کد خبر: 38414
A

سفیر عربستان در یمن با طرح ادعاهای بی‌اساس گفت: اجزای موشک‌های بالستیک ایرانی از طریق بندر الحدیده وارد یمن می‌ شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، به نقل از روزنامه ایلاف، محمدآل جابر، سفیر عربستان در یمن در دیدار با مشعل السلمی، رئیس پارلمان عربی مدعی شد: حوثی‌ها از طریق بندر الحدیده که بر آن سیطره دارند اجزای موشک‌های بالستیک ایران را دریافت می‌کنند.

وی افزود: بعد از وارد شدن اجزای موشک‌ها به یمن کارشناسانی از ایران و حزب‌الله لبنان آنها را سرهم می‌کنند و بعد از اینکه این موشک‌ها آماده پرتاب شدند به حوثی‌ها تحویل داده می‌شوند.

این مقام سعودی در ادامه ضمن اشاره به اینکه حوثی‌ها هشت بند از توافقاتی که تحت اشراف قبائل و سازمان ملل است را نقض کرده‌اند، مدعی شد: حوثی‌ها تمام راه‌حل‌های سیاسی را رد کردند و به دستور ایران برای سیطره بر باب‌المندب حرکت کردند.

آل جابر همچنین مدعی شد که حوثی‌ها با علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن توافق کردند تا پوششی برای آنان تدارک ببیند اما علی عبدالله صالح زمانی که از حجم حضور ایران در این برنامه با خبر شد از مشارکت با آنها صرف نظر کرد و موضعش را تغییر داد و به همین دلیل او را کشتند.

از سوی دیگر، رئیس پارلمان عربی گفت که پارلمان طرحی برای مقابله با دخالت‌های ایران در یمن ایجاد خواهد کرد.

، این ادعا در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و خواستار ایجاد راه حل مسالمت‌آمیز برای حل بحران یمن است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی بر علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر