کد خبر: 38367
A

حدود یک ماه از آخرین نشست سران سه قوه می‌گذرد و با وجود مسایل واتفاقات مهمی چون آلودگی هوای کلان‌شهرها و وقوع زلزله‌های پی در پی در تعدادی از استان‌ها، سران قوا ضرورت برگزاری این نشست احساس شده اما تاکنون جلسه‌ای نداشته‌ و گفته شده درنشست آتی خود که به زودی برگزار می‌شود به این مسایل پرداخته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، برگزاری نشست سران قوا در فاصله زمانی کوتاه‌تر و منظم تر از تصمیمات نشست آبان ماه روسای سه قوه مجریه، مقننه وقضائیه بوده است.
مسائلی مانند آلودگی هوا و زلزله که نگرانی هایی را دربین مردم و در سطح جامعه ایجاد کرده است که باید حتما روسای قوا درباره آن چاره اندیشی کنند این ضرورتی که احساس می‌شود اما تاخیر در برگزاری جلسات را شاهد بوده‌ایم.
شاید برگزاری زودهنگام نشست ها در مواقع حساس  ومهم  بتواند برکنترل شرایط تاثیرگذار بوده و بهارائه راهکارهای بهتر برای مسئولیناجرا و دست اندرکار منجر شود.
این هماهنگی که درسران قوا همواره بر آن تاکید شده است باید در تمامی نهادها ودستگاه در شرایط ویژه وبحرانی هم وجود داشته باشد که البته هدایت این کاربرعهده سران قوا است.
قطعا فلسفه برگزاری نشست روسای سه قوه بررسی مهم‌ترین تحولات ملی،منطقه‌ای و بین المللی است از این رو ضرورت دارد تا روسا علاوه برمسایل منطقه‌ای، خبرسازترین رویدادها مانند آلودگی هوایا زلزله را دراولویت بررسی و رسیدگی قرار دهند.
روسای سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه طی سال جاری 4 نشست برگزارکرده و در جلسات خود مسایل مهم منطقه‌ای و کشور را بررسی کرده‌اند.
اولین نشستی که روسای قوا در آن شرکت کردند به فاصله دو ماه پس از انتخابات و قبل از مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوازدهم به حجت الاسلام حسن روحانی بود. این نشست که در 8 مرداد سال جاری برگزارشد، رئیس جمهور در آن اعلام کرد که بعد از دوازدهمین دوره انتخابات منتظر فرصتی بوده تا روسای سه قوه راجع به موضوعات مهم کشور و مسایل داخلی هم اندیشی داشته باشند.
روحانی تاکید کرد که دوران انتخابات تمام شده واکنون فصل شروع همدلی وهمکاری است باید همه با هم به مطالبات مردم پاسخ دهیم. وحدت و انسجام داخلی هم در این نشست مورد تاکید  قرار گرفت.
جذب سرمایه های داخلی و خارجی وهمچنین راه های مقابله با تحریم‌های اخیر آمریکا هم ازدیگر موضوعات مورد بحث و مداقه در این نشست بود.
باتوجه به این که دولت جدید روی کارآمده بود ضرورت داشت تا این نشست‌ها به تناسب زمانی و درفاصله کمتری برگزار، تا هماهنگی میان سه قوه مجریه ، مقننه و قضائیه بیش از پیش ایجاد شود. گرچه گاهی اختلاف دیدگاه میان سران قوا مشاهده شده اما مدیریت کردن  واداره امور ازمهمترین موضوعات حائز اهمیت است و اگرهم مساله ای وجود دارد باید دراین نشست‌ها مطرح و ازکشاندن به سطح رسانه‌ها خود داری شود.
حدود سه ماه از اولین نشستی که توسط روسای قوا برگزار شد، گذشت و شاید یکی از دلایل عدم برگزاری جلسات شکل‌گیری کابینه و ساماندهی امور مربوط به وزارت‌خانه ودستگاه ها در دولت دوازدهم باشد.
بنابراین، پس ازآن  دومین نشست سران قوا و اولین نشست پس از آغاز به کار دولت دوازدهم در8 آبان ماه برگزارشد  که در آن روسای سه قوه بر برگزاری منظم تر  جلسات با فاصله زمانی کوتاه ترتاکید کردند.
دراین جلسه رفع برخی معضلات اقتصادی و امنیت در سرمایه گذاری به بحث گذاشته شد. ضمن اینکه رئیس جمهور پس از پایان این نشست بیان کرد که در مورد برجام آمریکایی‌ها به دنبال توطئه هستند تا مردم را نسبت به آینده اقتصاد و پیشرفت کشور دچارتردید کنند، البته دراین جلسه سناریوهای مختلفی که ممکن است پیش روی ما باشد موردبحث قرارگرفت.
تاکید بربرگزاری نشست‌های منظم‌تر تصمیم قاطعی بود که سبب شد تا نشست بعدی سران قوا در20 آبان‌ماه و در یک فاصله  حدودا دو هفته‌ای برگزار شود.
موضوع مالباختگان موسسات اعتباری، مساله یمن‌، عراق، تروریست‌ها و به طور کلی منطقه و همچنین شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و تقدیر از نهادهای دست اندرکار برگزاری مراسم اربعین از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست بررسی و بحث شد.
چهارم آذرماه و تقریبا یک ماه پیش آخرین نشستی بود که روسای قوا برگزار کرده و مشکلات را بررسی کردند که مهم‌ترین آن‌ها بررسی وضعیت و امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه بود.
همچنین با توجه به فصل ارائه بودجه ازسوی دولت به مجلس، این موضوع در این نشست مطرح شد و درواقع اولین بودجه ای بود که دولت دوازدهم می‌خواست تقدیم مجلس کند.
ادامه بررسی وضعیت سپرده گذاران و موسسات اعتباری هم دراین جلسه انجام و مقرر شد تا باهماهنگی سه قوه این سپرده گذاران بتوانند پول خود را دریافت کنند.
باید در نظر داشت هدف از برگزاری نشست روسای سه قوه نه تنها بررسی مهم ترین وقایع و رخدادها هم در سطح ملی و منطقه ای بلکه تسریع درامور هم است.
این روزها حال و هوای شهرهایی مانند تهران با توجه به شرایط اضطرار آلودگی هوا و نگرانی‌ها نسبت به رخدادهای طبیعی مانند زلزله ضرورت برگزاری هر چه زودتر یک نشست را بیش‌تر می‌کند، حتما دلیلی وجود داشته که تا به حال سران قواجلسه نداشتند به هرحال  این افراد به عنوان مهم‌ترین شخصیتها در رأس نهادهای مجری و قانون گذار باید همواره به موقع به واکاوی  و بررسی موضوعات کشور وجامعه پرداخته وبا به چالش کشیدن راه حلی منطقی ارائه کنند تا دردستورکار نهادهای دست اندر کار قرار گیرد.
گزارش از خبرنگار ایسنا: فاطمه خوش نیت

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر