کد خبر: 34541
A

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از بررسی گزارش عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور مدیرعامل این صندوق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، سعید باستانی در تشریح نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: گزارش عملکرد این صندوق ارائه و نمایندگان نیز نقطه نظرات خود را اعلام و همچنین مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی خواسته‌های خود را مطرح کرد.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: این صندوق بنا به مصوبه مجلس شورای اسلامی قانونی و به‌منظور حمایت از حوزه تولید در شرکت‌هایی که از مراکز رشد و یا تعاونی هستند تشکیل شده‌اند و حوزه‌های تولید باید دو مزیت فناوری برتر و ارزش افزوده بالا را نیز داشته باشند.
نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات، زاوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر از دو محل مقرر شده بود که بودجه این صندوق‌ها تامین شود، بخش اول سه هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده بود که 2هزار و 250 میلیارد آن به‌عنوان سرمایه پرداخت و بخش دیگر تا نیم درصد از محل بودجه‌های عمومی دستگاه‌های دولتی بود که تاکنون پرداخت نشده است.
باستانی با تاکید بر اینکه گزارش نسبتا خوبی ارائه شد که دارای نقاط قوت و ضعفی بود، عنوان کرد: در رشته‌های مختلفی عملکرد شرکت‌ها ارزیابی شده و مبالغی را در قالب تسهیلات پرداخت کرده‌اند که این روند به عنوان یک عمل مثبت باید ادامه داشته باشد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طولانی بودن روند بررسی درخواست‌ها، مشارکت بیشتر شهرستان‌ها و استان‌های کشور که در ید اختیار اعضای صندوق نیست، بحث پرداخت‌‍‌های بلاعوض که جزء بخشی وظایف بوده و انجام نشده که دلایل مختلفی نیز دارد از نقاط ضعف است، ادامه داد: می‌توان به انجام نشدن این کار در طول مدت تشکیل صندوق به عنوان یک کم‌کاری و نقص نگاه کرد.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه چون این صندوق‌ها به‌عنوان صندوق‌های حامی شرکت‌های نوپا و فناور مرکز رشد محسوب می‌شوند باید حمایت شوند، تصریح کرد: صندوق نیز باید نواقص خود را برطرف کند، صندوق‌ها در دنیا کاملا مستقل هستند و نباید زیرمجموعه هیچ دستگاهی قرار بگیرند تا در مسائل اجرایی راحت‌تر تصمیم‌گیری کنند.
به گزارش خانه ملت، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به چهار دستگاه اجرایی که شامل وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری به اتفاق رئیس جمهوری مستقیما در هیات امنای صندوق حضور دارند، خاطرنشان کرد: این افراد به‌عنوان سیاست‌گذار باید حضور داشته و نباید تاثیری در روش کار اجرایی صندوق داشته باشند و استقلال صندوق باید حفظ شود.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر