احکام دین مبین اسلام را از جمله تحقق این اهداف دانست و اظهار کرد: انتظار داریم سازمان ها و ارگانها با تصویب قوانین مناسب دستگاه قضایی را یاری دهند.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی به دنبال احیاء حقوق عامه، مبارزه با فساد، اجرای احکام شریعت مقدس اسلامی است، گفت: انتظار داریم تمامی سازمان ها و نهادهای انتظامی، نظامی و امنیتی دستگاه قضا را کمک کنند.

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی با اعلام اینکه هر چند در کشور تفکیک قوا وجود دارد اما حکومت اسلامی تنها یک حکومت است، اظهار کرد: تنها بخشی از وظایف به مردم، دستگاه قضا، حوزه های علیمه، نیروهای نظامی و انتظامی و دانشگاهها و مدارس سپرده شده اما این جمع حاکمیت اسلامی می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تدین بسیار بالای مردم منطقه ترشیز موجب شده آمار جرائم و ورودی پرونده ها در مقایسه با سایر مناطق بسیار پائین باشد، افزود: هر اندازه به دین و احکام دینی نزدیک تر و آشنا تر شویم مسائل اقتصادی، اجتماعی و قضایی با مشکلات کمتری مواجه خواهند بود.

مظفری با اشاره به اینکه کسی که به خدا و احکام الهی اعتقاد داشته باشد کمتر حقوق مردم را ضایع می کند، گفت: اینکه در برخی مناطق شاهد ازدیاد جرائم و سایر مشکلات هستیم چون التزامات دینی کمتر است.

وی با بیان اینکه جوامعی هستند که با فقر مطلق زندگی می کنند اما چون دین بر آنجا حاکم شده جرائم شان کمتر است، اظهار کرد: برخی مناطق در استان خراسان هستند که از نظر رفاه و مادی وضع بسیار خوبی دارند اما چون عنصر دین مداری بر این مکانها ضعیف است مشکلات عدیده اجتماعی دارند.

وی در ادامه معضل طلاق را یکی از معضلات جدی جامعه دانست و گفت: متاسفانه آمار طلاق و ناهنجاری ها در بین اقشار مرفه بسیار بیشتر است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اینکه بحمدالله استان خراسان از منابع انسانی بسیار ارزشمندی برخوردار است، تغییر و تحول در دستگاه اداری را یکی از ضروریات دانست و افزود: برای نو شدن مجموعه و آمدن نیروهای جوان تر این تغییرات لازم است.

مظفری در پایان با تقدیر از زحمات محمود قانعی رئیس وقت دادگستری کاشمر حجت الاسلام علیرضا میدانی به عنوان رئیس جدید دادگستری این شهر معرفی شد.

همچنین طی حکمی غلامرضا طالعی به عنوان دادستان جدید کاشمر معرفی گردید.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر