کد خبر: 33632
A

طی روزهای گذشته یک ژنرال ارشد آمریکایی که مسوول پرتاب تسلیحات هسته‌ای است، گفت که در صورت فرمان غیرقانونی ترامپ برای حمله هسته‌ای آن را اجرا نمی‌کند اما واقعا امکان تشخیص میان فرمان هسته‌ای قانونی و غیرقانونی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، پایگاه خبری اینترپست در گزارشی نوشت: هفته گذشته ژنرال جان هاتین رئیس فرماندهی نیروهای استراتژیک آمریکا (STRATCOM)  که مسوول فرماندهی نیروها و تسلیحات هسته‌ای آمریکا است، گفت که او در مقابل فرمان غیرقانونی دونالد ترامپ در زمینه پرتاب تسلیحات هسته‌ای مقاومت می‌کند و آن را اجرا نمی‌کند.

او در یک کنفرانس امنیتی در کانادا گفت که اگر رئیس‌جمهور به من دستور حمله هسته‌ای پیش دستانه بدهد به او می‌گویم که این یک فرمان غیرقانونی است و سپس به دنبال گزینه‌های دیگر خواهیم بود؛ چراکه در صورت انجام یک فرمان غیرقانونی باید به زندان بروید!

حتی اخیرا سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز یک جلسه استماع را در مورد اختیارات هسته‌ای رئیس‌جمهور آمریکا آن هم پس از 40 سال تشکیل داد.

کریس مورفی، سناتور ارشد دموکرات در این جلسه گفت: ما نگران این مساله هستیم که رئیس‌جمهور آمریکا بسیار بی‌ثبات است و ممکن است یک زمان، حمله هسته‌ای را صادر کند که کاملا برخلاف منافع ملی آمریکا است.

حتی برخی مقامات دولت ترامپ نیز در این‌باره نگران هستند. بنا بر اعلام یک منبع آگاه جان کلی، رئیس ستاد مشترک ارتش و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا درباره این‌که در صورت صدور چنین فرمانی از سوی ترامپ باید چه واکنشی نشان دهند، گفت‌وگو کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: اگرچه این سخنان هاتین اطمینانی در این‌باره نمی‌دهد، باید پرسید که ترامپ شبیه کسانی است که به قانون احترام می‌گذارد؟ اصلا او می‌تواند هاتین را با ژنرال تندروتر جایگزین کند.

هاتین همچنین گفته بود که او و ژنرال‌های همکارش احمق نیستند و از خطرات انجام یک فرمان غیرقانونی آگاهند. باید پرسید آن دسته از ژنرال‌هایی که در تهاجم غیرقانونی جورج بوش به عراق مشارکت کردند به زندان رفتند؟ یا آن دسته از ژنرال‌هایی که به بمباران غیرقانونی لیبی از سوی باراک اوباما کمک کردند؟ این ژنرال‌های 4 ستاره به روسای جمهور پیشین هشدار دادند که این حملات غیرقانونی است؟ و اما مهم‌تر از همه ژنرال هاتین واقعا معتقد است که پرتاب تسلیحات هسته‌ای از نظر قانونی خلاف است؟ او فکر می‌کند که تشخیص یک فرمان هسته‌ای قانونی را از غیرقانونی کار آسانی است؟

اما بسیاری از وکلای بین‌المللی و فعالان حقوق بشر معتقدند که یک حمله هسته‌ای تحت هر شرایطی نقض قوانین بین‌المللی است.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر