کد خبر: 34410
A

شماری از مسئولان سپاه و بسیج استان قم در میزگرد ایرنا با عنوان « نقش رسانه در معرفی توانمندی های بسیج» گفتند: امروز رسانه و به خصوص خبرگزاری ها می توانند، توانمندی های تخصصی هر یک از اقشار بسیج را به مردم معرفی کنند و عامل مهمی برای جذب و سازماندهی نیروهای متخصص کشور در هر یک از آنها شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، بسیج در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش موثر و حیات بخشی در پویایی هر چه بیشتر نظام و مجموعه حاکمیت کشور داشته است؛ از همان ابتدا مشخص بود که بسیج از ظرفیت های بی شماری برای کمک به مردم و دولت برخوردار است و محدود کردن آن به یک نهاد مردمی که تنها در زمینه های نظامی فعالتی می کند، کاری نادرست است.
در همین راستا بسیج پس از دوران دفاع مقدس، وارد میدان های سازندگی کشور در عرصه های مختلف شد و به خوبی نشان داد، از توانمندی های غیر قابل انکاری برای آبادانی ایران برخوردار است.
بسیج در میان اقشار مختلف از جمله پزشکان، مهندسان، حقوق دانان، کارگران، اصحاب رسانه و بسیاری دیگر از قشرهای فعال جامعه، حضور پیدا کرد و با سازماندهی این گروه های اجتماعی، توانست حجم بالایی از فعالیت های کشور را با اتکا به نیروهای مردمی به انجام رساند.
امروز نیز بسیج به عنوان نیروی پیشگام در صحنه های مورد نیاز نظام اسلامی حاضر است و به همین منظور و به مناسبت هفته بسیج میزگردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی استان قم ترتیب یافت تا با حضور شماری از فرماندهان بسیج استان، نقش رسانه ها در معرفی توانمندی های تخصصی اقشار مختلف بسیج در جامعه مورد واکاوی قرار گیرد.

** همکاری رسانه ها با بسیج به تقویت نظام می انجامد
معاون هماهنگ کننده سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم، در این میزگرد، گفت: خبرگزاری جمهوری اسلامی که از سرمایه اجتماعی و اعتبار بالایی نزد مردم جامعه برخورد دار است، می تواند به عنوان یک الگوی رسانه ای همچون گذشته برای معرفی توانمندی های اقشار مختلف بسیج پیشگام شود.
سرهنگ پاسدار احمد بیطرفان بیان کرد: هر کدام از اقشار بسیج در بخش های تخصصی مشغول خدمت رسانی به نظام هستند که خبرگزاری جمهوری اسلامی تا کنون نقش موثری در معرفی این توانمندی ها به مردم داشته است و از این به بعد هم می تواند با یک راهبرد منسجم و مستمر به تهیه گزارش های خبری در این عرصه بپردازد.
وی ادامه داد: بسیج به عنوان یک نیروی مردمی در همه حوزه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سازندگی کشور ورود پیدا کرده است و رسانه ها می توانند با نشان دادن ظرفیت های اقشار مختلف این نهاد انقلابی، باعث جذب نخبگان جامعه به بدنه آن شوند و سرعت پیشرفت ایران را شتاب بخشند.
وی افزود: بسیج متعلق به همه آحاد مردم است و به همین دلیل اخبار آن باید در رسانه ها و خبرگزاری ها بدون نگاه های سیاسی و منافع حزبی، منتشر شود.
بیطرفان با اشاره به این که هر کدام از پایگاه های مقاومت بسیج در سراسر کشور، بستری برای پرورش نوجوانان و جوانان جامعه براساس تعالیم اسلامی است، گفت: رسانه ها می توانند پل ارتباطی خوبی میان خانواده ها با پایگاه های بسیج باشند و جوانان را به سمت حضور در این محیط های فرهنگی و انجام فعالیت های اجتماعی هدایت کنند.
وی بیان کرد: امروز در پایگاه های بسیج جلسات حلقه های صالحین به صورت تخصصی و مجزا برای سنین و گروه های اجتماعی مختلف برگزار می شود و در جریان تشکیل این نشست ها، جوانان می توانند پاسخ شبهه های فکری و اعتقادی خود را یافته و سطح باورهای دینی خود را ارتقا دهند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقشار موفق بسیج که پوشش رسانه ای دستاوردهای آن، روحیه فداکاری وامید را در میان مردم زنده می کند، بسیج سازندگی است که در طول سال های گذشته نقش موثری در محرومیت زدایی از مناطق مختلف کشور داشته است و اکنون نیز در چارچوب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، بالابردن حجم تولید و ایجاد اشتغال پایدار را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است.

** بسیج و رسانه در کنار هم توطئه دشمن را خنثی می کنند
معاون هماهنگ کننده سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم، در این میزگرد، گفت: بسیج از همان روز نخست فعالیت خود تاکنون به دلیل جایگاه متعالی که در نظام اسلامی دارد و نقشی که در راه حراست از اسلام و انقلاب ایفا می کند، همواره مورد هجمه و کینه توزی دشمنان قرار گرفته است.
وی بیان کرد: با وجود دشمنی های گسترده نظام استکبارعلیه بسیج، این نیرو روز به روز قدرتمند تر شده است و اکنون با استفاده از نیروهای متخصص خود در حوزه های مختلف به خوبی در مقابل توطئه ها ایستادگی می کند.
وی ادامه داد: رسانه ها و خبرگزاری های نظام اسلامی با نمایش توانمندی های بسیج و حقیقت فعالیت های آن در استان های مختلف کشور از جمله مناطق محروم می توانند به شبهه های دشمنان پاسخ دهند و خدمات این شجره طیبه را به گوش مردم برسانند.
بیطرفان گفت: همکاری بیش از پیش رسانه با بسیج عامل تقویت نظام اسلامی است چرا که بسیاری از خدمات بسیج به دلیل رسانه ای نشدن در ذهن مردم باقی نمی ماند و اگر آنان بدانند جوانان بسیجی در عرصه های مختلف مشغول خدمت رسانی و کمک به روند پیشرفت کشور هستند، دیگر دشمنان نمی توانند با دروغ پردازی و شبهه پراکنی مردم را از بسیج دور کنند، همان طور که تاکنون نتوانستند.
وی با تقدیر از عملکرد خبرگزاری جمهوری اسلامی در پوشش اخبار و خدمت رسانی های اقشار مختلف بسیج، افزود: بسیج این آمادگی را دارد که برای اطلاع رسانی برنامه های متنوع خود از ظرفیت خبرگزاری ها و از جمله ایرنا، استفاده کند و در این رابطه هماهنگی های لازم توسط مسئولان روابط عمومی بسیج اقشار مختلف، انجام می شود.

** رسانه ها مردم را به حضور در بسیج تشویق کنند
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج امام حسن مجتبی (ع) قم نیز در این میزگرد گفت: رسانه ها نقش تعیین کننده ای در جذب افراد علاقه مند به حضور در بسیج دارند و بر اساس رسالت خود باید با نمایش توانمندی های اقشار مختلف بسیج، مردم را به سمت حضور یافتن در برنامه های متنوع این نهاد برآمده از دامان انقلاب، تشویق کنند.
سرهنگ پاسدار امیر حسین مرادی افزود: امروز بسیج برای محرومیت زدایی از مناطق مختلف کشور اقدام های موثر بسیاری را انجام داده است که برای نمونه می توان به طرح توانمند سازی خانواده های روستایی اشاره کرد.
وی بیان کرد: هر کدام از این طرح ها برای رسیدن به هدف های تعیین شده احتیاج به پشتیبانی رسانه ای و پوشش موثر خبری دارد تا مردم بدانند چگونه می توانند با یک خرید ساده از محصول های تولید شده توسط خانواده های روستایی، در مسیر محرومیت زدایی از مناطق مختلف کشور گام برداشت.
وی ادامه داد: امروز محصول های لبنی، نان و سبزی تولید شده در مزارع خانواده های روستایی توسط بسیجیان جمع آوری و برای فروش به مناطق شهری آورده می شود و هر یک از شهروندان با خرید این محصول ها می توانند، در خودکفایی خانواده های نیازمند، نقش موثری ایفا کنند.
مرادی گفت: حضور خبرنگاران در مناطق محروم و پوشش خبری فعالیت های اقشار مختلف بسیج در آن مناطق از جمله بسیج سازندگی به خوبی نشان خواهد داد که محرومیت زدایی از کشور احتیاج به یک بسیج ملی دارد و در این مسیر رسانه ها نقش حلقه ارتباط را بر عهده دارند که اگر نباشند، سرعت پیشرفت کارهای اقتصادی، عمرانی و فرهنگی در مناطق محروم کاهش محسوسی خواهد یافت.
وی بیان کرد: بسیج استان قم آمادگی دارد، شرایط حضور خبرنگاران را در عرصه های مختلف فعالیت های اقشار بسیج فراهم کند تا اخبار و رویدادهای این نهاد با سرعت و کیفیت مطلوب تری در اختیار مردم قرار گیرد.
وی ادامه داد: همچنین اصحاب رسانه می توانند در سایر فعالیت های بسیج از جمله دیدار با خانواده های معظم شهدا، برگزاری نشست های تخصصی و بصیرت افزایی، گشت های تامین امنیت شهر و ایست و بازرسی، گروه های جهادی و کمک به آسیب دیدگان حوادث، محافل قرآنی و فرهنگی و جمع آوری کمک برای نیازمندان حضور فعال داشته باشند و به تهیه گزارش بپردازند.

** رسانه ها نخبگان بسیجی را به مردم معرفی کنند
همچنین در این میزگرد معاون روابط عمومی سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم گفت: یکی از مهمترین همکاری هایی که رسانه ها می توانند با مجموعه بسیج ایفا کنند، معرفی و شناساندن نخبگان بسیجی است که در اقشار مختلف این نهاد مردمی فعالیت می کنند.
پاسدار علی تقوایی گفت: در این زمینه آمادگی داریم، افراد شاخص و نخبه فعال در بسیج استان قم را به رسانه ها و خبرگزاری های علاقه مند معرفی کنیم تا از دستاوردهای این جوانان موفق، گزارش های خبری و مصاحبه های جذاب تهیه و در اختیار مردم قرار گیرد.
وی ادامه داد: افراد شاخص و نخبه بسیج، الگوهای مطلوبی هستند که معرفی آنان به جامعه، باعث ایجاد حس امید و تلاش در میان جوانان می شود و انگیزه افراد را برای گسترش فعالیت های اجتماعی بالا می برد.

**ایرنا در پوشش برنامه های بسیج قابل اعتماد است
مدیر اطلاع رسانی سپاه استان قم نیز در این میزگرد گفت: ایرنا خبرگزاری قابل اعتمادی است که به دور از حاشیه سازی و در راستای رسالت رسانه ای خود، به پوشش فعالیت های اقشار مختلف بسیج می پردازد.
پاسدار سید محمد حسن یزدی نژاد افزود: برای پوشش برنامه های خبری اقشار مختلف بسیج استان قم از ظرفیت های رسانه ای ایرنا، استفاده می کنیم و آماده ایم سطح همکاری های خود را با خبرگزاری جمهوری اسلامی در این بخش ارتقا دهیم.
وی ادامه داد: بسیج استان قم تلاش می کند با انجام هماهنگی های لازم، زمینه ارتباط مسئولان اقشار مختلف بسیج با خبرنگاران استان را فراهم کند و با ارائه سوژه های متنوع، آنان را در جریان آخرین رویدادهای خبری این نهاد مردمی قرار دارد.
5 آذر، سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) در سال 1358 است؛ بیست و نهم آبان تا پنجم آذرماه به نام هفته بسیج نامگذاری شده است.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر