کد خبر: 33564
A

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: دستاوردها و موفقیت های دوران حساس انتقالی کنونی در غرب آسیا عزتمندی و روح اعتماد به نفس را در بین ملت های مسلمان و آزادیخواه استوار کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، علی‌اکبر ولایتی امروز - چهارشنبه - در مراسم گشایش اجلاس بین‌المللی محبان اهل‌بیت (ع) و مسئله تکفیری‌ها، ضمن تبریک فتوحات امت اسلام در سوریه و عراق علیه تفرقه‌افکنان تکفیری اظهارکرد: نزدیک به هفت سال از شروع بیداری اسلامی می‌گذرد که نویدبخش مرحله‌ای جدید از حیات سیاسی و اجتماعی امت اسلام است.
وی ادامه داد: بیداری اسلامی دارای سه شاخص ضداستکباری، ضد صهیونیستی و ضد استبدادی است. بیداری اسلامی موجی ضدآمریکایی و ضد صهیونیستی است که در سال‌های گذشته در برخی از کشورهای اسلامی به بار نشسته و بساط ظلم و استبداد و انحصار را برچیده و ساختار نظام بین‌الملل را به چالش کشیده است.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی افزود: در شرایطی که در سال‌های گذشته امت اسلام در آستانه ورود به دورانی تازه از نقش‌آفرینی‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در سطح بین‌المللی و تمدن‌سازی قرار داشت، ناگهان فرقه‌گرایی، طایفه‌گرایی، تکفیر اقوام و مذاهب مختلف اسلامی، کشتار انسان‌های بیگناه در کشورهای اسلامی، شرایط دشواری را پیش‌روی جهان اسلام قرار داد.
ولایتی با بیان این که دشمنان اسلام سعی دارند تا با استفاده از تمام امکاناتی که در اختیار دارند، تا آنجا که می‌توانند کشورهای اسلامی را در وضعیت تجزیه، ضعف، فتنه و جنگ نگه دارند، گفت: آنها می‌خواهند از این طریق سیطره خود را در کشورهای اسلامی ایجاد کنند و ثروت آنها را غارت کرده و عقب‌ماندگی اقتصادی، اجتماعی و علمی را بر مسلمانان تحمیل کنند.
وی تصریح کرد: اتخاذ رویکردهای خصمانه، تجاوز به حقوق ملت‌ها، غارت منابع کشورهای مسلمان، اشغال اراضی متعلق به مسلمانان، تلاش برای تغییر‌ و از بین بردن زیرساخت‌های فکری و ارزشی که با پشتیبانی همه‌جانبه نظام سلطه و در رأس آنها، آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد، بخش‌ اعظمی از جهان اسلام را در معرض تهدیدات متعددی قرار داده است.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی اظهارکرد: دوران حساس انتقالی کنونی در غرب آسیا و بخش‌های دیگری از جهان اسلام، اگرچه مملو از تهدیدها و جنگ‌های نیابتی است، اما با دستاوردها و موفقیت‌های کم‌نظیری همراه شده که از یک سو عزتمندی و روح اعتماد به نفس را در بین ملت‌های مسلمان و آزادیخواه استوار ساخته و از سوی دیگر هیمنه استکبار و شکست‌ناپذیری رژیم صهیونیستی را در بین مردم مسلمان فرو ریخته است.
ولایتی با بیان این که سوریه و عراق آماج توطئه‌ای مشترک در سال‌های گذشته قرار گرفتند و فجایع جانکاهی را تحمل کرده‌اند، گفت: در یک سال اخیر و در نتیجه تلاش‌های ملت‌ها، دولت‌ها، ارتش‌ها و نیروهای مردمی این کشورها، با حمایت و پشتیبانی جبهه مقاومت که در رأس آن ایران قرار دارد، به پیروزی‌های بزرگی در مبارزه با گروه‌های تکفیری دست یافته‌اند.
وی یادآور شد: در هفته‌ها و روزهای گذشته، آخرین دژهای داعش در عراق و سوریه به عنوان یک دستاورد جدید و راهبردی، از هم فرو پاشید و آن دو کشور و منطقه را وارد مرحله جدیدی کرده است.
مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب افزود: در این منطقه پرآشوب، ملت مظلوم یمن همچنان در سکوت معنادار، رسانه‌های خبری غربی و مجامع بین‌المللی تحت سلطه آمریکا و یارانش، زیر بمباران‌های وحشیانه متجاوزان سعودی جان می‌سپارند.
ولایتی خاطرنشان کرد: در بحرین هم مجموعه‌ای از اتفاقات، طرح‌ها و عوامل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی باعث شده تا اوضاع آن کشور به مرحله‌ای پرخطر و پیچیده نزدیک شود؛ اما با وجود همه این اقدامات ظالمانه، آینده‌ای که پیش‌روی دو ملت بزرگ و مقاوم یمن، بحرین و سایر کشورهای اسلامی قرار دارد، روشن و امیدوارکننده است.
به گزارش ایرنا، اجلاس بین المللی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری ها امروز با حضور بیش از 500 نفر از علمای جهان اسلام از 94 کشور در تهران گشایش یافت.
در این اجلاس دو روزه علمای جهان اسلام، فرهیختگان و اساتید دانشگاه از اهل سنت و شیعه شرکت دارند.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر