کد خبر: 31112
A

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: در هر موضوعی نظر شخصی یک نفر نمی‌تواند نظر قطعی شورای نگهبان باشد چون باید طبق قانون عمل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، نجفقلی حبیبی با اشاره به لغو عضویت "سپنتا نیکنام" عضو زرتشتی شورای شهر یزد از سوی شورای نگهبان و حواشی پیش آمده پیرامون این موضوع، گفت: طبق قانون شوراهای شهر و روستا توسط مجلس تایید می‌شود و زمانی که مجلس ایشان را تایید کرده، او عضو شورای شهر است اما اگر قانونی ضد آن موضوع وجود دارد آن را بیاورند و نشان دهند.

وی ادامه داد: در چنین مواردی قطعا نظر شخصی ملاک نیست هرچند یک مجتهد می‌تواند اظهارنظر کند اما این اظهارنظر نباید جنبه اجرایی و قانونی پیدا کند مگراینکه فتواهای خاصی باشند.

رئیس اسبق دانشگاه علامه طباطبایی همچنین تصریح کرد: اگر قرار است این موضوع هم تبدیل به قانون شود باید در مجلس مورد بررسی قرار گرفته، تصویب شود و شورای نگهبان نیز بر روی آن نظر دهد در غیر این‌صورت، حکم قانونی برای لغو عضویت یک عضو زرتشتی شورای شهر وجود ندارد.

حبیبی تاکید کرد: مردم به او رای دادند و مجلس نیز آن را تایید کرده است و 20 سال پیش هم این موضوع در قانون پیش‌بینی شده که اقلیت های مذهبی می توانند عضو شوراها شوند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطر نشان کرد: نظر شخصی یک نفر نمی‌تواند نظر قطعی شورای نگهبان باشد چون باید طبق قانون عمل شود. این آقایان خودشان هم می‌دانند که طرح چنین مباحثی مهمل قانونی ندارد.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

ارسال نظر