کد خبر: 34803
A

سفیر کره جنوبی در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران جایگاه مهمی در منطقه دارد و تاکنون نقش موثری در برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه ایفا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، «کیم سئونگ هو» روز سه شنبه در دیدار با استاندار مازندران در ساری افزود: کره جنوبی با تائید این رویکرد صلح خواهانه جمهوری اسلامی ایران، ارتباط خوبی را با این کشور دارد و خواهان افزایش روابط در حوزه های اقتصادی است.
وی گفت: با این که روابط ایران با کره جنوبی در 2 سال گذشته گسترش زیادی داشت، ولی از لحاظ اقتصادی بیشتر بر خرید و فروش نفت تمرکز داشته است.
او افزود: ما برای گسترش روابط اقتصادی بین 2 کشور ایران و کره جنوبی باید از تک محصولی خارج شویم و در سایر بخش ها نیز این روابط را گسترش دهیم.
سفیر کره جنوبی در ایران راهکار گسترش روابط اقتصادی و خروج از روابط تک محصولی را ایجاد پیش زمینه برای برقراری روابط بین استانی و شهرستانی دانست و گفت: برای اجرایی شدن این برنامه نیاز است روابط بین اتاق بازرگانی استان های ایران و کره جنوبی برقرار شود و این روابط می تواند باعث گسترش روابط اقتصادی شود.
** پیشنهاد سرمایه گذاری مشترک در مازندران
استاندار مازندران هم در این دیدار آمادگی این استان را برای سرمایه گذاری کره جنوبی در صنایع کشتی سازی در سواحل خزر اعلام کرد و گفت که کره جنوبی می تواند در ساخت شناورهای تفریحی و باربری در حوزه دریای خزر در مازندران سرمایه گذاری کند.
محمد اسلامی اضافه کرد : هم اکنون زیرساخت مناسب برای سرمایه گذاری کره جنوبی در حوزه صنایع کشتی سازی و سایر صنایع کوچک و بزرگ دیگر در مناطق ویژه اقتصادی امیرآباد در شرق و نوشهر در غرب مازندران فراهم است.
وی اظهار کرد: مدیران استانی نیز برای تامین زیرساخت های مورد نیاز آماده همکاری با سرمایه گذاران کره جنوبی هستند و این کار می تواند درقالب سرمایه گذاری مشترک پیگیری شود.
** اعزام هیات های تجاری
استاندار مازندران راهکار گسترش روابط خارجی بین استانی میان استان های کره جنوبی و مازندران را اعزام هیات های تجاری اعلام کرد و گفت که باید زمینه ای ایجاد شود تا هیات های تجاری دو طرف از طریق اتاق های بازرگانی با یکدیگر مرتبط شوند و با اعزام هیات های تجاری زمینه همکاری های 2 جانبه را شناسایی کنند.
اسلامی افزود : اتاق بازرگانی مازندران این آمادگی را دارد تا با اعزام هیات های تجاری به استان های کره جنوبی در گسترش روابط بین استانی پیشگام شود.
وی تاکید کرد : مازندران دارای ظرفیت های زیادی برای گسترش روابط 2 جانبه است و با روابط تاریخی خوبی که بین ایران و کره جنوبی وجود دارد، ارزش مبادلات تجاری در شان 2 کشور نیست.
اسلامی بستر سازی صادرات محصولات باغی ، زراعی ، گل و گیاه و گردشگری از مازندران به کره جنوبی را گام برای تامین نیازمندی های کره جنوبی از سوی این خطه شمال کشور اعلام کرد و گفت که هم اکنون کره جنوبی بخشی از نیازمندی های خود را به این محصولات از کشورهای دیگر تامین می کند و این در حالیست که مازندران آمادگی تامین این نیاز را دارد.
استاندار مازندران همچنین برنامه ریزی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی را از دیگر ظرفیت ها برای گسترش روابط دانست و بار دیگر تمایل مازندران را برای حمایت از سرمایه گذاران کره جنوبی در این خطه شمال کشور اعلام کرد.
سفیر کره جنوبی برای انجام سفر 3 روزه عصر روز گذشته وارد استان مازندران شد و دیدار با استاندار ، تجار اتاق بازرگانی، بازدید از تعدادی از پروژه های کشاورزی ازبرنامه های این سفر اعلام شده است.
گسترش روابط 2 جانبه بین ایران و کره جنوبی از اردیبهشت ماه سال جاری با سفر رئیس جمهوری آن کشور به ایران در دستور کار قرار گرفت و توافق شد تا سطح مبادلات تجاری بین 2 کشور به 18 میلیارد دلار در سال برسد.
طبق آخرین آمار در شرایط فعلی میزان مبادلات تجاری بین ایران و کره جنوبی حدود 10 میلیارد دلار در سال است.
استان مازندران با داشتن سالانه 6 میلیون تولید محصول کشاورزی و 72 نوع محصول زراعی و باغی نقش مهمی در تامین امنیت غذایی در کشور دارد . سال گذشته حدود 500 میلیون دلار کالا از این خطه شمال کشور به خارج صادر شد که این ظرفیت برای صادرات تا سقف 2 میلیارد دلار نیز وجود دارد.
کیم سئونگ هو سومین سفیر خارجی در ایران است که در 2 ماهه اخیر به مازندران سفر کرده است.
پیش از این سفرای عراق و روسیه در ایران به این خطه شمال کشور سفر کردند.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر