کد خبر: 37749
A

پرونده حقوق‌های نجومی هنوز روزهای داغی را پشت سر می‎گذارد و دیوان محاسبات ۲۵ میلیارد تومان از آن مبالغ را به بیت‎المال برگردانده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، بیشتر از یک سال پیش بود کهانتشار فیش حقوقی برخی مدیران جنجال آفرین شد و تا ماه‎ها کشور را دچار حاشیه کرد.هرچند از آن موقع، زمان زیادی می گذرد، اما هنوز بحث‌ بر سر آن داغ است و هر بار با هر موضوع مرتبط دیگری به صدر اخبار بازمی گردد. کما اینکه عادل آذر رئیس دیوان محاسبات اخیرا از سرانجام مازاد حقوق های که از خزانه دولتپرداخت شده بود، خبر داد.

رئیس دیوان محاسبات بهمن ماه 95 گزارشی دربارهرسیدگی به موضوع حقوق های نجومی ارائه کرد. گزارشی که یک نکته مهم داشت و آنبازگرداندن همه مازاد حقوق ها به بیت المال بود. او در آن مقطع از تشکیل 87 پرونده برای دستگاه های اجرایی در زمینهحقوق های نجومی خبر داد و گفت: این پرونده ها شامل همان 397 نفری بود که مجموع مازاددریافتی آنان حدود 23 میلیارد و 300 میلیون تومان شده بود و گزارش آن نیز در صحن علنیمجلس قرائت شد. خوشبختانه تمام مبلغ حدود 23 میلیارد و 300 میلیون تومان به طور کاملو به حساب های مربوط به دستگاه های اجرایی و یا خزانه برگشت داده شده است. (اینجا)

وقتی پروندهمختومه نشده بود

چند ماه بعد ازارائه گزارش دیوان محاسبات درباره بازگرداندن مازاد حقوق های نجومی به بیت المال«محمد حسینی» نماینده مردم تفرش در مصاحبه ای مدعی شد همه نجومی بگیران تبرئه شدندو پرونده آنها مختومه شد! اظهار نظری که با واکنش دیوان محاسبات روبه رو شد.

دیوان محاسبات باصدور اطلاعیه ای ضمن رد ادعای این نماینده اعلامکرد: بخشی از پرونده های حقوق های نجومی بررسی شده است و تعدادی محکوم و تعدادیتبرئه شده اند. دربخش دیگری از این اطلاعیه اشاره می شود: یقیناً محور رسیدگی دردیوان محاسبات کشور قانون است و این سازمان نظارتی با رعایت کلیه اصول حرفه‏ ای درچارچوب موازین قانونی، وظایف محوله خود را به انجام رسانده و متاثر از گرایش‏هایمختلف فکری نخواهد بود. لیکن به عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی نظام اسلامی از کلیهاصحاب رسانه و صاحب منصبان کشور انتظار دارد از طرح غیر کارشناسی ذهنیات شخصی خوداحتراز نمایند، چرا که طرح وارونه فرآیندهای قانونی نتیجه‏ ای جز افزایش بی‏اعتمادی در قاطبه افراد جامعه و آسیب به سلامت نظام اداری کشور نخواهد داشت. (اینجا)

آدرس نجومی بگیران کجاست؟

در روزهای اخیر که شایعه افزایش 70 درصدی حقوقنمایندگان خبرساز شد، بار دیگر بحث پیگیری پرونده نجومی بگیران نیز بهمرکز توجهات بازگشت. این بار پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی و رئیس سابقکمیسیون اصل 90 می گوید نمایندگان از دیوان محاسبات درخواست کرده اند تا گزارشی دراین رابطه ارائه کند. او به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: ما ازدیوان محاسبات خواستیم که اسامی متخلفان و نجومی‌بگیران را ارائه دهد تا به صورتمشخص بدانیم این افراد چه کسانی هستند و در کجا کار می‌کنند.

وی با بیان اینکه دیوان محاسبات تا مدتی طولانی این گزارش را به ماارائه نداد، ادامه داد: وقتی که انتقادات بالا گرفت، دیوان محاسبات مجبور به تهیهگزارش حقوق‌های نجومی شد.

پورمختار با اشاره به اینکه اختلاف ما با دیوان محاسبات در تعیین رقمحقوق‌های نجومی بود، تصریح کرد: اعتقاد ما این بود که حداکثر حقوق قابل دریافت 14میلیون تومان است، اما دیوان محاسبات دلایلی آورد و در مرحله‌ای 20 میلیون تومانرا مبنا گذاشته بود و بالاتر از آن را به عنوان حقوق نجومی قلمداد می‌کرد.

او ادامه ادامه می دهد: بعد‌ها دیوان محاسبات گزارشی آورد و گفت کهدیگر بحث 14 میلیون و یا 20 میلیون تومان مطرح نیست و کسی که حتی یک ریال بالاتراز حقوق متعارفش دریافت کرده باشد، به پرونده اش رسیدگی می‌کنیم. بر این اساس دیوان محاسبات تعداد زیادی پروندهتشکیل داد و تاکنون حدود 25 میلیارد تومان از حقوق‌های نامتعارف به بیت‌المالبرگردانده شده است.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر