کد خبر: 36082
A

وزیر کشور با اعلام اینکه در دولت تدبیر و امید به طور میانگین سالیانه 500 مراسم دانشجویی به مناسبت روز دانشجو در کشور برگزار شده است، گفت: هیچ فرد یا گروهی حق ندارد از برگزاری مراسم مجوزدار جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز چهارشنبه در یادداشتی به مناسب فرارسیدن 16آذر روز دانشجو که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، با تاکید بر لزوم تقویت و عمق بخشی بینش سیاسی دانشجویان اظهار داشت: به فرموده رهبر معظم انقلاب سیاست گری و برخوردار شدن از قدرت فهم و تحلیل سیاسی نیاز مبرم دانشجویان و دانشگاههاست.
وی با بیان اینکه دانشجو باید از تحلیل های جامع و قوی در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برخوردار باشد، افزود: دانشگاه و دانشجو باید در عرصه های امنیت سیاسی و اجتماعی و ... نقش جلودار و پیشگام ایفا کند.
وزیر کشور با بیان اینکه تقویت قانون گرایی، عقل گرایی و حقیقت گرایی و جلوگیری از سطحی نگری و برخوردهای عجولانه و احساسی صرف باید مورد توجه دانشجویان باشد، گفت: تقویت بنیان های اقتدار ملی و تامین هرچه بیشتر منافع ملی با تکیه بر مردم و امنیت پایدار سرلوحه کار دانشگاه باشد.
وی با تاکید بر اینکه دانشجویان باید احساس مسئولیت و تعهد نسبت به تحولات سیاسی داخلی - منطقه ای و بین المللی داشته باشند، نوشت: یکی از شاخص های مهم دانشجو و دانشگاه نقد است؛ دولت نیز از انتقاد سازنده استقبال می کند و نقد را حق دانشجو و دانشگاه می داند البته انتظار است در کنار نقد راه حل هم از سوی دانشجویان و دانشگاه مطرح شود.
رییس شورای امنیت کشور از افزایش فعالیت تشکل های دانشجویی در دولت تدبیر و امید خبر داد و افزود: در طول 4 سال اخیر به طور میانگین حدود 3 هزار و 500 مورد مراسم و تجمع توسط تشکل های دانشجویی، گروه ها و احزاب در کشور در امنیت کامل برگزار شده است.
وی گفت: با اهتمام و نظارت کمیسیون دانشجویی طی سال های اخیر به مناسبت 16 آذر سالیانه به طور میانگین 500 مراسم دانشجویی برگزار شده است.
وزیر کشور با اشاره حضور فعال تشکل ها در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: در راستای بسترسازی برای شور، نشاط سیاسی و انتخاباتی در مقطع تبلیغات انتخابات 29 اردیبهشت ماه 96 نیز بیش از 42 هزار مراسم و برنامه از قبیل همایش، سخنرانی، مناظره، جلسات با احزاب و فعالان دانشگاهی و متنفذین قومی در سراسر کشور برگزار شد.
رحمانی فضلی تاکید کرد: با توجه به عملکرد دولت یازدهم، دانشجویان و دانشگاهیان شاهد بودند که دولت به هیچ وجه بدنبال امنیتی کردن فضای دانشگاه ها نبوده و نیست و سیاست وزارت کشور برگزاری تمامی مراسم های دانشجویی مجوزدار به صورت قانونی است و از آن هم حمایت کرده و می کند.
وی با بیان اینکه سخنرانی های روز دانشجو باید در داخل دانشگاه ها برگزار شود، افزود: مجوز برای سخنرانی در این مراسم ها توسط شورای فرهنگی دانشگاه صادر می شود که مورد تایید وزارت کشور است.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه هیچ فرد یا گروهی حق ندارد نسبت به جلوگیری از برگزاری مراسم مجوزدار اقدامی کند، تصریح کرد: وزارت کشور حامی برگزاری مراسم های مجوزدار و قانونی است و از این بابت از هیچ کمک و تلاشی دریغ نخواهد کرد.
به گزارش ایرنا، روز 16 آذر در ایران به نام روز دانشجو نام گذاری شده است؛ این نامگذاری برای گرامیداشت مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی سه دانشجویی است که در هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا پس از کودتای 28 مرداد، در تاریخ 16 آذر 1332 در دانشگاه تهران کشته شدند.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر