کد خبر: 37034
A

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا برای سر پوش گذاشتن بر جنایت‌های جنگی‌اش در منطقه، اتهامات بی‌پایه‌ای را علیه ایران مطرح می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، محمد جواد ظریف در حاشیه همایش تخصصی انعکاس موازین حقوق بشر در قوانین کیفری ایران در جمع خبرنگاران و با اشاره به ادعاها و اظهارات اخیر نیکی هیلی که مدعی شده بود نیروهای یمنی از تجهیزات ایران استفاده می‌کنند، افزود: در اینکه صحبت‌های خانم هیلی هیچ مستنداتی نداشت شکی نیست و دیدیم که حتی خود غربی‌ها هم در خصوص بی‌پایه و اساس بودن و قانع کننده نبودن این ادعاها، صحبت‌هایی را مطرح کردند.

وی گفت: گروه رسیدگی سازمان­ ملل هم­ اعلام کرد در موشک‌هایی که در یمن دیده شده قطعات ساخت آمریکا هم وجود داشته است.

ظریف افزود: منبع تسلیحات منطقه کاملا مشخص­ و واضح است که هواپیماهایی که مردم یمن را­ بمباران می‌کند و بمب‌هایی که استفاده می‌شود هواپیما­ و بمب‌های آمریکایی است و این واقعیت را­ کسی نمی‌تواند­ کتمان کند. اهداف این ادعاها برای به فراموشی سپردن حضور آمریکا در جنایاتی است که در منطقه ما به خصوص در یمن صورت می‌گیرد؛ همچنین آن‌ها برای به فراموشی سپردن حرکت بسیار خطرناک ترامپ در خصوص به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، این ادعاها را مطرح می‌کنند.

ظریف با اشاره به اعلام پایتختی قدس شریف برای رژیم اشغالگر قدس از سوی ترامپ تاکید کرد: به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط ترامپ، پشت پا زدن به آن ادعاهایی بود که خودشان در زمینه حقوق مردم فلسطین مطرح می‌کردند. این نیز حرکتی بود که همه دنیا چه در داخل آمریکا و چه خارج از آن و حتی در بین بعضی از طرفداران صهیونیست‌ها، آن را به عنوان حرکتی خطرناک محکوم کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما وی ادامه داد: دیروز خبری منتشر شد که مؤسسات مطالعاتی آمریکایی تأیید کردند سلاح‌های آمریکا و عربستان در دست داعش بوده است و داعشی‌ها از این سلاح‌ها استفاده می‌کردند؛ حالا کشوری که خودش بمب‌های خوشه‌ای در اختیار دولت عربستان گذاشته و این بمب‌ها کودکان و پیرمردان یمنی را نابود می‌کند، به ما اتهام می‌زند.

ظریف با اشاره به حمایت آمریکا از محاصره یمن توسط رژیم سعودی گفت: این محاصره باعث ایجاد بدترین شرایط، قحطی، گرسنگی و شیوع بیماری در یمن است؛ همان‌طور که­ ۷۰۰ هزار مورد ابتلا به بیماری وبا در یمن شناسایی شده است.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر